Oświetlenie nad wyspę kuchenną – idealne doświetlenie miejsca do pracy

Materiał zewnętrzny

Nie da się funkcjonować w domowych wnętrzach bez odpowiedniego oświetlenia. Dotyczy to również kuchni, w której przyrządzamy posiłki i niejednokrotnie potrzebujemy dość mocnego światła, by zapewnić sobie komfort i bezpieczeństwo. Przydaje się ono nad blatami wzdłuż ścian, ale też nad kuchenną, wolnostojącą wyspą. Jakie lampy powinny trafić nad wyspę kuchenną? Czym się kierować podczas dobierania opraw? Kilka wskazówek znajdziecie poniżej.

Lampa nad wyspą kuchenną – oświetlenie zadaniowe, oświetlenie dekoracyjne

Do kuchni trafia wiele produktów oświetleniowych, które razem tworzą kompleksowy system, zapewniający odpowiednie warunki do realizacji rozmaitych zadań. Szczególnie wymagająca pod tym względem jest przestrzeń wokół wyspy kuchennej. To właśnie tam przygotowuje się i często spożywa posiłki, co wymaga mocniejszego strumienia światła, by zapewnić bezpieczne warunki do krojenia, siekania i smażenia.

Odpowiednio dobrane lampy nad wyspą w kuchnio-salonach spełniają również funkcję dekoracyjną. Pomagają wyznaczać strefy funkcyjne, a przy tym dekorują wnętrze, dodając mu indywidualnego charakteru, zwłaszcza gdy wybierze się wysokiej jakości produkty, jak choćby te od LightPlus.

Jak dobrać produkty oświetleniowe nad wyspę?

Czym się kierować podczas poszukiwań opraw nad wyspę kuchenną? Przede wszystkim warto stawiać na produkty trwałe, wykonane z odpowiednich materiałów. Jeśli w ramach wyspy znalazł się zlew lub kuchenka, najlepiej zdecydować się na rozwiązania o wysokim współczynniku ochrony IP, co zabezpieczy je przed przypadkowych zachlapaniem lub wniknięciem do wnętrza oprawy pary wodnej. Dobra lampa do kuchni musi też być zrobiona z materiałów prostych do utrzymania w sterylnej czystości.

Jakie oprawy stosuje się nad wyspami kuchennymi? Wszystko zależy od wielkości przestrzeni. W ciasnych kuchniach można zdecydować się na mniej okazałe lampy sufitowe, w tym plafony lub kilka lamp wpustowych, które doświetlają cały blat, a przy tym nie zajmują cennego miejsca. W przestronniejszych wnętrzach warto natomiast zdecydować się na modele wiszące – jeden większy lub kilka lamp w rzędzie nad mocno wydłużonymi blatami. Pamiętajmy jednak, by znajdowały się one minimum 70-80 cm nad powierzchnią wyspy – dla komfortu i estetyki.

Bardzo praktycznym rozwiązaniem są lampy na szynoprzewodach. Taka konstrukcja ułatwia prawidłowe rozmieszczenie punktów świetlnych. Jeśli na dodatek umieści się na listwie reflektory, zyskuje się niemal nieograniczoną regulację kąta padania światła, by optymalnie doświetlić przestrzeń.

Idealne źródła światła nad wyspę kuchenną

Gdy dobiera się oświetlenie do kuchni, trzeba zadbać o dopasowanie odpowiednich źródeł światła. Idealnie sprawdzają się produkty LED o wysokiej żywotności i niskim zużyciu energii elektrycznej. Dzięki nim zapewnia się optymalne warunki świetlne, przy obniżeniu wysokości rachunków za oświetlenie w domu. Co więcej źródła światła LED występują w wielu wariantach – z różnymi gwintami, o rozmaitych parametrach, co pozwala dopasować rozwiązanie do każdego wnętrza.

Na co postawić? Natężenie dopasowuje się do funkcji wyspy. Jeśli służy do przyrządzania posiłków, warto postawić na nieco większe natężenie światła (nawet do 600-700 lumenów), dobrane do precyzyjnych zadań wzrokowych. Przy blatach do spożywania posiłków intensywność oświetlenia może być mniejsza. A jaką temperaturę barwową wybrać? Najlepiej sprawdza się światło neutralne, zbliżone do naturalnego. Można zdecydować się na nieco cieplejsze tony, jeżeli blat ma zapewniać przestrzeń do wypoczynku i rekreacji.

Bezpieczne i efektowne oświetlenie do kuchni

Przemyślany wybór lampy nad wyspę kuchenną zapewnia idealną przestrzeń do realizacji rozmaitych czynności. Warto zadbać o to, by była ona nie tylko dopasowana wizualnie do pozostałych elementów, ale też w pełni funkcjonalna. Dzięki temu spędzanie czasu w kuchni będzie jeszcze przyjemniejsze.

Poleć ten wpis innym
1 komentarz
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
MonikaB

Zawsze marzyłam o wyspie kuchennej! Wreszcie moje marzenie się spełni, ponieważ postanowiłam całkowicie przearanżować swoją kuchnię. Postawiłam na nowe meble kuchenne, a także postawienie tego typu wyspy. Dużo się dzieje u mnie w kuchni, więc taka dodatkowa przestrzeń robocza bardzo mi się przyda. Nie pomyślałam jednak o oświetleniu, więc cieszę się, że natrafiłam na ten wpis. Teraz wiem na co zwrócić uwagę, gdy będę je wybierać! 🙂