Po kilku latach użytkowania solidne meble kuchenne nie powinny posiadać ubytków. Nadal są solidne i ładne, ale mogły się już znudzić. Co można zmienić w kuchni bez kapitalnego remontu, by wizualnie odświeżyć jej oblicze? Delikatne zmiany w pomieszczeniach wcale nie muszą kosztować wiele. Jednak najtrudniej poczynić takie zmiany w kuchni. Pomieszczeniu, które często składa się z mebli na wymiar, w których wymiana jednego elementu wcale nie jest tak prosta jak przesunięcie kanapy czy regału z książkami w salonie. Oto trzy sprawdzone sposoby na zmiany w kuchni:
Magia światła, czyli ile można ugrać światłem
Jeśli chodzi o oświetlenie wewnętrzne, zarówno w trendach, jak i technologii wiele się zmieniło. Jeszcze niedawno zachwycaliśmy się halogenami, które w dobie oświetlenia typu LED zostały praktycznie zupełnie wyparte. Gdy w kuchni mamy jedynie mało praktyczne umieszczone centralnie oświetlenie górne, czas zastanowić się nad dobrym oświetleniem podszafkowym. Mogą to być listwy LED lub oświetlenie punktowe, montowane bezpośrednio na spodniej części kuchennych szafek. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by pobawić się nieco temperaturą barwową światła i stosować w kuchni naprzemiennie; barwę ciepłą dla oświetlenia centralnego i zimną pod szafkami czy w ich wnętrzu.
Szafka narożna doda sporo miejsca w kuchni
Za wiele “szpargałów” zalegających na blatach i wciąż brak miejsca na garnki i cedzaki? Jest na to sposób, który przywróci kuchni minimalistyczny kształt, a mianowicie szafki narożne. Do ich instalacji niepotrzebne będzie niszczenie całego ciągu mebli, wystarczy wymienić szafki podblatowe w rogu. A zyskać w ten sposób można nawet 1200 mm półki. Taka dodatkowa powierzchnia z pewnością sprawi, że na blacie pojawi się sporo miejsca.
Niepowtarzalne uchwyty do szafek kuchennych
Frezowane, wpuszczane a może tradycyjne podłużne lub gałkowe? Niezależnie od tego, jakie uchwyty mamy w naszej kuchni, z powodzeniem możemy je wymienić lub uzupełnić na takie, które w widoczny sposób zmienia charakter pomieszczenia. Możliwości jest sporo. Kuchnie utrzymane całe w bieli, z blatem w kolorze naturalnego drewna, można uzupełnić o uchwyty srebrne, złote, czarne, białe szare, a nawet kolorowe. W kuchniach, gdzie meble są już w dwóch kolorach, a blat i podłoga w jeszcze innych, trzeba zdecydować się na klasykę w kolorze, ale już niekoniecznie w kształcie.
Zależnie od nawierceń będzie można wybierać spośród tradycyjnych uchwytów gałkowych, uchwytów t-bar, muszlowych lub podłużnych wpuszczanych bądź krawędziowych. Do kuchni minimalistycznych oraz tych, w których brak jest wyraźnego stylu przewodniego, doskonale sprawdzą się uchwyty ze skóry (typu loop strap), które mogą też pojawić się w innych częściach mieszkania.
Jeśli chodzi o kolory, pole manewru jest nieograniczone; ciepłe złoto, matowe srebro, przepiękna różowa miedź, drewno w kolorze włoskiego orzecha lub czarne żeliwo.
Artykuł powstał we współpracy ze sklepem skandynawskieuchwyty.pl oferującym uchwyty do mebli kuchennych i szafek.