Jak zahamować apetyt? To pytanie z pewnością zadaje sobie każda osoba, znajdująca się na diecie redukcyjnej – nadmierne łaknienie jest bowiem częstą przyczyną nadwagi i otyłości. Jakie sposoby są najskuteczniejsze w walce z dużym apetytem?
Nadprogramowe kilogramy to problem dotykający wielu osób w każdej grupie wiekowej. Są nie tylko źródłem kompleksów, ale przede wszystkim zmniejszonej sprawności fizycznej i chorób – z tego względu warto rozpocząć zdrowe odchudzanie, dzięki któremu można odzyskać szczupłą sylwetkę, zdrowie i dobre samopoczucie. Najlepszym sposobem na redukcję masy ciała jest wprowadzenie diety redukcyjnej o odpowiedniej kaloryczności. Często jest to dość trudne zadanie ze względu na niezdrowe nawyki żywieniowe i duży apetyt, przez który łamie się zasady diety. Na szczęście można skutecznie zwalczyć ten problem – poniżej przedstawiamy najlepsze sposoby na przezwyciężenie nadmiernego łaknienia.
Nadmierny apetyt – problem milionów Polaków
Głód i apetyt to całkowicie naturalne mechanizmy – to dzięki nim wiemy, kiedy nasz organizm potrzebuje składników odżywczych do prawidłowego funkcjonowania. Często nakierowują nas też na konkretne produkty, których potrzebujemy – np. jeśli brakuje nam witamin, możemy mieć większą ochotę na owoce. Niestety, poprzez niezdrowy tryb życia i złe nawyki żywieniowe można w dość łatwy sposób nabawić się nadmiernego apetytu, czyli sytuacji, w której będziemy mieli ochotę na posiłek czy przekąskę nawet, jeśli aktualnie jesteśmy najedzeni. Co więcej, powszechna jest również chęć sięgnięcia po produkty, których wcale nie potrzebujemy, ale sprawiają nam przyjemność – czyli najczęściej dania tłuste lub słodkie. U wielu osób stanowi to główny powód otyłości i nadwagi, z apetytem jest bowiem ciężko walczyć. Zachcianki powodują podjadanie, sięganie po niezdrowe produkty oraz łamanie zasad diety, co w efekcie niweczy pierwotne postanowienia dotyczące zdrowego i niskokalorycznego sposobu odżywiania się.
Nie oznacza to wcale, że dla osób o dużym łaknieniu nie ma już ratunku – można skutecznie zmniejszyć apetyt, i to bez posiadania siły woli ze stali. Wystarczy wspomóc się odpowiednimi produktami i stosować się do kilku zasad, dzięki którym wilczy apetyt przestanie występować lub stanie się znacznie słabszy i łatwiejszy do pokonania.
Jak zmniejszyć apetyt? Poznaj 10 najlepszych metod
Zmniejszenie apetytu może wydawać się trudnym zadaniem, jednak w wielu przypadkach wystarczy jedynie lekko zmienić swoje przyzwyczajenia, by znacznie ograniczyć ten problem. Można także wesprzeć się preparatami, które hamują uczucie głodu.
Poniżej przedstawiamy aż 10 skutecznych sposobów na zmniejszenie apetytu. Najlepiej wybrać dla siebie kilka z nich, a efekty ich stosowania staną się szybko widoczne.
1. Tabletki hamujące apetyt
Tabletki hamujące apetyt to najskuteczniejsza metoda na ograniczenie łaknienia. Są to preparaty, które dzięki zawartym w nich składnikom zapobiegają najczęstszym przyczynom napadów głodu i nadmiernego łaknienia. Regulują one poziom cukru we krwi, którego spadki są powszechną przyczyną tzw. wilczego głodu, przedłużają także sytość odczuwaną po posiłkach. W efekcie ich przyjmowanie ułatwia trzymanie się zasad diety i znacznie przyspiesza odchudzanie. Warto postawić na naturalne tabletki hamujące apetyt, w których składzie znajdują się przede wszystkim roślinne ekstrakty, składniki mineralne oraz witaminy – dzięki temu mają wyłącznie pozytywny wpływ na organizm i można bez przeszkód stosować je codziennie.
2. Regularne posiłki
Nadmierny apetyt jest częstym następstwem nieregularnych posiłków. Wiele osób nie je śniadań lub ma dużą przerwę pomiędzy pierwszym posiłkiem a obiadem, spożywanym dopiero w godzinach późnopopołudniowych lub wieczornych – efektem jest rozregulowany metabolizm oraz silny głód, przez który łatwo jest sięgnąć po duże porcje niezdrowego jedzenia. Aby zahamować apetyt, wystarczy zacząć jeść regularnie – najlepiej sprawdza się spożywanie 4-5 posiłków dziennie, spożywanych co 2-3 godziny. Dzięki temu organizm nie będzie odczuwał większego głodu, a apetyt powinien po pewnym czasie się zmniejszyć.
3. Planowanie posiłków
Głód nie jest sprzymierzeńcem odchudzania – kiedy nam doskwiera, bardzo często podejmujemy nieracjonalne decyzje żywieniowe i łatwiej wybieramy niezdrowe, szybko dostępne dania lub przekąski. Aby rozwiązać ten problem, najlepiej postawić na planowanie posiłków – można to robić dzień wcześniej lub z góry ustalać jadłospis na cały tydzień. Takie rozwiązanie, choć początkowo może wydawać się problematyczne, z czasem staje się bardzo wygodne i ułatwia trzymania się założeń zdrowej, niskokalorycznej diety, a przy tym ogranicza wydatki na zachcianki w formie słodyczy czy fast foodów.
4. Wcześniejsze przygotowywanie jedzenia
Skutecznym sposobem na niedopuszczanie do zbyt silnego uczucia głodu jest wcześniejsze przygotowywanie sobie posiłków. Dzięki temu nawet, jeśli najdzie nas apetyt na coś słodkiego czy tłustego, będziemy mieli w lodówce gotowy już posiłek, dlatego istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że skusimy się na jedzeniowe „grzeszki”. Warto przygotowywać sobie wcześniej główne posiłki, takie jak obiady i kolacje, ale także zdrowe przekąski, np. w formie owocowo-warzywnych koktajli, domowego muesli czy pokrojonych w słupki warzyw z dodatkiem hummusu. Dzięki temu nawet, jeśli będziemy chcieli zjeść coś między posiłkami, sięgniemy po niskokaloryczną opcję.
5. Stosowanie sycących produktów
Niektóre dania, mimo podobnej objętości, są o wiele bardziej sycące, niż inne – wynika to z zastosowanych w nich produktów spożywczych o dużej zawartości białka lub błonnika, na długo hamujących głód. Dzięki nim można stworzyć niskokaloryczne posiłki, zapewniające uczucie sytości na kilka godzin – w efekcie zmniejsza się apetyt na przekąski i łatwiej jest trzymać się diety. Do najbardziej sycących produktów zalicza się ziemniaki, płatki owsiane, jajka, ryby, ciecierzycę i fasolę.
6. Odwyk od cukru
Cukier należy do uzależniających produktów i wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że ich apetyt na słodkie przekąski wynika wyłącznie z przyzwyczajenia organizmu do odczuwania przyjemności po ich spożyciu – powodują one bowiem wydzielanie się dopaminy, serotoniny oraz endorfin, odpowiedzialnych za uczucie szczęścia. Niestety, regularne spożywanie cukru jest niezdrowe, a efektem ubocznym takiej diety jest zazwyczaj otyłość. Uzależnienie od cukru objawia się bardzo dużym apetytem na produkty zawierające jego spore ilości, takie jak słodycze czy słodzone napoje. Wiele osób sięga po nie nawet tuż po posiłku oraz traktuje jako sposób na poprawienie sobie humoru. Aby zmniejszyć apetyt na słodkie przekąski, konieczny będzie odwyk od cukru – najlepiej całkowicie zrezygnować ze słodyczy i napojów gazowanych, a także innych produktów o dużej zawartości węglowodanów prostych, takich jak soki, dżemy, owocowe jogurty, gotowe sosy typu ketchup oraz piwo, słodkie wino czy nalewki.
7. Mniejsze talerze
Wiele osób ma problem z nadmiernym apetytem w kontekście spożywania zbyt dużych porcji jedzenia. Sporej wielkości dania są najbardziej satysfakcjonującą opcją dla osób doświadczających wilczego głodu, dlatego mają one tendencję do nakładania sobie za dużo na talerz. Rozwiązanie jest proste i polega na oszukaniu mózgu poprzez… wykorzystanie mniejszych talerzy. Średniej wielkości naczynie pomieści mniej jedzenia, niż spory głęboki talerz, ale porcja będzie przy tym wyglądała na bardziej zadowalającą.
8. Skupienie podczas posiłków
Częstym problemem osób z nadmiernym apetytem jest jedzenie na szybko, często przy wykonywaniu jakiejś innej czynności, np. oglądaniu telewizji. Jest to prosty sposób na pochłonięcie zbyt dużych porcji jedzenia, ponieważ nie skupiamy się na tym, co spożywamy i łatwo jest nam przeoczyć moment osiągnięcia sytości. Najlepiej jeść w ciszy, powoli, dokładnie przeżuwając każdy kęs posiłku.
9. Zwlekanie z dokładkami
Osoby przyzwyczajone do dużych porcji wysokokalorycznego jedzenia mogą odczuwać głód nawet po spożyciu pełnego posiłku na diecie redukcyjnej. Duży apetyt jest w tym momencie jednak bardzo złym doradcą i nawet, jeśli nie czujemy się usatysfakcjonowani po zjedzeniu obiadu czy kolacji, powinniśmy wstrzymać się z sięgnięciem po dokładkę przynajmniej przez 15-20 minut. Organizm potrzebuje bowiem trochę czasu, by przekazać sygnał z żołądka do mózgu, że ten jest już pełen. Po tym czasie uczucie głodu powinno zniknąć.
10. Odpowiednie nawadnianie organizmu
Jak zmniejszyć apetyt? Najlepiej pijąc dużo wody. Prawidłowe nawodnienie organizmu jest nie tylko bardzo ważne dla jego zdrowia, ale i zachodzących w nim procesów, w tym przemiany materii. Odwodnione ciało może dawać nam znać o pragnieniu uczuciem podobnym do głodu, w dodatku ma też wolniejszy metabolizm i gorzej radzi sobie z trawieniem. Aby pozbyć się nadmiernego apetytu, najlepiej pić przynajmniej 2 litry wody dziennie.
Woda może być też sprzymierzeńcem osób, których problemem jest jedzenie zbyt dużych porcji jedzenia. Wystarczy wypić szklankę napoju przed posiłkiem, by znacznie zmniejszyć pojemność żołądka i szybciej odczuć sytość podczas jedzenia. Częste picie wody to również sposób na zwalczenie nadmiernego apetytu między posiłkami – w ten sposób możemy całkowicie bez kalorii zaspokoić ochotę na sięgnięcie po coś do jedzenia. U wielu osób apetyt nie wiąże się z rzeczywistym głodem, a zwykłą ochotą na przekąskę ze względu na przyzwyczajenie czy nudę. W takiej sytuacji można uatrakcyjnić szklankę wody, np. poprzez dodanie do niej cytryny, mięty i kostek lodu – jest to łatwy i niskokaloryczny sposób na zaspokojenie ochoty na sięgnięcie po coś smacznego.
Jak zmniejszyć apetyt? Podsumowanie
Zmniejszenie apetytu może wydawać się trudnym zadaniem, jednak wystarczy sięgnąć po kilka sprawdzonych sposobów, by szybko zauważyć u siebie różnicę. Najłatwiejszą metodą jest sięgnięcie po odpowiednie tabletki, które skutecznie i w krótkim czasie zmniejszą łaknienie – dzięki temu są świetnym wsparciem dla każdej odchudzającej się osoby.
Hm… coś ostatnio mam zbyt duży apetyt.Muszę zastosować się do twoich rad