Ogrzewanie w naszym klimacie to wręcz obowiązkowa instalacja we wszystkich zabudowaniach mieszkalnych. Istnieje jednak wiele rozwiązań, które mogą stanowić źródło ciepła. Jednym z nich jest skuteczny, nastrojowy i przyjazny dla kieszeni kominek z płaszczem wodnym. Kiedy warto zdecydować się na taką opcję? Jak działa kominek z płaszczem wodnym? Gdzie można wykorzystać taką konstrukcję? Więcej na ten temat przeczytacie poniżej.
Czym jest i jak działa kominek z płaszczem wodnym?
Przyjemne ciepło i wesoło trzaskający ogień podczas wypoczynku w zimowy wieczór – to podstawowe elementy, które przekonują wiele osób do montażu kominka. Oprócz standardowych modeli istnieją jednak również bardziej rozbudowane konstrukcje, pozwalające na ogrzanie nawet całego domu lub mieszkania.
Służą do tego choćby kominki z płaszczem wodnym, oferowane między innymi przez TrendKominki. Co to takiego? Tym mianem określa się wkład kominkowy o specjalnej budowie ścian. Składają się one z dwóch warstw, między którymi znajduje się specjalna wężownica z krążącą w niej wodą, odbierającą ciepło z paleniska i powstających w nim spalin. Taka konstrukcja jest podłączona do domowej instalacji grzewczej. Gorąca woda z kominka następnie trafia do rur, by finalnie ogrzać grzejniki w różnych częściach domu, bez konieczności uruchamiania centralnego pieca na drewno, węgiel lub gaz. Co więcej, z pomocą takiej instalacji można zasilić również wodne ogrzewanie podłogowe, do czego potrzebne są jednak odpowiednie rozwiązania, pozwalające na wyregulowanie temperatury wody dla ogrzewania niskotemperaturowego.
Gdzie ustawić kominek z płaszczem wodnym?
Kominki z płaszczem wodnym świetnie sprawdzają się jako uzupełniające ogrzewanie w domach jednorodzinnych, choć zdarza się, że konstrukcje tego typu pojawiają się także w zabudowie wielorodzinnej, jeśli tylko pozwalają na to obowiązujące w naszym kraju przepisy. Pamiętajmy też, że zgodnie z polskim prawem kominek nie może być jedynym źródłem ciepła w domu, niezbędne jest też posiadanie innego rozwiązania grzewczego. Z czego to wynika? Ma to związek z koniecznością zapewnienia ogrzewania w budynku nawet podczas długofalowej nieobecności mieszkańców.
Gdzie wznosi się kominki z płaszczem wodnym? Z pomocą takiego kominka można ogrzewać pomieszczenia znajdujące się na jednym poziomie, ale też wnętrza na kilku kondygnacjach, co zapewnia jeszcze większy komfort dla użytkowników.
Kominki z płaszczem wodnym stosuje się w domach, a także w całorocznej zabudowie letniskowej, którą odwiedza się okazjonalnie, by zapewnić optymalne warunki termiczne.
Jakie są zalety kominków z płaszczem wodnym?
Kominek z płaszczem wodnym to skuteczne rozwiązanie grzewcze, świetnie wspierające standardową instalację w okresie grzewczym, ale też w sezonach przejściowych (jesień, wiosna), gdy dzięki niemu da się ogrzać kaloryfery, bez konieczności odpalania głównego pieca, co przekłada się nie tylko na możliwość zapewnienia ciepła w chłodniejsze dni i wieczory, ale też pozwala obniżyć wysokość rachunków za ogrzewanie, co w obecnej rzeczywistości stale rosnących cen mediów ma nie lada znaczenie.
Prawidłowo podłączony kominek to bezpieczne źródło ciepła, pozwalające na precyzyjne regulowanie temperatury, podobnie jak w klasycznych grzejnikach wodny. Równocześnie nie zapominajmy o standardowych zaletach kominka – budowaniu klimatu i nastrojowości wnętrza, w którym taka zabudowa potrafi stać się istotną ozdobą, jeśli tylko zadba się o ciekawe wykończenie. Sporo inspiracji można znaleźć choćby na stronie: https://domkreator.pl.
Skuteczny i ekonomiczny sposób na ogrzewanie domu – nowoczesne kominki z płaszczem wodnym
Kominek w domu to przyjemny dodatek i efektowny sposób na ogrzanie salonu. Jeśli jednak wybierze się model z płaszczem wodnym, otrzymuje się produkt grzewczy, który zapewnia ciepło we wszystkim domowych pomieszczeniach, podłączonych do centralnej instalacji. Łączy zatem czystą przyjemność z funkcjonalnością i skutecznym obniżaniem domowych rachunków – co przekonało już do niego wiele osób. Może takie rozwiązanie sprawdzi się również u Ciebie?