Nie jest tajemnicą, że cięcie płytek ceramicznych i płytek gresowych na przecinarce do płytek pozwala nam uzyskać prawie idealną krawędź bez odprysków. Natomiast obróbka płytek w trybie na sucho, za pomocą szlifierki kątowej, wielu rzemieślników kojarzy się z szorstkim cięciem, dużymi odpryskami i brakiem prostoliniowości. Na szczęście są to nie do końca właściwe skojarzenia, ponieważ producenci osprzętu diamentowego stale ulepszają swoje wyroby i produkują tarcze diamentowe do płytek, z pomocą których można wykonywać czyste i delikatne cięcia. Ponadto, jeśli nie zajmujesz się profesjonalnym układaniem płytek, a po prostu zdecydowałeś się na drobną naprawę lub przywrócenie starej powłoki płytek w domu – tak naprawdę nie jest wskazane kupowanie drogiej przecinarki do płytek, można to zrobić za pomocą niedrogiego i uniwersalnego narzędzia, takiego jak szlifierka kątowa.
Aby nauczyć się ciąć płytki bez odprysków i maksymalnie prostoliniowo, musisz nauczyć się prawidłowo dobierać tarcze diamentowe do płytek, postępować zgodnie z podstawowymi zasadami ich użytkowania, a także rozumieć podstawy techniki cięcia płytek.
Wybieramy tarczę do płytek
Wybierając tarczę, ważne jest, aby zrozumieć, jakie zadania stoją przed tobą. Jeśli krawędzie płytek zostaną schowane pod elementami dekoracyjnymi lub płytka zostanie ułożona tak, aby cięta krawędź była ukryta przed ludzkim okiem – nie przejmuj się zbytnio przy wyborze tarczy. Wystarczy kupić tanią tarczę diamentową do płytek, dzięki czemu możesz wykonać oszczędne cięcie zgrubne. W przypadku, gdy odcięte krawędzie płytki będą widoczne, konieczne jest wybranie tarczy, która będzie ciąć z minimalnymi odpryskami. Jakie więc właściwości powinna mieć tarcza do finalnego cięcia płytek na szlifierce kątowej?
- Cienka. Najlepiej używać tarcze diamentowe do płytek o grubości nie większej niż 1,5-1,6 mm. Grubsze tarcze bardzo szorstko przecinają płytki i pozostawiają wysokie odpryski. Bardzo dobry przedstawiciel cienkich tarcz do cięcia wykończeniowego płytek – Esthete od firmy Distar. Jej grubość to zaledwie 1,1 mm!
- Drobny diament. Zasadniczo wszystkie odpryski pojawiają się od diamentów, ponieważ podczas cięcia przy tak wysokich obrotach diament styka się z powierzchnią płytki ogromną liczbę razy. Niestety producenci nie piszą na produktach wielkości użytych diamentów, a więc czynnik ten można określić tylko wizualnie, porównując kilka wyrobów.
- Obecność kołnierzy. Kołnierze to dodatkowe stalowe okładziny, które są instalowane na tarczy przez producenta w celu zwiększenia sztywności korpusu. Cienka tarcza podczas procesu cięcia może się odkształcać z powodu braku sztywności, a kołnierze ją stabilizują i eliminują odkształcenia plastyczne.
- Otwory chłodzące. Ponieważ cięcie płytek na szlifierce kątowej odbywa się bez płynu chłodzącego – konieczna jest obecność otworów chłodzących w korpusie.
- Rodzaj warstwy diamentowej. Tarcze diamentowe, które mają ciągłą warstwę bez pofałdowania, najlepiej nadają się do wykańczania płytek. Nazywa się je również koroną. Tarcze segmentowe lub turbo (ciągła warstwa z pofałdowaniem) mogą pozostawiać dodatkowe odpryski z powodu nieciągłej warstwy.
Jak widać – dobra tarcza do cięcia wykończeniowego płytek na szlifierce kątowej powinna mieć szereg cech konstrukcyjnych. Mistrzowie, którzy stale stykają się z płytkami, mają już swoją optymalną tarczę, z której pracy są całkowicie zadowoleni. Jednocześnie, przy pierwszym wyborze tarczy można zwrócić się o pomoc do wykwalifikowanych kafelkarzy lub konsultanta sprzedaży.
Oprócz odpowiednio dobranej tarczy bardzo ważnym czynnikiem jest technika cięcia.
Technika cięcia płytek
Po prostu cięcie płytek i prostoliniowe cięcie płytek przy minimalnych odpryskach – są to dwa radykalnie różne zadania, dlatego podejście do wykończeniowego cięcia płytek wymaga niektórych umiejętności. Zdobyć te umiejętności można, praktykując się na tych częściach płytek, które w przyszłości zostaną wyrzucone.
Jeśli chcesz odciąć płytkę tak prostoliniowo, jak to możliwe i przy minimalnych odpryskach na powierzchni, musisz przestrzegać kilku zasad i wskazówek doświadczonych rzemieślników:
- Znakowanie. Bardzo ważne jest prawidłowe i dokładne zaznaczenie płytki. W takim przypadku możesz dać niewielki naddatek 1-2 mm, który następnie zeszlifować elastycznymi tarczami polerskimi. Lub od razu przyciąć na wymiar, jeśli nie planujesz takiej operacji.
- Wykonanie tarczą cięć próbnych. Jeśli używasz nowej tarczy, która jeszcze nie była w pracy – koniecznie musisz wykonać nią kilka cięć roboczych (naprz., na odpadowej części materiału). Najlepiej zrobić to na obrabianym przedmiocie, który pójdzie do wyrzucenia. Wszystkie nowe tarcze mają bardzo ostre krawędzie diamentów, co zwiększa szanse na odpryski na płytce, dlatego diamenty muszą być nieco stępione.
- Mocowanie obrabianego przedmiotu. Przed pocięciem konieczne jest niezawodne zamocowanie płytki, na przykład za pomocą zacisków. Powierzchnia, do której mocujemy płytkę, powinna być maksymalnie równa. Ponadto powierzchnia nie powinna się chwiać, dlatego przed cięciem należy sprawdzić stół pod kątem sztywności, a jeśli występuje chwiejność, należy ją wyeliminować.
- Prawidłowy chwyt szlifierki kątowej. Szlifierkę kątową należy trzymać obiema rękami i podczas cięcia starać się trzymać tarczę jak najbardziej prostopadle do powierzchni płytki. Niektórzy rzemieślnicy specjalnie lekko przechylają szlifierkę kątową w kierunku zwrotnej części płytki, aby zminimalizować odpryski na obrabianym przedmiocie, który ma być ułożony.
- Tniemy na całą głębokość. Niektórzy mistrzowie wykonują cięcie płytek w kilku podejściach, z których każdy tnie płytkę głębiej, ale zwiększa to szansę na pojawienie się dodatkowych odprysków, dlatego lepiej jest przestrzegać techniki cięcia płytek na całej głębokości.
- Dodatkowe manipulacje w celu zmniejszenia odprysków. Jedną ze sztuczek, używanych przez wielu kafelkarzy, jest przyklejenie taśmy malarskiej na całej długości cięcia. W rzeczywistości ta metoda naprawdę zmniejsza odpryski, ponieważ diamenty znajdujące się na bocznej powierzchni mają mniejszy kontakt z powierzchnią płytki, a bardziej z taśmą malarską.
- Taśma iskrzy i słabo tnie. Jeśli zauważysz, że podczas cięcia płytek prędkość zaczęła spadać, a tarcza zaczęła mocno iskrzyć, a nawet topić płytkę – to znaczy, że stępiła się i należy ją naostrzyć. W tym celu możesz użyć specjalnych ściernych sztabek lub materiałów ściernych: cegły silikatowej lub płytek ceramicznych. Najczęściej zjawisko, takie jak iskrzenie i topienie materiału, można napotkać podczas obróbki mocnych płytek gresowych, do obróbki których może być potrzebna specjalistyczna tarcza do ciężkich gresów.
Większość z tych przydatnych wskazówek dotyczących obróbki płytek jest znana tym, którzy regularnie układają płytki, a dla laików będą świetnym początkiem.
Wnioski
Cięcie wykończeniowe gresu za pomocą szlifierki kątowej w naszych czasach nie wydaje się czymś nieosiągalnym, ponieważ istnieje wiele różnych tarcz do płytek, które pomagają poradzić sobie z takim zadaniem. Odpowiednio dobrana tarcza w połączeniu z podstawowymi umiejętnościami kafelkarza pomoże nawet początkującemu pięknie ułożyć płytki bez pomocy innych. Ogromny wybór tarcz diamentowych do płytek można znaleźć na stronie partnera tego artykułu distar.tools/pl. Na tej stronie możesz wybrać tarcze do finalnego cięcia, do zgrubnej obróbki płytek czy do cięcia pod kątem 45 stopni oraz wiele przydatnych przystawek, które ułatwiają pracę kafelkarza podczas wykonywania nawet najbardziej skomplikowanych i odpowiedzialnych cięć.
Moim zdaniem, oprócz właściwej tarczy diamentowej, ważne jest również przestrzeganie odpowiednich technik cięcia, takich jak stosowanie odpowiedniego nacisku i prędkości, aby uzyskać najlepsze wykończenie! Koniec końców i tak ćwiczenie i praktyka są kluczowe dla opanowania sztuki cięcia płytek bez odprysków przy użyciu takiej szlifierki. Bardzo ciekawy artykuł, który dużo wyjaśnia w tej kwestii. 🙂