Każde mieszkanie zrealizowane przez dewelopera w inwestycji wielorodzinnej musi spełniać szereg wymogów. Jednym z nich jest wymóg zapewnienia użytkownikowi dostępu do sygnału telewizyjnego, radiowego, telefonicznego i internetu. W tym celu tuż przy drzwiach wejściowych instalowana jest skrzynka telekomunikacyjna, popularnie zwana teletechniczną skrzynką mieszkaniową (TSM).
Służy do umieszczenia w niej zakończeń kabli niskoprądowych służących do przesyłu sygnału telewizyjnego, radiowego, telefonicznego i internetu. Powinna posiadać wymiary pozwalające na umieszczeniu w niej modemu i zasilacza do niego, który powinien mieć możliwość podłączenia do sieci 230 W w tejże skrzynce. Absolutne ustawowe minimum to wprowadzenie do TSM 3-żyłowego kabla zasilającego 230W wyprowadzonego ze skrzynki elektrycznej, zakończonego w bezpieczny sposób np. kostką. Zgodnie z przepisami powinna istnieć możliwość doprowadzenia do skrzynki teletechnicznej odpowiednich kabli od gniazd antenowych RTV i gniazd telefonicznych (choć są zwykle nieużywane) i internetowo-sieciowych. Ten wymóg realizuje się poprzez przeprowadzenie w podłodze rurek zwanymi peszlami. Zawierają one albo drut czyli tzw. pilot do przeciągnięcia kabli z gniazdek naściennych albo (co się częściej zdarza) odpowiednie kable (tzw. skrętki i koncentryki) wyprowadzone z gniazd.
Rodzaje skrzynek teletechnicznych instalowanych w mieszkaniach deweloperskich
Na rynku są dostępne rozmaite skrzynki teletechniczne przeznaczone do instalowania w mieszkaniach. Jest ich spory wybór, różnią się wymiarami, materiałem, z jakiego są wykonane (metalowe bądź z tworzyw sztucznych) i wyposażeniem dodatkowym. Mają na przykład wbudowane gniazdo 230W (pojedyncze lub podwójne), kieszeń na modem lub szyny do mocowania gniazd na zakończeniach kabli teletechnicznych, ułatwiającym łączenie kabli ze sobą i urządzeniami, które będą się musiały znaleźć w TSM. Część deweloperów stosuje skrzynki zintegrowane ze skrzynkami wysokoprądowymi, zawierającymi rozdzielnicę mieszkaniową czyli wyłączniki napięcia jedno – i trójfazowego i inne wyposażenie typowej elektrycznej tablicy mieszkaniowej.
Jak sprawdzić telekomunikacyjną tablicę mieszkaniową podczas odbioru mieszkania?
Z zasady TSM (zwane inaczej TT, czyli tablicami teletekomunikacyjnymi) mocuje się na ścianach lub we wnękach ściennych tuż nad podłogą (z wyjątkiem tych zintegrowanych ze skrzynkami elektrycznymi) na wysokości kilka cm nad wylewką z uwagi na to, że kable do nich prowadzi się w specjalnych rurkach ukrytych pod wylewką podłogową. Należy sprawdzić, czy ich drzwiczki da się otworzyć po położeniu podłogi. Jeśli stwierdzimy, że wyżej wymienione kable koncentryczne i tzw. skrętki dochodzące do skrzynki mają odpowiednie zakończenia to znaczy że spełniają podstawowe warunki opisane w omawianym rozporządzeniu. Najczęściej jednak deweloper instaluje w skrzynce nie tylko same kable ale i kończy je na specjalnej szynie w postaci gniazd, doprowadza odpowiednie kable z gniazd naściennych usytuowanych w poszczególnych pomieszczeniach i montuje puszkę abonencką na zakończenie światłowodu oraz gniazdo do podłączenia zasilacza modemu do sieci 230 W. Często kabel koncentryczny poprowadzony z anteny do cyfrowej TV na dachu jest już połączony z kablem antenowym poprowadzonym w podłodze z gniazda lub gniazd RTV w pokojach za pomocą specjalnej złączki. Z uwagi na kruchość materiału, z jakiego wykonany jest światłowód, deweloper najczęściej jego koniec umieszcza w specjalnej puszce abonenckiej. Skrzynki telekomunikacyjne wykonane z metalu powinny być połączone do przewodu ochronnego (żółtozielonego) instalacji elektrycznej i zamykane ażurowymi drzwiczkami, co zapobiega tłumieniu sygnału wi-fi.
Czy warto samemu sprawdzić skrzynkę telekomunikacyjną?
Powyższe informacje temu służą, jednakże wiele osób odbierających mieszkania koncentruje się na tych elementach, które nie wymagają aż tak dużej wiedzy specjalistycznej i doświadczeniu, dlatego często w ogóle nie zauważają w mieszkaniu skrzynki lub zadają pytanie, do czego służy. Wyposażenie teletechnicznej skrzynki mieszkaniowej jest, jak wynika z powyższego opisu, nie do końca ustandaryzowane, dlatego osobie odbierającej mieszkanie od dewelopera trudno samodzielnie sprawdzić, czy wykonawca mieszkania prawidłowo zainstalował zarówno samą skrzynkę telekomunikacyjną jak i jej zawartość. A jest to tylko część tzw. instalacji teletechnicznej, inaczej zwanej niskoprądową. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że takich skomplikowanych zagadnień technicznych jest w odbieranym przez nas mieszkaniu dużo więcej, dochodzimy do wniosku, że najlepiej będzie, jak do kompleksowej oceny stanu technicznego nabytego od dewelopera mieszkania zatrudnimy odpowiednich fachowców. Firma Pewny Lokal dysponuje takimi specjalistami.
W Polsce istnieją firmy zajmujące się odbiorami mieszkań.