Plafon LED. Kiedy będzie przydatny?

Materiał zewnętrzny

Plafony to ciekawa alternatywa dla lamp wiszących. Kiedy warto warto zdecydować się na jeden z nich?

Żyrandole wprawdzie świetnie się prezentują i wprowadzają do wnętrz powiew elegancji, ale mają poważne wady. Niezbyt dobrze sprawdzają się w niskich pomieszczeniach, nie zawsze też udaje się dobrać model dopasowany do minimalistycznego, nowoczesnego wystroju. W kuchni lub salonie z aneksem kuchennym problemem może też okazać się czyszczenie, które będzie tym trudniejsze, im bardziej wymyślny kształt ma lampa.

We wszystkich tych przypadkach dobrą alternatywą dla żyrandoli mogą okazać się plafony. Święcące triumfy w latach 50 i 60, dziś powracają w wielkim stylu i w nowej formie. Wyposażone w nowe rozwiązania są poza tym energooszczędne i jeszcze wygodniejsze w eksploatacji. Co warto o nich wiedzieć? Jakie argumenty przemawiają za wyborem jednego z nich?

Plafony do nowoczesnego wnętrza. Zalety

W porównaniu z żyrandolami i innymi typami lamp wiszących, plafony, czyli płaskie lampy sufitowe mają wiele zalet. Do najważniejszych należą z całą pewnością:

  • oszczędność miejsca: plafony mają wysokość kilku centymetrów. To spora różnica w porównaniu z żyrandolami, które sięgają kilkudziesięciu centymetrów poniżej sufitu i zarazem jedna z zalet kluczowych dla właścicieli wnętrz o wysokości nieprzekraczającej 3 metrów;
  • dyskretny wygląd: proste wzornictwo i niewielkie wymiary sprawiają, że nie plafony dominują wnętrza, co ma spore znaczenie, jeśli zależy nam na tym, by inne elementy były najmocniejszym akcentem;
  • łatwość czyszczenia: proste kształty kloszy w plafonach nie sprawiają problemów przy czyszczeniu i umożliwiają pozbycie się nawet takich zabrudzeń jak tłuszcze;
  • dobre oświetlenie wnętrza: brak elementów zaburzających rozchodzenie się światła.

Plafon LED. Energooszczędne rozwiązanie

Tradycyjne plafony wyposażone były w zwykłe żarówki. Takie rozwiązanie ma jednak szereg wad, wśród których najważniejsze okazuje się rozgrzewanie oraz duży pobór prądu. Nie bez znaczenia jest też fakt, że żarówka zwiększa rozmiary całej lampy. Alternatywą dla starszych modeli może być plafon LED. W porównaniu ze zwykłymi oprawkami żarówkowymi, zużywa on nawet 85 procent mniej energii, dzięki czemu nie tylko zmniejszymy wysokość rachunków, ale też przyczynimy się do ograniczenia zanieczyszczenia środowiska.

Za wyborem plafonu LED przemawiają również względy praktyczne. Temperatura święcących diod jest dużo niższa niż w przypadku żarówki, co pozwala producentom na użycie lżejszych materiałów i eliminuje problem przebarwień na suficie.

Plafon z czujnikiem ruchu. Kiedy się sprawdzi?

Plafony mogą być uruchamiane za pomocą tradycyjnego, manualnego włącznika lub też w sposób automatyczny. Plafon z czujnikiem ruchu to rozwiązanie dobre przede wszystkim w pomieszczeniach specjalnego przeznaczenia – na przykład warsztatach, kuchniach, magazynach czy garażach. Jego zastosowanie sprawi, że zniknie problem korzystania z włącznika brudnymi rękoma.

Plafon z czujnikiem ruchu to też dobre rozwiązanie dla wspólnot mieszkaniowych szukających oszczędnego i higienicznego oświetlenia klatki schodowej. Dzięki temu, że lampa uruchomi się samoczynnie po wykryciu obecności na schodach, administratorzy unikną zbędnego poboru prądu oraz zapobiegną przenoszeniu się patogenów – a to w obecnej sytuacji ma kluczowe znaczenie.

Poleć ten wpis innym
Napisz komentarz
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze