Podczas budowy lub modernizacji domów coraz więcej osób zwraca uwagę nie tylko na koszty i praktyczność konkretnych rozwiązań, ale także na względy proekologiczne. Dotyczy to zwłaszcza tworzenia wydajnych i niskoemisyjnych instalacji grzewczych, dzięki którym we wnętrzach panuje optymalna temperatura, a przy tym nie wytwarza się sporej ilości zanieczyszczeń. Ekologiczne systemy grzewcze zyskują na popularności, a rozwój technologiczny dostarcza coraz nowszych, bardziej funkcjonalnych rozwiązań. Na co można się zdecydować? Jakie rozwiązania grzewcze są najbardziej przyjazne środowisku naturalnemu? Tego dowiecie się poniżej.
Jakie zanieczyszczenia może emitować domowe ogrzewanie?
Domowe ogrzewanie potrafi emitować do środowiska szereg groźnych substancji. Największy problem dotyczy wytwarzania dwutlenku węgla. Pojawia się on w czasie spalania węgla, zawartego w większości paliw, a zwłaszcza w paliwach stałych (w tym w węglu, drewnie, oleju i biomasie). Oprócz niego podczas spalania wytwarza się także tlenek węgla (CO), szczególnie groźny dla ludzi.
Systemy grzewcze mogą też prowadzić do przedostawania się do atmosfery tlenku azotu, pyłów PM i benzo(a)pirenu, czyli głównych składników smogu, który zanieczyszcza powietrze w wielu miejscach w naszym kraju. Również w tym przypadku jako jednego z głównych winowajców wymienia się ogrzewanie wykorzystujące kotły na paliwa stałe.
Co zatem zrobić, by zachować komfort cieplny w domowych wnętrzach, a przy tym nie zanieczyszczać środowiska naturalnego i powietrza, którym oddychamy? Warto zdecydować się na bardziej przyjazne naturze urządzenia grzewcze.
Ekologiczne produkty grzewcze – co wybrać?
Zanim zacznie się myśleć o niskoemisyjnym i wydajnym ogrzewaniu domu, warto dokładnie przyjrzeć się nie tylko dotychczas posiadanej instalacji grzewczej, ale też całemu budynkowi. Kluczem do obniżenia rachunków za ogrzewanie, zmniejszenia zużycia energii oraz o ograniczenia strat ciepła jest bowiem właściwa termoizolacja ścian, dachu, okien, drzwi oraz podłóg.
Bez niej nawet najefektywniejsze ogrzewanie będzie działało mniej wydajnie, prowadząc do większego zużycia energii elektrycznej lub innego rodzaju paliwa. Zamianę w ogrzewaniu domu warto zatem zacząć od sprawdzenia i poprawienia ocieplenia całego budynku oraz wymiany okien i drzwi na bardziej szczelne.
Przyjazne środowisku rozwiązania grzewcze do domu
Oprócz wymienionych już kilkukrotnie systemów grzewczych z kotłami na paliwa stałe, istnieje wiele przyjaznych środowisku a przy tym efektywnych, sposobów na ogrzanie domowych wnętrz.
Jednym z nich jest zastosowanie pompy ciepła, która pobiera ciepło z wody, gleby lub powietrza, by następnie dostarczyć je do domowych przestrzeni i zapewnić w nich komfort dla wszystkich użytkowników. Pompy mogą być stosowane z rozmaitymi rozwiązaniami grzewczymi – klasycznymi systemami grzejnikowymi albo ogrzewaniem podłogowym.
Coraz więcej osób rozważa wykorzystanie ogrzewania elektrycznego, w tym choćby promienników ciepła, klasycznych grzejników lub ogrzewania powierzchniowego w formie mat i folii, dostępnych na stronie Econovli. W ich przypadku emisja szkodliwych substancji jest marginalna. A jeśli na dodatek zasili się takie urządzenia energią z fotowoltaiki, zyskuje się rozwiązanie praktyczne, ekologiczne i ekonomiczne, gdyż prąd potrzebny do zasilenia ogrzewania można wyprodukować samodzielnie, bez korzystania z dostaw od zewnętrznego operatora.
Ciekawym pomysłem na dogrzewanie domowych wnętrz są rekuperatory, składające się z wymiennika ciepła i podłączonych do niego kanałów wyprowadzających i doprowadzających powietrze do pomieszczeń. Dzięki temu rozwiązaniu udaje się odzyskać część ciepła ze zużytego powietrza, by przy jego pomocy ogrzać świeże powietrze wprowadzane do wnętrz. Zmniejsza to zatem znacząco zapotrzebowanie na energię pierwotną w ogrzewaniu domów.
Nowoczesne ogrzewanie domu – komfort i troska o środowisko
Wydajne systemy grzewcze do domu mogą być nie tylko praktyczne i energooszczędne, ale także przyjazne środowisku. Przedstawione powyżej przykładowe rozwiązania zapewniają komfort termiczny w domowych wnętrzach, a przy tym nie emitują do środowiska szkodliwych substancji. Takie ogrzewanie to zatem korzyść dla użytkowników domu oraz całej natury.
Zgadzam się – wydajne systemy grzewcze do domu, które są praktyczne, energooszczędne i przyjazne środowisku, stanowią ważny element walki ze zmianami klimatycznymi. Warto zauważyć, że wykorzystanie energii słonecznej do produkcji energii elektrycznej może być powiązane z tymi efektywnymi systemami grzewczymi. Fotowoltaika umożliwia zamianę energii słonecznej na elektryczność, która może być wykorzystywana do zasilania np. pomp ciepła :). Sam rozważam takie rozwiązanie u siebie w budowanym domu!