Tłuszcze są bardzo ważnym elementem codziennej diety. Są one bowiem niezbędne do prawidłowej pracy organizmu. Ogólnodostępne tłuszcze dzielimy na zwierzęce oraz roślinne. To jednak właśnie te roślinne znane są ze swych cennych właściwości. Dlaczego warto dodawać je do posiłków?
Tłuszcz to makroskładnik, którego nie może zabraknąć w zdrowej diecie każdego człowieka. Tuż obok węglowodanów oraz białka stanowi główny składnik odżywczy, stanowiący kluczową funkcję w prawidłowym działaniu organizmu. Przez długi czas wśród powszechnych informacji panował mit mówiący, że wykluczenie tłuszczy pozwala na zachowanie świetnej sylwetki. Dziś wiemy jednak, że nie jest to prawda, a jednym z tego dowodów może być na przykład popularność diety KETO. Jakie tłuszcze roślinne wybrać?
Tłuszcze roślinne — rola w diecie i właściwości
Tłuszcze roślinne są doskonałym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, które pozwalają zachować nam odporność, zdrowie oraz dobrą kondycję. Organizm nie potrafi wyprodukować ich samodzielnie, a wszelkie niedobory mogą mieć bardzo negatywne skutki. Kwasy tłuszczowe nienasycone regulują ciśnienie i mają fantastyczny wpływ na działanie układu krwionośnego i pracę mózgu. Co ciekawe, ich odpowiednia ilość w diecie odpowiada za regulację poziomu cholesterolu. Jak widać więc, tłuszcze roślinne to prawdziwe dobro dla naszych organizmów.
Tłuszcze roślinne a tłuszcze zwierzęce — dlaczego olej roślinny to lepszy wybór?
Tłuszcze występujące w codziennej diecie możemy podzielić na roślinne i zwierzęce. I o ile nie jesteśmy na diecie wegańskiej, to czerpiemy energię z obu tych tłuszczy. Źródłem tych pierwszych są przede wszystkim orzechy oraz różnego rodzaju oliwy. Tłuszcze zwierzęce występują natomiast zarówno w samym mięsie, jak i wielu produktach pochodzenia zwierzęcego. Mowa to oczywiście o nabiale, jajkach, czy serach.
Do pozytywnych właściwości tłuszczów zwierzęcych zaliczyć można przede wszystkim dużą zawartość witaminy A, D, E i K. Jednak nie wynagradza to jednak tego, że w ich skład wchodzą bardzo szkodliwe nasycone kwasy tłuszczowe. W przeciwieństwie do omawianych już wcześniej nienasyconych kwasów tłuszczowych, ich spożywanie w dużych ilościach może przyczynić się do rozwoju chorób naczyniowych, nowotworów oraz dolegliwości związanych z układem trawienia. Dlatego też kwasy nasycone należy przyjmować w jak najmniejszych ilościach. Nie ma więc wątpliwości, że oleje roślinne zawierające cenne nienasycone kwasy tłuszczowe to znacznie lepszy wybór.
Tłuszcze roślinne — jakie wybierać?
W sklepach mamy do wyboru różne tłuszcze roślinne. Różnią się one między sobą nie tylko samym składem, ale i sposobem wykonania, czy też konsystencją. Większość tłuszczów roślinnych występuje w formie płynnej. Niektóre dostępne są jednak także w wersji utwardzonej. Pamiętajmy jednak, aby wybierać jedynie te produkty, których konsystencja jest wynikiem naturalnych procesów. Dobrym przykładem jest tu na przykład olej kokosowy, który naturalnie zmienia swój stan skupienia w zależności od temperatury.
Rodzaje tłuszczów roślinnych różnią się także smakiem, właściwościami i sposobem podawania. Które z dostępnych tłuszczów uważane są za najlepsze źródło energii oraz innych cennych składników? Oczywiście znana i lubiana oliwa z oliwek. Jest niezwykle aromatyczna, dzięki czemu nadaje daniom wyjątkowy smak. Wspaniale pasuje do sałatek, pieczywa i makaronów. Ze względu na rewelacyjne właściwości warto sięgnąć także po olej lniany oraz olej z pestek winogron. Oba powinno się stosować na zimno, dlatego są genialnym dodatkiem do sałatek.
Jaki tłuszcz roślinny do smażenia wybrać?
Oleje roślinne wykorzystuje się także do smażenia. Warto wiedzieć jednak, że nie wszystkie dobrze się w tym celu sprawdzą. Przede wszystkim kluczowe jest, aby podczas obróbki termicznej nasz olej się nie palił. Dlatego też w tym celu wybierajmy takie produkty, których temperatura dymienia przekracza 200 stopni. Dzięki temu tłuszcz zachowa swe właściwości, a danie nie będzie miało ”przypalonego” smaku i aromatu. Świetnie sprawdzi się na przykład olej rzepakowy oraz kokosowy. Idealne do smażenia i pieczenia margaryny i tłuszcze roślinne z dostawą do domu możemy zamówić przez internet.
Tłuszcze roślinne, których lepiej unikać
Wiemy już, jak wspaniałe właściwości mają oleje roślinne. Czy jednak znajdziemy wśród nich takie, po które lepiej nie sięgać? Niestety tak. Takim tłuszczem jest przede wszystkim olej palmowy. Na szczęście w dzisiejszych czasach bardzo dużo mówi się o jego szkodliwości. Przede wszystkim warto podkreślić, że spożywanie oleju palmowego jest doskonałym przykładem przyjmowania tzw. ”pustych kalorii”. Produkt ten nie ma bowiem żadnych właściwości ani przydatnych składników.
Dla wielu osób ważniejszym powodem do unikania tego tłuszczu są jednak kwestie ekologiczne i etyczne. Plantacje palm olejowych są bowiem obecnie ogromnym problemem i głównym powodem wycinania lasów tropikalnych, co doprowadza rocznie do śmierci tysięcy zwierząt. Jeśli więc nie chcemy przyczyniać się do tego procesu, unikajmy oleju palmowego.
Wszystko fajnie i przystępnie wytłumaczone. 🙂