Pszczoły to świetnie uspołecznione jednostki. Jedna za drugą tworzą swoją pszczelą cywilizację, która zajmuje się produkowaniem miodu, zapewnianiem pożywienia sobie i larwom, a także innymi czynnościami mającymi na celu odpowiednie gospodarowanie się w ulu bądź w gnieździe. Miód jest najbardziej znanym produktem wytwarzanym przez pszczoły, lecz w trakcie tego procesu, jak i podczas innych podejmowanych przez nie równoległych działań, pszczoły wytwarzają inne niezwykle kuszące dla człowieka substancje. Jedną z nich jest m.in. wosk pszczeli. Jak się okazuje, jest to kolejny niezwykle cenny dla ludzkiego organizmu produkt.
Wosk pszczeli – co to jest?
Używany przez człowieka już od setek lat produkowany przez pszczoły wosk pszczeli, jest środkiem pochodnym od nadrzędnego dla nich miodu. Otóż powstaje on zupełnie pobocznie w trakcie jego wytwarzania. Wosk służy pszczołom jako materiał budulcowy do tworzenia przez nie komórek plastrów, składających się na ich gniazda. Wydzielany jest przez gruczoły pszczół miodnych, a konkretnie takich, które osiągnęły szczyt swojego okresu produkcyjnego.
W wosku pszczelim znajduje się wiele składników odżywczych mających dobroczynny wpływ na nasz organizm. Nie brak w nich, choćby węglowodanów, kwasów tłuszczowych i estrów alkoholi.
Wosk pszczeli – zastosowanie
Przede wszystkim, ze względu na prozdrowotne właściwości wosku pszczelego, wykorzystuje się go w medycynie. Dawniej stanowił on ważny element medycyny ludowej, lecz z czasem, przekonali się do niego także profesjonalni lekarze.
Głównie podaje się go podczas przeziębienia, kataru siennego lub grypy. Zawarty w wosku skwalen oraz chryzyna pomagają zabijać wszelkie bakterie i drobnoustroje trawiące nasz organizm oraz działają antybiotycznie. Wosk pszczeli posiada także estry i beta-karoten, dzięki którym staje się on także remedium na stany zapalne. Tym samym działa zbawczo w formie inhalacji parowych przy astmie oskrzelowej, zapaleniu płuc, jamy ustnej nosa i błon śluzowych.
Najczęściej wosk pszczeli przyjmowany jest w formie kosmetyków. Wszelkie maści i kremy powstałe na jego bazie cieszą się dużą skutecznością. Niekiedy wosk podawany jest w formie okładów. Natomiast kosmetyki z wosku pszczelego pomagają w leczeniu rumienia skórnego, żylaków lub owrzodzeń, a także w usuwaniu hemoroidów.
Jego zastosowanie dermatologiczne jest zbawcze także dla alergików. Skutecznie radzi sobie z atopowym zapaleniem skóry lub ze świądem. Rzecz jasna w przypadku braku uczulenia na wosk pszczeli.