Gdyby ktoś podszedł do Ciebie i zapytał, kto potrzebuje diety, jaka byłaby Twoja odpowiedź? Osoby mające nadwagę? Osoby mające niedowagę? Sportowcy? Kobiety w ciąży? Osoby z nietolerancją laktozy? Osoby zmagające się z nowotworami? Zapewne byłabym to jedna z powyższych odpowiedzi lub kilka z nich. Poprawna odpowiedź brzmi jednak trochę inaczej: WSZYSCY potrzebujemy diety.
Szczególnie w dobie fake newsów oraz coraz szerzej rozpowszechnianych mitów żywieniowych, ważne jest, aby po informacje dietetyczne sięgać do sprawdzonych źródeł. Nie każdy może pozwolić sobie na wertowanie setek publikacji naukowych na ten jakże ważny temat. Dlatego też warto sięgnąć po pakiet wiedzy w pigułce, który oferują na przykład kursy dietetyki od podstaw.
Jaka jest najskuteczniejsza dieta?
Żeby móc przejść do analizy najpopularniejszych diet, należy zastanowić się, czym tak naprawdę jest dieta. Dieta to nic innego jak sposób odżywiania. Wbrew przekonaniom wielu osób, nie wiąże się ona automatycznie z żadnymi wyrzeczeniami czy ograniczeniami. Tak naprawdę, każdy z nas ma jakąś dietę.
Nie wierzycie mi? Wezwijmy zatem (nomen omen) posiłki. Z pomocą przybywa Słownik Języka Polskiego PWN i mówi nam, że dieta to system odżywiania się polegający na dostosowaniu ilości i rodzaju pokarmu do potrzeb organizmu, lecz również w ogóle sposób odżywiania się. Mam nadzieję, że jest to dla Was wystarczający dowód i możemy przejść dalej.
Najzdrowsze diety świata
Według rankingu U.S. News & World Report na podium najzdrowszych diet świata znajdziemy dietę śródziemnomorską, dietę DASH oraz dietę fleksitariańską. Podczas tworzenia zestawienia przyjrzano się 39 modelom odżywiania, które przeanalizowano pod kątem siedmiu kategorii.
Były to m. in. kompletność pod względem wartości odżywczej, bezpieczeństwo stosowania danej diety, możliwość wykorzystania w zapobieganiu oraz terapii chorób sercowo-naczyniowych czy prawdopodobieństwo długotrwałego utrzymania utraty masy ciała. Przyjrzyjmy się zatem bliżej każdej z najwyżej ocenionych diet.
Dieta śródziemnomorska
Dieta śródziemnomorska to nie tylko sposób odżywiania. Jest ona nieodłącznym elementem określonego stylu życia, typowego dla osób, zamieszkujących basen Morza Śródziemnego. Nie ma ona ściśle usystematyzowanego jadłospisu z rozkładem makro- i mikroskładników.
W tej diecie żywienie opiera się na warzywach, pełnoziarnistych produktach zbożowych, strączkach, owocach, ziołach i zdrowych tłuszczach. Głównym źródłem białka są ryby i owoce morza. Czerwone mięso oraz słodycze to rzadkość w tej diecie.
Jeśli chodzi o napoje, to znajdziemy tutaj wodę oraz wino w umiarkowanych ilościach. Ważnym elementem diety śródziemnomorskiej jest skupianie się na spożywaniu lokalnych i sezonowych produktów oraz kultura jedzenia związana z celebrowaniem posiłków.
Dieta DASH
Skrót DASH pochodzi od angielskiego Dietary Approaches to Stop Hypertension. Dieta DASH to skupienie się na poprawie za pomocą sposobu odżywianiu stanu zdrowia osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze.
Głównymi produktami będą tutaj warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, niskotłuszczowe produkty mleczne, chude mięso, ryby, orzechy oraz oliwa. W diecie DASH nie znajdziemy natomiast wysokoprzetworzonej żywności, tłustego mięsa i nabiału, olejów tropikalnych czy produktów bogatych w sód.
Dieta DASH to zdrowy sposób odżywiania, który uwzględnia wszystkie produkty i nie zakłada bezpodstawnych eliminacji. Jest świetnym sposobem na obniżenie ciśnienia tętniczego bez włączania w pierwszej kolejności leczenia farmakologicznego. Sprawdzi się na każdym etapie życia, stanowiąc bardzo wartościowy system żywieniowy.
Dieta fleksitariańska
Dieta fleksitariańska zakłada zwyczajowe odżywianie się zgodnie z zasadami diety wegetariańskiej z okazjonalnym spożyciem mięsa bądź ryb. Korzyściami ze stosowania tego modelu żywienia mogą być m. in. utrata masy ciała, poprawa parametrów metabolicznych czy prewencja cukrzycy. Jest to także dobre rozwiązanie dla osób, które chcą ograniczyć spożywanie mięsa, ale nie są gotowe na całkowitą rezygnację z niego .
Diety, które mogą prowadzić do niedoborów
Dieta SIRT
Choć dieta SIRT była na ustach wszystkich i podbijała cały świat (głównie za sprawą piosenkarki Adele), dietetycy są do niej nastawieni dość sceptycznie. Badania dotyczące białek sirtuinowych bowiem są prowadzone głównie na grzybach i zwierzętach. Brak jest zatem dokładnych danych dotyczących ich wpływu na organizm ludzki.
Ponadto, jest to dieta o wielu restrykcjach i wyrzeczeniach, które doprowadzić mogą do niedoborów. Nie uwzględnia ona indywidualnego zapotrzebowania kalorycznego, uzależnionego od stylu życia pacjenta.
Dieta dr Dąbrowskiej
Kolejnym „hitem” ostatnich lat jest dieta dr Dąbrowskiej, oparta głównie na spożywaniu warzyw oraz owoców. Jest ona niezwykle monotonna oraz restrykcyjna, a także uboga w białko. Osoby, które się na nią decydują, stawiają na szali własne zdrowie.
Powoduje ona bowiem niedobory wapnia, cynku, jodu, kwasów omega 3, magnezu (u mężczyzn) oraz żelaza (u kobiet). Zwiększa ryzyko infekcji, kontuzji, złamań oraz omdleń. Ponadto, u kobiet aktywnych fizycznie, może prowadzić do zaburzeń miesiączkowania.
Dieta Dukana
Wyobraźmy sobie, że na jednym biegunie mamy dr Dąbrowską i jej dietę warzywno-owocową. W tym układzie, na drugim biegunie znajdziemy Dukana i jego dietę białkową, która rzekomo gwarantuje skuteczną utratę kilogramów oraz utrzymanie osiągniętego efektu.
Co tak naprawdę gwarantuje dieta Dukana? Nadmierne obciążenie nerek, niedobory, niezdrowe relacje z jedzeniem oraz efekt jo-jo.
A po co mi ta dieta?
Odpowiednie nawyki żywieniowe zmniejszają ryzyko zapadalności na choroby dietozależne. Szacuje się, że wadliwe, czyli zarówno niedoborowe, jak i nadmierne żywienie jest przyczyną ponad 80 chorób w tym między innymi otyłości, cukrzycy typu II, chorób układu sercowo-naczyniowego, miażdżycy, nadciśnienia tętniczego, nowotworów, osteoporozy czy próchnicy.
O! Jakie ładne wyjaśnienie 🙂 Będziesz kontynuował wpisy o dietach? Ten jest super, ale zostawia niedosyt informacyjny.