To nie tylko Toruń słynął z pierników, również i Kraków ma swój sławny wypiek. Pierniki były znane jeszcze tak naprawdę w czasach pogańskich. Miały formę ciastek z rozdrobnionej pszenicy łączonej z miodem i ziołami. Były tworzone jako element kultu, lub by uczcić podniosłość świąt. Przez lata ewoluowały, by stać się wizytówką cukierniczą miast. Receptury przechodziły z pokolenia na pokolenie. Od XIV w. zaczęto dodawać do popularnych już wtedy miodowników przyprawy i w zasadzie tak narodziły się pierniki w obecnej formie jaką znamy.Te pierniki krakowskie wyróżniało przede wszystkim bogactwo aromatów, jak również spory dodatek w formie orzechów. Najlepszy do pierników był miód gryzany. Połączenie mąki żytniej i pszennej wcześniej przepalonej na patelni nadaje też charakterystyczny smak. Ciasto powinno po dokładnym wyrobieniu leżakować. Najlepiej dwa dni, przykryte w chłodnym miejscu. Ta wersja nadaje się do jedzenia zaraz po upieczeniu, tak więc spokojnie zdążycie jeszcze je zrobić na święta. Poleżakuje kilka godzin tez będzie smaczne. Pierniki są miękkie i niesamowicie wręcz smaczne.
Jak wykonać przepis na – Krakowskie pierniki
Potrzebne składniki
- 2 szklanki maki żytniej
- 1 szklanka mąki pszennej
- 8 łyżek miodu gryczanego (lub innego ale z gryczany są najlepsze)
- 2 łyżki cukru
- 3 jajka
- 2 łyżki masła (w oryginale smalcu)
- 1 szklanka rozgniecionych orzechów włoskich (można też dodać trochę migdałów)
- 1/2 łyżeczki cynamonu
- 2 łyżeczki przyprawy do piernika
- 1 łyżeczka sody
- 50 ml rumu (lub wódki)
- po 1 szczypcie pieprzu białego, kardamonu i mielonych goździków
- trochę startej skórki z pomarańczy i cytryny
Sposób wykonania
- Mąki mieszam i wsypuje na głęboką patelnię i przesmażam tak by lekko zmieniły kolor. trzeba je mieszać by się równomiernie cała przyrumieniła.
- Wykładam mąkę na stolnicę, mieszam z sodą, tworzę z niej kopczyk i dodaję roztrzepane jajka.
- Orzechy drobno rozdrobnione również prażę na patelni i dodaję do mąki. Wstępnie wszystko zagniatam.
- Miód rozgrzewam w rondelku z masłem, cukrem, skórkami i przyprawami oraz rumem. Mieszam i podgrzewam przez ok. 2 min. po czym odstawiam do przestudzenia.
- Jak masa przestygnie do temperatury mniej więcej 40 stopni powoli, partiami wlewam ją do ciasta dalej je wyrabiając. Wyrabiać trzeba długo i dokładnie, aż uzyskamy jednolite i gładkie ciasto.
- Ciasto najlepiej wstawić do lodówki na 2 dni, ale można i na kilka godzin.
- Ciasto wyjmuję z lodówki i rozwałkowuję na placki ok 5 mm grubości.
- Wykrawam foremkami pierniki i układam na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia.
- Wstawiam do piekarnika na 10 min. w temperaturze 180 stopni.
- Po wystudzeniu można spokojnie zajadać lub polukrować.
Przepis można trochę uprościć i zamiast mąki żytniej możecie użyć tylko mąki pszennej, wtedy odpadnie prażenie jej na patelni. Z jajek możecie też odłożyć jedno białko do posmarowania pierników przed pieczeniem, będą wtedy miału lśniącą skorupkę.
Jeśli zdecydujesz się wykonać przepis na: Krakowskie pierniki wg. mojej propozycji, będę wdzięczny, jeśli podzielisz się z innymi opinią na jego temat oraz zrobisz zdjęcie wykonej potrawy i prześlesz je na mój adres e-mail, możesz liczyć na to, że opublikuję je w galerii pod przepisem. Smacznego.
W moich przepisach często wykorzystuję doskonałego pomocnika w kuchni czyli Thermomix TM6. Oczywiście przepisy są opisane tak by przygotować je bez korzystania z tego sprzętu, jednak ja nie lubię się męczyć, a on ułatwia mi pracę w kuchni. Zastępuje wiele innych sprzętów i skraca czas przygotowania potraw.
Jeśli chcesz poznać to urządzenie zapraszam do kontaktu:
Jak cudnie udekorowane, będę musiała przetestować na koniec roku Twój przepis, zaciekawiłeś mnie 🙂