Bycie „fit” – szczupłym i zdrowym, jest w modzie, dlatego bary i restauracje serwują coraz częściej swoim klientom sałatki jako danie główne. Wychodzą one z cienia mięs i ryb, stając się pełnoprawnym posiłkiem. Sałatka może pełnić funkcję zamienną względem drugiego dania, jeśli tylko dostarcza organizmowi odpowiednią dawkę kalorii. Jak tego dokonać?
Nie tylko dla wegetarianów
Sałatki są kojarzone głównie z dietą jaroszy – wegetarianów, którzy nie spożywają mięsa. Niemniej w wersji z kawałkami kurczaka czy smażonej ryby sałatka może odpowiadać gustom również mięsożerców. Zamiast tradycyjnej kompozycji obiadowej, w której pierwsze skrzypce gra kotlet, a na kolejnych miejscach są ziemniaki okraszone tłuszczem oraz niewielka ilość surówki, można zjeść pożywną i co najważniejsze – zdrową sałatkę. Jest to alternatywa szczególnie polecana dla osób, które z różnych powodów chcą się odchudzić, ale nie mają zamiaru się głodzić.
Jaka powinna być sałatka „w roli głównej”?
Jeśli chcemy zastąpić główny posiłek sałatką, powinna ona dostarczać naszemu organizmowi odpowiednią ilość kalorii i składników odżywczych. Surówka składająca się z tartej marchwi z dodatkiem jabłka będzie na pewno smaczna i zdrowa, ale nie zaspokoi naszego głodu. Z powodzeniem możemy ją zaserwować w towarzystwie steku czy tradycyjnego schabowego z ziemniaczkami, ale sałatka jako samodzielne danie musi być znacznie bardziej kaloryczna. W sałatce zawsze musi znaleźć się źródło pełnowartościowego białka – dla osób spożywających mięso może to być kurczak czy ryba, a dla wegetarianów – fasola, soja, tofu, orzechy czy jajka. Można takie składniki z powodzeniem skomponować z kolorowymi warzywami – różnego rodzaju sałatami, pomidorami, papryką czerwoną, żółtą czy zieloną, ogórkiem, pomidorkami koktajlowymi itd.
Im więcej kolorów znajdzie się w naszej obiadowej sałatce tym lepiej, ponieważ odpowiadają one różnym witaminom i przeciwutleniaczom. Barwna sałatka jest najlepszym symbolem różnorodnej, właściwie zbilansowanej diety, która dostarcza do organizmu niezbędnych składników odżywczych, dodaje energii potrzebnej do pokonywania codziennych wyzwań w życiu prywatnym i zawodowym, a z drugiej strony jest lekka, odpowiednia dla osób odchudzających się.
Sałatka będzie sycąca, jeśli połączymy ją z serem – mozzarellą czy fetą, albo z gotowanym makaronem. Można ją zaserwować gościom wraz ze świeżym, chrupkim pieczywem.
Co z tłuszczami i solą?
Błędem jest ograniczanie czy eliminacja ze swojej diety wszelkiego rodzaju tłuszczy. Nasz organizm dla prawidłowego funkcjonowania potrzebuje tłuszczów nienasyconych, m.in. omega 6 i 9, dlatego także i w sałatce trzeba mu ich dostarczyć. Najlepszym na to sposobem jest przygotowanie sosu na bazie oliwy i różnych olejów, m.in. sojowego, lnianego, słonecznikowego, arachidowego, lnianego, z orzechów włoskich i z pestek winogron.
Korzystając z ziół, możemy wyeliminować z naszej zdrowej, ale i sycącej sałatki sól, która jest niezdrowa. Do sałatek dodajemy zwłaszcza świeże zioła, wprost z doniczki, które mają najwięcej witamin.
Autorem artykułu jest pizzeria Capri New. Wyjątkowa pizzeria z Krakowa oferująca w swoim menu smakowitą pizzę, pyszne burgery oraz sałatki, makarony i dania obiadowe. |