Wołowina to delikatne mięso, które cieszy się dużą popularnością na świecie, szczególnie w Stanach Zjednoczonych i Europie. W zależności od upodobań istnieje wiele możliwości jego spożywania – w postaci steków, potrawki z cielęciny, gulaszu, azjatyckich dań z makaronem ryżowym czy surowego tatara i wołowego carpaccio. W Polsce w ostatnim czasie również można zauważyć wzrost zainteresowania mięsem wołowym. Ma to duży związek z rozwojem street foodu i utworzeniem wielu burgerowni, w których dominującym składnikiem jest właśnie wołowina.
Dlaczego warto spożywać mięso wołowe?
Choć panuje ogólnie założenie żywieniowe, że każdy człowiek powinien ograniczyć spożywanie czerwonego mięsa, to jednak dobrej jakości wołowina może być wyjątkowo zdrowym składnikiem zbilansowanej diety. Wbrew pozorom nie zawiera zbyt wiele tłuszczu, a dostarcza za to dużo łatwostrawnego i pełnowartościowego białka. Dodatkowo stanowi jedno z największych źródeł kreatyny, która budową przypomina strukturę białek. Dzięki temu skutecznie zwiększa masę i objętość białek, a przy tym poprawia sprawność fizyczną i wydolność oraz przyspiesza spalanie kalorii. To sprawia, że mięso wołowe jest szczególnie cenione przez kulturystów.
Dietetycy zalecają, aby wołowina znalazła się na stole podobnie jak ryby przynajmniej 1-2 razy w tygodniu. Ma to związek z wieloma cennymi składnikami odżywczymi, znajdującymi się w mięsie. Należy do nich bogactwo witamin, szczególnie z grupy B6, które usprawniają metabolizm, zwiększają odporność, polepszają funkcjonowanie układu nerwowego, a także odpowiadają za prawidłowe kurczenie mięśni. Ponadto witaminy B12 pomagają przeciwdziałać niedokrwistości, a także pozytywnie wpływają na nastrój i procesy myślowe.
Korzystnie na organizm wpływają zawarte w mięsie wołowym L-karnityny stosowane w farmakoterapii do leczenia niewydolności krążenia, miażdżycy naczyń obwodowych, choroby wieńcowej, a nawet otyłości. Do innych cennych składników zaliczyć można także potas, magnez i cynk umożliwiające prawidłowe funkcjonowanie narządów, a przy tym odżywiające kości, mięśnie i stawy. W wołowinie wykryto CLA, czyli sprzężony kwas linolowy, który redukuje tkankę tłuszczową i oczyszcza organizm ze szkodliwych substancji.
W jakich przypadkach mięso wołowe jest szczególnie zalecane?
Mięso wołowe ma ogromną zawartość żelaza, dlatego powszechnie zalecane jest jego spożywanie przez miesiączkujące kobiety. W czasie menstruacji, szczególnie w przypadku intensywnego krwawienia, znacznie wzrasta zapotrzebowanie na ten składnik odżywczy. Warto zadbać o jego uzupełnienie, gdyż na skutek dużej utraty żelaza może dojść do anemii, czyli niedokrwistości. Wołowina nie tylko powoduje zwiększenie zawartości żelaza we krwi, ale też przyczynia się się do wzmożonej produkcji czerwonych krwinek. Tym samym poprawia koloryt skóry, sprawność fizyczną, a także pozytywnie wpływa na funkcje poznawcze oraz samopoczucie.
Jednym z najkorzystniejszych składników diety sportowców jest wołowina, gdyż zawiera najwięcej wartości odżywczych. Spożywając ją w zbilansowanych dawkach 3 razy w tygodniu, można w bardzo szybkim czasie poprawić kondycję, zdrowie oraz zwiększyć poziom energii. Mięso wołowe bogate jest w tłuszcze nienasycone i witaminy z grupy B, które są kluczowe w procesie regeneracji mięśni po intensywnym treningu, a przy tym pomagają dotlenić organizm. Badania dowodzą, że powoduje przyrost mięśni oraz spalanie tkanki tłuszczowej.
Jak przyrządzić mięso wołowe?
Pierwszym krokiem, aby sporządzić smaczne danie z wołowiny, jest wybór odpowiedniego kawałka mięsa. Duże znaczenie ma sposób przyrządzania, gdyż to od tego zależy, która część najlepiej będzie pasować do potrawy. Do smażenia i pieczenia idealnie nadaje się łopatka, rostbef, polędwica, antrykot czy zrazowa. Do duszenia można wykorzystać mostek, łopatkę, szponder, łatę czy pęgę. Na surowo można jeść polędwicę i zrazową. Zaś do gotowania goleń, ogoń, kości ze szpinakiem, szponder czy mostek.
Duże znaczenie dla smaku potraw z mięsem wołowym ma jej jakość. Z tego względu, poszukując odpowiedniego produktu, koniecznie najlepiej zwrócić uwagę na świeżość i kolor wołowiny. Mięso powinno mieć od jasnoczerwonej do ciemnoczerwonej barwy, w zależności od rasy. Dodatkowo musi charakteryzować się delikatną wilgotnością i optymalną zawartością tłuszczu nazywaną marmurkowatością. Jeśli poszukujesz świeżej wołowiny, warto skorzystać z oferty sklepu internetowego Swiezemieso.pl. Znajduje się tam najwyższej klasy mięso wołowe, dzięki któremu sporządzisz wyjątkowo wyśmienite dania.
Zdjęcia: stock.adobe.com, autor: carloscastilla