Dobra kawiarnia nie obędzie się bez porządnego ekspresu do kawy, której aromat czuć już od drzwi. Świeżo mielona, z delikatną pianką i puszystym mlekiem spienionym tworzy idealny zestaw na popołudnie spędzone w miłym towarzystwie. Każdy właściciel doskonale wie, jak ogromnym wydatkiem jest dobrej jakości ekspres do kawy, a jego niewłaściwe użytkowanie może doprowadzić do szybkiej awarii. Na co zwrócić uwagę w czasie wykonywania codziennych obowiązków? Przygotowaliśmy zestaw kilku praktycznych porad, które uchronią ekspres do kawy przed wymianą na nowy lub inwestycją w części wymagające niezwłocznej wymiany.
Woda
To od niej dużo zależy, ponieważ jej twardość jest odpowiedzialna za nagromadzenie się kamienia w zbiorniku. Już podczas pierwszego użycia należy zadbać o odpowiednie ustawienie twardości wody w stopniach, dzięki czemu parametr ten będzie mógł poinformować nas w przyszłości czy już jest konieczne usunięcie nagromadzonego wewnątrz osadu kamienia.
Odkamienianie
Proces ten jest wykonywany niezwykle często w przypadku profesjonalnych ekspresów do kawy, które pracują na najwyższych obrotach w ciągu dnia. Czynność wymaga rozpuszczenia w zbiorniku wodnym dedykowanych płynów w dawkach zgodnych z instrukcją podaną przez producenta. W nowoczesnych sprzętach wystarczy ustawić adekwatny program, dlatego sam proces nie jest tak czasochłonny, jak w niektórych ekspresach używanych w domu. Warto pamiętać, by przed czynnością, jaką jest odkamienianie wyjąć filtr ze zbiornika wody.
Filtr wody
Zachowanie najwyższych standardów to obowiązek właścicieli lokali gastronomicznych, stąd istotne jest zadbanie o bezpieczeństwo podczas serwowania dań i napojów. Filtr wody mają na celu zapobiegać odkładaniu kamienia oraz zadbać o usuwanie metali ciężkich, czy drobnoustrojów. Stosowanie filtra umożliwia również ochronę urządzenia przed uszkodzeniem w wyniku nagromadzonego zanieczyszczenia. Wbrew pozorom nie tylko smakosze kawy są w stanie wyczuć aromat kawy parzonej bez filtra, a to byłoby kompromitacją dla marki.
Rodzaj kawy
W tej kwestii istotny jest smak, jak i grubość mielenia. Obecność cukru w kawie aromatyzowanej powoduje zaklejanie żarne młynka, a tym samym ma wpływ na system parzenia kawy. Ponadto grubość mielenia. W związku z tym, iż każda kawa miele się inaczej, dlatego należy dopasować optymalną grubość mielenia do kawy. Zbyt drobna kawa będzie powodem uzyskania pojemnika na fusy z niezbitym krążkiem zwanym przez baristów cookies coffee. Natomiast za gruba mielona kawa ma niewłaściwy smak. Ponadto w cieczy mogą być wyczuwalne cząsteczki kawy, co umniejsza jej walory smakowe i estetyczne.
Spieniacz
Mleko wyglądające jak obłok to jeden z najczęściej stosowanych dodatków do kawy. Nieregularnie czyszczony mechanizm może doprowadzić do zatkania się kanałów i fermentacji resztek mleka, co będzie miało wpływ na jakość w przyszłości. Spieniacz powinien zagwarantować gęstą mleczną pianę, a zanieczyszczony mechanizm od razu da o sobie znać poprzez nieefektywne działania. Nowoczesne ekspresy mają specjalny program czyszczenia spieniacza, który warto używać co najmniej raz w tygodniu. Pod koniec dnia warto przemyć spieniacz codziennie, by uniknąć osadzenia mleka.
Co zrobić, gdy codzienne praktyki zawiodą?
Codzienny ruch i setki wykonanych kaw różnego typu stawia ekspres przed wymagającym zadaniem i z pewnością po pewnym czasie podzespoły pomimo zachowania dobrych praktyk zaczną się buntować. Awaria nie musi oznaczać wymiany sprzętu na nowy. Inwestycja. Dobrej jakości ekspresy do kawy jest opłacalna, ponieważ zazwyczaj bez problemu można dopasować części zamienne i wskrzesić niezawodny sprzęt.
Artykuł został przygotowany przez firmę horecaparts.pl specjalizującej się w dostarczaniu części zamiennych do gastronomii.
Higiena i systematyczna konserwacja sprzętów zarówno profesjonalnych, jak i automatycznych ekspresów domowych jest bardzo istotna. 🙂 Nie lekceważcie komunikatów, a ekspres odwdzięczy się pyszną kawą i bezawaryjnym działaniem.