Coraz częściej możemy spotkać się z produktami, które nie posiadają w swoim składzie glutenu. Wszystko to sprawą istniejącej ,,mody” na dietę bezglutenową, którą stosują także osoby zdrowe, niewykazujące nietolerancji na gluten. Dlaczego stało się to takie popularne?
Gluten to mieszanka białek, które znajdują się w produktach zbożowych, takich jak pszenica, żyto i jęczmień. Gluteniny i gliadyny to dwie najważniejsze frakcje białka, które tworzą gluten. Uważa się, że gliadyna wykazuje szkodliwe działanie na organizm. Jedną z najpoważniejszych nietolerancji na gluten jest celiakia. Choroba ta powoduje poważne problemy z układem trawiennym. Oprócz tego wiele osób po prostu źle toleruje gluten, co objawia się częstymi bólami brzucha, biegunkami, zmęczeniem i innymi objawami.
Dieta bezglutenowa stanowi bardzo duże wyzwanie, ponieważ trudno znaleźć produkty, które będą całkowicie wolne od tych substancji. Jeśli nie tolerujesz glutenu musisz dokładnie sprawdzać każdy produkt i czytać etykiety. Obecnie istnieje coraz więcej zamienników produktów wolnych od glutenu. To niezwykłe ułatwienie dla osób, które nie mogą spożywać potraw zawierających gluten.
Coraz częściej możemy zauważyć, że na dietę bezglutenową przechodzą osoby, które wcale nie mają problemu z trawieniem glutenu. Najczęściej taka sytuacja zachodzi w domach, gdzie jedna osoba nie toleruje glutenu i reszta się do niej po prostu dostosowuje. W ten sposób rodzina może ograniczyć się do przyrządzania jednego, tego samego posiłku. Oprócz tego dieta bezglutenowa stała się pewną modą, która ma na celu poprawiać nawyki żywieniowe i samopoczucie.
Czy warto?
Istnieje wiele różnych opinii na temat tego, czy osoby zdrowe powinny przechodzić na dietę bezglutenową. Z jednej strony można znaleźć potwierdzenie, że gluten może powodować różnego rodzaju objawy i wpływać nasze samopoczucie. Jednak nie możemy obwiniać wszystkich produktów, zawierających gluten za bóle brzucha, zaparcia i złe samopoczucie. Częściej przyczyną takich objawów jest nieracjonalne i niezdrowe odżywianie. Dlatego zanim będziemy chcieli przejść na dietę bezglutenową, skonsultujmy się z lekarzem, który stwierdzi czy mamy racje.
Musimy uważać na diety eliminacyjne, ponieważ mogą one być niekorzystne dla naszego organizmu – mogą nie dostarczać wszystkich potrzebnych witamin i minerałów. W prawidłowej diecie bezglutenowej nie chodzi o całkowitą eliminację tego składnika, lecz o zastąpienie go innymi. Zamiast pszenicy, jęczmienia czy żyta trzeba wprowadzić ryż, kukurydzę, różne gatunki kasz, które nie powstają ze zbóż zawierających gluten.
Niestety u osób, które postanowiły na własną rękę przejść na dietę bezglutenową, występują niedobory żelaza, witamin i innych składników mineralnych. Dlatego nie warto stosować tej diety tylko z powodu mody, ponieważ może to mieć negatywne skutki dla naszego organizmu. Wprowadzana dieta powinna być potwierdzona przez dietetyka, który odpowiednio wskaże nam nasze racje żywieniowe.
Więcej informacji Artykuł powstał we współpracy ze stroną http://spis.com.pl/ – portal poruszający tematykę diet i odchudzania. |