Szczęściarze, którzy są posiadaczami chociażby niewielkiego, przydomowego ogródka, zapewne nie mogą doczekać się pierwszych wiosennych promieni słońca. Nic dziwnego, bo po czasie srogiej zimy wielkimi krokami zbliża się tak uwielbiany przez wszystkich sezon grillowy. Już teraz warto się do niego przygotować, by biesiadowanie przy pysznych daniach mogło przebiegać w pełnym komforcie.
Grill gazowy czy węglowy?
Jeszcze do niedawna największą popularnością cieszył się tradycyjny grill węglowy. To dlatego, że jego zakup nie wiązał się z koniecznością realizowania dużych inwestycji finansowych, a taki sprzęt dostępny jest nawet na stacjach benzynowych. Obsługa grilla na węgiel jest prosta, wystarczy węgiel i podpałka. No właśnie, ale okazuje się, że grill tego typu wykazuje też coraz więcej zauważalnych minusów. Ci, którzy wolą grille gazowe mówią o zbyt długim czasie rozpalania grilla węglowego, a praca tego rodzaju jest żmudna, pracochłonna i nie zawsze czysta. Co więcej, podczas biesiadowania trzeba pilnować, by grillowane potrawy nie przypaliły się zbyt mocno albo nie były surowe w wyniku zbyt niskiej temperatury żaru. Trzeba także zaznaczyć, że grill węglowy dymi i nie zawsze jest to przyjemny zapach. Po zakończonym ucztowaniu należy pozbyć się popiołu, co także można zaliczyć do wady.
To właśnie dlatego coraz częściej wybierany jest grill gazowy. Czystość, utrzymywanie ustawionej temperatury, równomierne nagrzewanie płyty grillowej, szybkość rozpalania, brak konieczności kontroli, brak nieprzyjemnych zapachów dymu, to tylko niektóre zalety, które przekonują do wyboru grilla na gaz. Czy wiesz, że w Stanach Zjednoczonych to właśnie grille gazowe funkcjonują aż w 61% gospodarstwach domowych, w których w ogóle stawia się na przyrządzanie jedzenia w ogrodzie? Czy Polska stanie się drugą Ameryką? Możliwe, że pod tym względem już wkrótce tak.
Dania z grilla
W Polsce na ruszt najczęściej kładzie się klasyczną kiełbaskę, ale też kaszankę czy pierś z kurczaka i karkówkę. Nie ma wątpliwości, że w kraju nad Wisłą na grillu króluje mięso. Ciekawostką jest to, że na przykład w Holandii na grillu najczęściej lądują warzywa, nierzadko znajdują się na nim także owoce, w tym jabłka czy banany. W Niemczech oprócz mięsiwa popularne są owoce morza z grilla oraz sery, podobnie jest we Francji, zaś w Wielkiej Brytanii najczęściej stawia się na kiełbaski z dziczyzny i burgery z baraniny.
Bez względu na wybór dań grillowanych, warto wziąć pod uwagę ich finalny smak. Jeszcze do niedawna mylnie sądzono, że wyjątkowy, charakterystyczny smak to zasługa węgla i dymu z żaru. Dzisiaj wiadomo już, że największy wpływ na smak i aromat potrawy grillowanej ma skapujący tłuszcz i soki, które pod wpływem wysokiej temperatury odparowują. I tutaj również można wspomnieć o grillach gazowych, które pod tym względem bezsprzecznie wygrywają.
Pamiętaj, że sezon grillowy już wkrótce, rozpocznij do niego przygotowania już teraz, by niedługo móc spędzić czas z rodziną i przyjaciółmi na ogrodowym tarasie.
Podobno te węglowe są niezdrowe ale nic nie zastąpi tego posmaku dymnego…. Co więc wybrać?