Wina z RPA – Odkryj niezwykłe smaki win z Republiki Południowej Afryki

Kosą po patelni

Choć przez lata region Republiki Południowej Afryki był niedoceniany w kontekście produkcji win, to jednak obecnie się to zmienia. Od lat wina z RPA rywalizują o miano najlepszych na świecie, a tamtejsze winnice stawiają na zrównoważony rozwój i wysoką jakość produkcji. To wszystko sprawia, że niezwykłe smaki win RPA podbijają serca smakoszy i zdecydowanie warto je odkryć. Sprawdź, czym wyróżniają się te trunki.

Rosnąca popularność win z RPA

Oczywiście w przypadku RPA trudno mówić o osiągnięciu takiej renomy i skali działania, jak w przypadku Francji, Włoch, Hiszpanii, czy też Stanów Zjednoczonych. Nie oznacza to jednak, że wina RPA nie są warte sprawdzenia. Wręcz przeciwnie. W wielu aspektach przewyższają trunki pochodzące z bardziej rozpoznawalnych kierunków produkcji wina. Po prostu Republika Południowej Afryki wciąż jest niedoceniana. Ostatnie lata to odwrócenie tego trendu i nie jest wykluczone, że na przestrzeni kilkunastu lat również w Polsce wina z południa Afryki staną się jednym z pierwszych wyborów konsumentów. Tak powoli dzieje się na świecie, gdzie już teraz produkty z winnic RPA znaleźć można w restauracjach z gwiazdkami Michelin i w luksusowych hotelach. 

Kilkaset lat tradycji winiarskiej 

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale produkcja wina w RPA to już kilkaset lat bogatej tradycji. Wszystko zaczęło się od europejskich osadników, którzy docenili jakość tamtejszej gleby, walory klimatu i potencjał uprawy winorośli. Krok po kroku wprowadzano kolejne reformy i importowano popularne szczepy. Doprowadziło to do powstania tradycji winiarskiej w Republice Południowej Afryki, która obecnie kultywowana jest i pielęgnowana przez lokalnych winiarzy. Wszystko z korzyścią dla jakości produkowanych tam win

Pinotage – 100% RPA

Jedynym w stu procentach lokalnym szczepem jest Pinotage. Jego historia liczy sobie już blisko 100 lat. To charakterne czerwone wino, które przypadnie go gustu prawdziwym koneserom. Wbrew pozorom atutem gatunku Pinotage jest jego krótka historia. Szczep wciąż ewoluuje, co zmienia smak tego czerwonego wina oraz jego walory. Warto spróbować wysokiej jakości wina Pinotage, ponieważ trudno o wino bardziej kojarzone z Republiką Południowej Afryki. 

Inne popularne szczepy 

Oczywiście Pinotage to nie jedyny szczep uprawiany w RPA. Wśród czerwonych win ogromną popularnością cieszą się m.in.: Cinsault, Shiraz, Cabernet Sauvignon i Merlot. Uprawiane są na dużą skalę i eksportowane do różnych zakątków świata. Dominujące białe gatunki w RPA to: Chenin Blanc, Chardonnay i Sauvignon Blanc. Na południu Afryki z powodzeniem produkuje się również jakościowe różowe wina, które można znaleźć w ofercie REDi WINES. To sklep z winem w Warszawie, który specjalizuje się w sprowadzaniu starannie wyselekcjonowanych win z Republiki Południowej Afryki. 

Wina jednogatunkowe i blendy 

Winnice z RPA przygotowują zarówno niezwykłe wina jednogatunkowe, jak i blendy. Te ostatnie powstają na bazie różnego rodzaju konfiguracji, czasem bardzo oryginalnych. Efektem mieszania ze sobą gatunków jest wydobycie z nich unikalnego smaku, a także stworzenie idealnie pasujących do siebie kompozycji. Szukając wina dla siebie, warto zwrócić uwagę na blendy. 

Charakter i różnorodność

W przypadku win z Republiki Południowej Afryki należy zwrócić uwagę na ich wyjątkowy charakter. Są to wyraziste trunki, które często posiadają unikalne smaki owocowe. Wiele z owoców jest charakterystycznych tylko dla tego regionu świata, co dodatkowo wpływa na oryginalność trunku. Wina z RPA posiadają wyraźnie wyczuwalne nuty mineralne i są bardzo różnorodne. Zawdzięczają to wyjątkowemu klimatowi południa Afryki, wpływom prądów oceanicznych, a także żyznym i urodzajnym glebom. Dzięki nim szczepy winorośli dojrzewają w RPA przez okrągły rok. 

Odkryj smak win z RPA wspólnie z REDi WINES

Zachęcamy do odkrycia niezwykłych smaków win z Republiki Południowej Afryki wspólnie z zespołem REDi WINES. W Warszawie powstał nie tylko sklep, ale również WINE BAR, gdzie można zapoznać się ze specyfiką win z RPA oraz skorzystać z ich degustacji. Zapraszamy do odwiedzenia klimatycznych przestrzeni przygotowanych przez REDi WINES w Warszawie, a także do zapoznania się z ofertą win w sklepie internetowym rediwines.pl.

Poleć ten wpis innym
Napisz komentarz
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze