Jak poprawnie dobrać narzędzia do pracy w ogrodzie?

Kosą po patelni

Prace w ogrodzie najczęściej przeprowadzane są na wiosnę. Po zimie jest on zwykle mocno zaniedbany, a doprowadzenie całego terenu do porządku wymaga niemałego zaangażowania. Aby ułatwić sobie zadanie, warto skorzystać z odpowiednich narzędzi i sprzętów. Wiele takich urządzeń przydaje się nie tylko przy wiosennych porządkach, ale również na etapie wielu innych prac ogrodowych. Sposobem na wybór odpowiednich produktów może być skorzystanie z profesjonalnego doradztwa. Jak dobrać narzędzia do pracy w ogrodzie?

Nowoczesne pilarki

W ogrodzie doskonale sprawdzają się pilarki akumulatorowe, które dysponują bezszczotkowym silnikiem elektrycznym. Taka konstrukcja zapewnia wysoką wydajność, a także obniża częstotliwość zabiegów konserwacyjnych. Nowoczesne pilarki odznaczają się nisko-profilową konstrukcją, co ogranicza skłonność do odbić i podnosi wygodę operatora. Ze względu na gumowy i poręczny uchwyt, praca z takim narzędziem jest wyjątkowo komfortowa. Pilarkę akumulatorową można zastosować chociażby do pielęgnacji drzew, włącznie z czynnościami wykonywanymi bezpośrednio w koronie. Za jej pomocą da się łatwo przycinać i usuwać suche gałęzie, co znacząco przyspiesza i usprawnia pielęgnację ogrodu.

Wydajne kosy i kosiarki

Podczas pracy w ogrodzie nieocenione są również kosy i kosiarki w wariancie spalinowym, akumulatorowym czy elektrycznym. Narzędzia to doskonale nadają się do pielęgnacji terenów przydomowych, a także parków czy obszarów rekreacyjnych. Kosy bardzo dobrze przycinają chociażby krawędzie trawników, a regulacja długości wysięgnika znacząco to ułatwia. Dużą zaletą jest też możliwość regulacji kąta cięcia, zapewniająca zmianę położenia głowicy tnącej w szerokim zakresie. Najbardziej wydajne kosiarki nadają się natomiast do koszenia nawet wyjątkowo grubej i twardej trawy, w tym również wokół drzew i krzewów czy też wzdłuż przeszkód występujących w ogrodzie. Profesjonalne doradztwo przy doborze takich urządzeń uzyskać można w sklepie GemmaNarzedzia Krakowie. Sprawdź ofertę: https://gemmanarzedzia.pl/oferta/kosiarki-stihl/.

Nożyce ogrodowe

W ogrodzie warto zastosować również nożyce. Za ich pomocą można wykonywać zarówno przycinanie trawnika, strzyżenie krzewów czy inne drobne prace, jak o bardziej zaawansowane czynności. W pierwszym przypadku można zastosować kompaktowe i lekkie nożyce z wymiennymi ostrzami, które są łatwe w przenoszeniu i przechowywaniu. Takie narzędzia nadają się również do przycinania niewielkich żywopłotów w ogrodzie. Jeżeli natomiast konieczne jest wykonanie bardziej wymagających prac, najlepiej zdecydować się na model dwustronnie szlifowany. Takie nożyce ogrodowe efektywnie chwytają gałęzie i gwarantują bardzo czyste cięcie. Specjaliści w Krakowie polecają zwłaszcza wydajne modele akumulatorowe i spalinowe, które nadają się do trymowania.

Uniwersalne podkrzesywarki

Do praktycznych narzędzi ogrodowych należą również podkrzesywarki. Za ich pomocą można efektywnie przerzedzać zieleń, a także przycinać gałęzie drzew na dużych wysokościach. Z podkrzesywarek z powodzeniem korzystają nie tylko prywatni ogrodnicy, ale też sadownicy czy projektanci krajobrazu. Narzędzia mogą być wyposażone w wydajną piłę łańcuchową i boczny napinacz, a także wysięgnik teleskopowy. Taka konstrukcja umożliwia wygodną pielęgnację drzew z koronami o różnej szerokości i wysokości, bez konieczności stosowania drabiny lub innego dodatkowego sprzętu. Zdaniem ekspertów, nowoczesne podkrzesywarki akumulatorowe gwarantują dużą precyzję cięcia przy jednoczesnej wydajności działania.

Dmuchawy akumulatorowe

Nowoczesne dmuchawy mogą być zintegrowane z akumulatorem, co znacząco podnosi wygodę ich obsługi warunkach ogrodowych. Urządzenia o takiej konstrukcji często dysponują też elementem do regulacji długości dyszy, a tym samym ułatwiają dostosowanie sprzętu do wzrostu użytkownika. Dużą zaletą jest również możliwość regulacji siły przepływu powietrza. Nowoczesne dmuchawy ogrodowe są również lekkie i mocne, a ich kompaktowa budowa gwarantuje swobodę ruchów i komfortową obsługę nawet osobom leworęcznym. Narzędzia te bardzo dobrze nadają się do sprzątania ogrodu i ścieżek, a także rynien i wiat.

Funkcjonalne przecinarki

W pracach ogrodowych nieocenione są również przecinarki. Nowoczesne narzędzia tego typu pozwalają na stosowanie ściernic diamentowych, a także tych na bazie żywic syntetycznych. Z tego względu maszyna jest przystosowana do cięcia wielu różnych materiałów, o ma szczególne znaczenie przy różnych operacjach. Przecinarki takie dysponują też elementami blokującymi, które zatrzymują obrót ściernicy oraz ułatwiają jej wymianę. Eksperci z GemmaNarzędzia z Krakowa doradzają, aby wybrać model zapewniający wygodne wypoziomowanie powierzchni cięcia oraz redukcję tworzenia się pyłu.

Poleć ten wpis innym
2 komentzrzy
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Marta

Ogrodnictwo to moja pasja. Odkąd posiadam większy ogródek to staram się o niego bardzo dbać. Czuję, że jest on wizytówką mojego domu. Poza tym uwielbiam spędzać w nim czas również na relaksie. Co do polecanych narzędzi – wiele z nich już posiadam, ale w niektóre z nich również muszę się zaopatrzyć. Bardzo ciekawy wpis, zwłaszcza dla fanów ogrodnictwa.

Heniek

Dziękuję za świetny artykuł na temat narzędzi ogrodowych! Dzięki niemu dowiedziałem się, jakie sprzęty będą najlepsze do pielęgnacji mojego ogrodu. Szczególnie zainteresowały mnie opisy pilarek akumulatorowych. Czekam na kolejne porady.