w

Nasza klasa – Jacek Kaczmarski – coverW mojej historii muzycznej przewinął się dość wyraźnie Jacek Kaczmarski. Grałem i śpiewałem jego utwory setki razy. Niektóre do znudzenia. Miały dla mnie szczególne znaczenie, wartość historyczną, dawały powód do refleksji, nad sobą i życiem. Zapraszam do odsłuchania w moim wykonaniu jednego z bardziej znanych utworów Jacka – Nasza klasa.

Utwory te są czasami bardzo poetyckie, a czasami mówią o prostych sprawach. W każdym razie docierają głęboko i sprawiają, że zatrzymujemy się na chwile w codziennym pędzie. Szczególnie lubię płytę “Sarmatia”, nagraną ze Zbigniewem Łapińskim. A jeśli miałbym wskazać i polecić Wam konkretne utwory, które jakoś szczególnie zapadły mi w pamięć to oczywiście: “Zbroja”. “Sen Katarzyny II”, “Lekcja historii klasycznej” czy pewnie doskonale wszystkim znane “Mury”.

W piosenkach Jacka Kaczmarskiego często wykorzystywane są wątki historyczne. Opowiada w nich o kluczowych wydarzeniach w naszych dziejach. Wysłuchanie płyty to czasem jak wycieczka w odległe czasy. O wiele lepiej się to słucha, niż czyta podręcznik historii 🙂

Jak każdy bard, opowiada, wyśmiewa przywary, składnia do refleksji, podnosi na duchu, bawi i uczy. Polecam sięgnąć w wolnej chwili po te utwory i w spokoju ich posłuchać.

Podziel się z innymi
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Ania

Niestety wciąż kilka kwestii brzmi znajomo, choć ja siksa jestem i nie mam porównania do tego, o czym śpiewał Jacek Kaczmarski, bo się urodziłam w tym samym roku, co ta piosenka…