Jakie witaminy i minerały zawierają kasze?
Wszystkie kasze to produkty, które warto spożywać. Mogą być one dodatkiem do dań głównych, śniadań i deserów. Tym bardziej, że rodzajów kasz jest mnóstwo i jest to produkt bardzo smaczny.
Wartości odżywcze
Wartości odżywcze zawarte w kaszach przewyższają te znane z innych dodatków obiadowych takich jak ryż, makaron, czy ziemniaki. W kasza jest sporo skrobi. To ten składnik powoli jest rozkładany przez organizm do glukozy, która daje energię do pracy przede wszystkim mózgu. W kaszach znajduje się bogaty zasób witamin z grupy B, w tym kwas foliowy, a także witamina E. Potas, którego źródłem są kasze obniża ciśnienie krwi. Nie można zapomnieć także o żelazie i magnezie. Dzięki tym składnikom kasze korzystnie wpływają na niemalże każdy układ organizmu człowieka. Kasze to produkty zalecane w diecie osób z problemami z sercem, a także dobrze wpływające na poziom żelaza u anemików oraz poprawiają samopoczucie osób zagrożonych podwyższonym poziomem stresu. Jednak grubo zmielone kasze nie są polecane osobom cierpiącym na wrzody żołądka i mającym podrażnioną śluzówkę przewodu pokarmowego.
Kasza manna
Kasza manna (na zdjęciu) to drobno zmielony produkt pozyskiwany z pszenicy. Jest najmniej zalecaną kaszą, bo nie ma wiele błonnika, witamin i minerałów. Ma jednak wiele jodu i jest produktem lekkostrawnym, dlatego często podaje się ja dzieciom.
Kasza jęczmienna
Kasza jęczmienna to popularny produkt, który wykorzystuje się w wielu potrawach kuchni polskiej. Istnieje kilka stopni jej zmielenia. Wpływa ona na regulacje trawienia. To dobre źródło niacyny, mającej wpływ na obniżenie cholesterolu we krwi. Poprzez poszerzenie naczyń krwionośnych, wpływa ona również na poprawę wyglądu skóry. Duża zawartość błonnika pomoże przy problemach trawiennych.
Kasza gryczana
Najzdrowsza odmiana kaszy gryczanej to odmiana niełuskana. Jest to produkt bogaty w białko, zwłaszcza lizynę i tryptofan. To źródło kwasu foliowego, magnezu, cynku, manganu, a także potasu i fosforu. Jest to również produkt, który nie zakwasza organizmu. Ugotowana kasza jest bardzo delikatna, dlatego spożywać ją mogą nawet osoby z zaburzoną czynnością jelit. To produkt bezglutenowy, dlatego można ją jeść przy wielu rodzajach diet.
Kasza kukurydziana
Kasza kukurydziana nie jest popularna w polskiej kuchni. Jednak warto ją jeść, ponieważ zawiera ona wiele dobrego tłuszczu, a także witaminę E. Kasza ta posiada w swoim składzie białko, które nie jest bardzo wartościowe, ale za to zalecane nawet osobom uczulonym. Może być ona stosowana przez osoby chore na różnego typu schorzenia. Polecana jest również w diecie dzieci.
Kasza jaglana
Kasza jaglana pozyskiwana jest z nasion prosa. Ma ona bardzo podobne właściwości do kaszy gryczanej. Także jest lekkostrawna, zawiera dużo białka i mało skrobi. Spośród wszystkich kasz posiada najwięcej witamin z grupy B, a także wiele żelaza oraz miedzi. Kaszę jaglaną mogą spożywać nawet osoby uczulone na gluten.
Kasze powinni jeść wszyscy, ponieważ jest to wyjątkowo zdrowy, lekkostrawny i pożywny pokarm. Różnorodne możliwości jej przygotowania czynią ją wyjątkowo atrakcyjnym produktem.
Sklep Spiropharm – zacznij żyć zdrowo!