Kołdra na każdą porę roku: Jak dobrać odpowiednią kołdrę dla zdrowego i komfortowego snu?

Materiał zewnętrzny

Istnieje wiele czynników wpływających na zdrowy oraz komfortowy sen, a jednym z nich jest odpowiednia kołdra. Powinna być ona dopasowana zarówno do indywidualnych potrzeb i preferencji użytkownika, jak i uwzględnić porę roku. W końcu dzięki niej można nie tylko korzystnie wpłynąć na jakość wypoczynku, ale także zapewnić sobie optymalną temperaturę i wygodę przez całą noc! A czym różnią się poszczególne modele oraz czy istnieją produkty idealne na każdą porę roku?

Kołdra na każdą porę roku – czym różnią się poszczególne modele?

Bez wątpienia dobra kołdra to ważny czynnik, który korzystnie wpływa na jakość naszego wypoczynku. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że różnią się one między sobą rodzajem wypełnienia, wagą, grubością oraz właściwościami termicznymi, co wpływa na ich przydatność w różnych warunkach klimatycznych. Z uwagi na to, wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje dostępne w sklepie internetowym Senna Materace, czyli:

 • kołdry letnie – są lekkie, przewiewne i idealne na ciepłe noce, gdyż zazwyczaj mają niższą gramaturę wypełnienia, co pozwala na lepszą cyrkulację powietrza i zapobiega przegrzewaniu się,
 • kołdry zimowe – są grubsze, cięższe i zaprojektowane tak, aby zapewnić ciepło podczas chłodnych nocy, przez co mają wyższą gramaturę wypełnienia, a to skutecznie zatrzymuje ciepło,
 • kołdry całoroczne – to uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się w większości warunków klimatycznych, gdyż mają średnią gramaturę wypełnienia i są zaprojektowane tak, aby były odpowiednie zarówno na chłodniejsze, jak i cieplejsze noce.

Co uwzględnić przy wyborze idealnej kołdry?

Na współczesnym rynku znajdziemy wiele różnych kołder – tylko która będzie idealna dla nas? Jak się okazuje, przede wszystkim musimy uwzględnić tutaj indywidualne potrzeby oraz preferencje użytkownika Oznacza to, że przy podejmowaniu decyzji warto zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników, do których zalicza się:

 • rodzaj wypełnienia – od niego w dużej mierze zależą właściwości wybranego modelu, a może ono być naturalne lub syntetyczne,
 • rozmiar – kołdry powinny być dopasowane do rozmiaru łóżka oraz preferencji użytkownika, jednak zalecać się, aby była 20-40 cm szersza od materaca,
 • właściwości antyalergiczne – kwestia ta jest niezwykle ważna dla osób cierpiących na alergie lub astmę,
 • łatwość w pielęgnacji – dobra kołdra powinna być łatwa w utrzymaniu czystości, czyli istniała możliwość wyprania w pralce,
 • trwałość – na czynnik ten wpływa kilka kwestii, gdyż liczy się zarówno jakość wypełnienia, jak i prawidłowe dbanie o kołdrę.

Jakie elementy powinno zawierać komfortowe łóżko?

Komfortowe łóżko to podstawa dobrego snu i zdrowia, a w jego skład wchodzi nie tylko dobra kołdra, ale także inne elementy. Za najważniejszy uznaje się materac, który gwarantuje najlepsze kręgosłupa oraz sylwetki użytkownika. Oprócz niego za istotne akcesoria sypialniane uznaje się:

 • ergonomiczną poduszkę – gwarantuje najlepsze wsparcie górnych partii ciała, do których zalicza się głowa, barki, ramiona oraz kręgosłup w odcinku szyjnym,
 • odpowiedni stelaż – wspiera materac i wpływa na komfort oraz trwałość łóżka,
 • pościel oraz prześcieradło – mają one ciągły kontakt ze skórą użytkownika, dlatego powinny być wykonane z miękkich, oddychających materiałów.

Na komfortowe łóżko składa się wiele różnych czynników, a każdy z nich pozwoli stworzyć idealne warunki do zdrowego wypoczynku. Jest to o tyle ważne, iż wpływa na codzienne funkcjonowanie człowieka.

Dobór odpowiedniej kołdry to inwestycja w zdrowy i komfortowy sen, który przekłada się na lepsze samopoczucie, a także prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia. Jednak poza kołdrą i innymi akcesoriami sypialnianymi, warto dodatkowo zadbać o zakupiony przez siebie produkt m.in. poprzez regularną pielęgnację.

Artykuł sponsorowany.

Poleć ten wpis innym
Napisz komentarz
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze