Kosą po patelni Kuchnia od podstaw Solenie potraw czyli sól w kuchni

Solenie potraw czyli sól w kuchni

6 minuty czytania
1
0
137

Sól w kuchni odgrywa bardzo ważną rolę jednak z jej spożywaniem nie można przesadzać, a druga sprawa, że przesolone potrawy są zwyczajnie niejadalne. Jak się ustrzec przed przesoleniem, kiedy solić i wreszcie też, czym zastąpić sól, jeśli chcemy jej używać mniej – postaram się odpowiedzieć na te proste pytania.

Po pierwsze jak się ustrzec przed przesoleniem potraw. Zwyczajnie nie solić za dużo rozpoczynając gotowanie. Jarzynki, sos sojowy i część produktów, same w sobie zawierają sól co może wpłynąć na ogólną jej ilość w potrawie. Używajmy jej z głową i wsypmy trochę, a później zawsze możemy danie przecież dosolić. Jak mówi stare przysłowie: lepiej kijek pocieńkować, niźli później pogrubasić (lub jakoś tak), w każdym razie lepiej nie dosolić niż przesolić. Tak samo jest z sałatkami i surówkami najlepiej dosalać do smaku, a nie zakładać z góry, że będzie dobrze wrzucić łyżeczkę. Może okazać się, że sos jaki użyliśmy był na tyle słony, że już jej wystarczy.

Większość warzyw nie lubi soli podczas gotowania, bo zwyczajnie dłużej się gotują, są twarde i im to ogólnie nie pomaga. Zupy i warzywa strączkowe, posolone pod koniec gotowania, będą tak samo smaczne, a ugotujemy je szybciej i bez ryzyka.

Czasem jednak sól dodana na początku pomaga, a nie szkodzi potrawie. Np. dodanie szczypty soli do białek przed ubijaniem piany spowoduje, że szybciej stanie się sztywna, Tak samo postępujemy przy pieczeniu mięs, albo je marynujemy przed pieczeniem czy duszeniem już z dodatkiem soli, albo solimy na samym początku przyrządzania. Mięso będzie bardziej kruche i smaczniejsze. Wyjątkiem jest wołowina, którą solimy pod koniec obróbki cieplnej. Nie solimy też nigdy wątróbki przed smażeniem – będzie twarda i niesmaczna.

Jak zastąpić sól? Sól jest niezdrowa – każdy to wie włącznie ze specami z WHO, którzy alarmują stale, że spożywamy jej o wiele za dużo. Jednak jak w wielu przypadkach bywa, jej brak też jest zły. Trzeba ją stosować ale z umiarem. Sól można zastąpić w wielu przypadkach ziołami. Może nie powodują one, że potrawa staje się słona ale nie zauważamy tak jej braku. Oszukujemy trochę mózg, to prawda ale jesteśmy zdrowsi. Nadaje się do tego świetnie – estragon, lubczyk, tymianek czy bazylia. Świetnie sprawdzają się mieszanki ziół. Moim dodatkowym sposobem na unikanie soli jest mielone siemię lniane. Wsypuję ziarenka do młynka i mielę zamiast soli na ser czy pomidory. Ma lekko słonawy posmak i po kilku próbach udało mi się odzwyczaić organizm od potrzeby solenia.

Ogólnie ilość soli trzeba ograniczać ze względu na jej obecność już w półproduktach. Wszystko rozgrywa się w naszej głowie. To rodzaj używki, bez której potrawa wydaje nam się mniej smaczna, jednak jeśli przyzwyczaimy się do jej ograniczania, okaże się że potrawy smakują lepiej i wydobędziemy inne smaki z mięs, warzyw które sól zastępowała. Możemy się też przerzucić częściowo na jej różne odmiany zawierające mniej sodu. Udanego gotowania.

  • Porady kulinarne i triki – warzywa i owoce

    Porady kulinarne, które pozwolą Ci na przechowywanie dłużej owoców i warzyw lub ich łatwie…
  • Gotowanie mleka

    Pewnie wielu z Was, na początku swojej przygody kulinarnej, przypaliło mleko. Gotowanie ml…
  • Jak gotować jajka?

    Nie raz zaczynający swoją przygodę z gotowaniem zadają to pytanie – Jak gotować jajk…

Komentarze

Śmiało, nawtykaj mi lub pochwal za to co napisałem. Każdy komentarz jest cenny. Aby skomentować wystarczy zalogować się za pomocą jednego z kont: Facebook, Disqus, Twitter lub Google.

Niestety wykluczyłem ze względu na spam, możliwość wstawiania linków w komentarzach. Chcesz bym coś zobaczył, napisz mi w mailu. Nie zbieram i nie przechowuję Twoich danych osobowych - więcej na temat warunków komentowania znajdziesz w Polityka prywatności.

Zobacz też

Porady kulinarne i triki – warzywa i owoce

Porady kulinarne, które pozwolą Ci na przechowywanie dłużej owoców i warzyw lub ich łatwie…