Wskazania zdrowotne do prowadzenia określonej diety muszą być skonstruowane w taki sposób, aby skutecznie wspierać organizm i wzmacniać go na co dzień.
Dieta na niedoczynność tarczycy w ostatnich latach stała się bardzo popularna, jako że potwierdzona została korelacja między żywieniem a zmniejszeniem dolegliwości związanych z tym schorzeniem. Szczegóły dotyczące diety w każdym z przypadków mogą przedstawiać się nieco inaczej, choć istnieją pewne uniwersalne zasady, które odnoszą się do diety Hashimoto.
Dieta, niedoczynność tarczycy – przyczyny zaburzenia równowagi hormonalnej
Mianem niedoczynności tarczycy określa się stan, w którym tarczyca nie produkuje wystarczającej ilości hormonów, w tym tyroksyny (T4) i trójjodotyroniny (T3). Hormony te odgrywają kluczową rolę w regulowaniu metabolizmu oraz w zachowaniu odpowiedniej równowagi hormonalnej. W niektórych przypadkach przyczyną zaburzenia takiej równowagi jest całkowite lub częściowe usunięcie tarczycy, jeśli w jej obszarze wykryto groźne guzy. Przyczyną może być również niedobór jodu w diecie, jako że jest on niezbędny do produkcji hormonów. Większość pacjentów cierpi jednak z powodu autoimmunologicznego zapalenia tarczycy, czyli choroby Hashimoto. W takim przypadku układ odpornościowy atakuje tarczycę, powodując jej uszkodzenie, co prowadzi do zmniejszenia ilości produkowanych hormonów. W efekcie tego zaburza się cała gospodarka hormonalna.
Objawy i wskazania do stosowania diety Hashimoto
Nasilenie choroby oraz częstotliwość występowania objawów Hashimoto może różnić się w zależności od stopnia uszkodzenia tarczycy. Niektórzy pacjenci doświadczają jedynie łagodnych objawów, podczas gdy inni mogą borykać się z problemami o dużo większym nasileniu. Do najczęściej występujących symptomów Hashimoto należy zaliczyć przede wszystkim powiększenie tarczycy, kiedy to staje się ona widoczna w okolicy szyi. Pacjenci zaczynają skarżyć się na utrzymujące się osłabienie, zmęczenie i brak energii. Wynika to z niedoboru hormonów tarczycy, które są bezpośrednio odpowiedzialne za regulację poziomu energii. Chorzy mogą ponadto przybierać na wadze ze względu na spowolniony metabolizm. Jednymi z objawów, które mogą wskazywać na konieczność stosowania specjalnej diety na niedoczynność tarczycy, są również nadmierne wypadanie włosów, a także suchość skóry ciała i głowy. Pod względem pracy układu trawiennego Hashimoto może powodować nieprzyjemne zaparcia, ponieważ spowalnia się perystaltyka jelit.
Jakie są najważniejsze zasady diety na niedoczynność tarczycy?
Odpowiednio dostosowane żywienie odgrywa ogromną rolę w łagodzeniu objawów związanych z niedoczynnością tarczycy. W każdym przypadku szczegóły diety Hashimoto powinny być indywidualnie dostosowane do chorego, ale pewne zasady pozostają niezmienne. Pacjentom zaleca się odpowiednie spożycie jodu. Jest on niezbędny do produkcji hormonów tarczycy, dlatego też osoby z niedoczynnością powinny włączyć do jadłospisu między innymi ryby morskie, produkty mleczne czy sól jodowaną. Należy natomiast ograniczyć spożycie goitrogenów, czyli związków występujących w niektórych pokarmach, które mogą blokować wchłanianie jodu, a tym samym utrudniać pracę tarczycy. Pokarmy te nie powinny zostać całkowicie wyeliminowane z diety, ale zaleca się ich ograniczenie. Zalicza się do nich kapustę, brokuły, brukselkę, kalafior, rzodkiewkę, soję czy kukurydzę.
Wybierz dietę na bediet.pl
Dieta, niedoczynność tarczycy – co jeszcze warto wiedzieć?
Istnieje pewna korelacja między niedoczynnością tarczycy a nietolerancją glutenu – osoby z Hashimoto częściej wykazują nadwrażliwość na ten składnik. Jednocześnie należy skupić się na pokryciu zapotrzebowania na białko, jako że jest ono istotnym budulcem. W diecie na niedoczynność tarczycy powinna znaleźć się również odpowiednia ilość wartościowych tłuszczów, które są bardzo korzystne dla zdrowia całego organizmu.