Dieta low FODMAP – na czym polega i kiedy warto ją stosować?

Materiał zewnętrzny

Borykasz się z problemami trawiennymi? Nie wiesz, które produkty wpływają na pogorszenie Twojego samopoczucia i zdrowia? Z pewnością odczuwane dolegliwości są bardzo uciążliwe i nieprzyjemne. W takich przypadkach często dobrym rozwiązaniem jest konsultacja z dietetykiem. Nie da się zaprzeczyć, że dieta ma ogromne znaczenie i wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Niestety zdarza się, że organizm źle toleruje pewne produkty. Dieta low FODMAP to sposób żywienia, który powstał z myślą o osobach borykających się z zespołem jelita drażliwego. Jakie są zasady tej diety? Jakie efekty możesz uzyskać? Sprawdź!

--- Reklama ---

Czym jest dieta low FODMAP?

Chcesz wiedzieć, czym jest dieta low FODMAP? Przede wszystkim polega na ograniczeniu produktów bogatych w FODMAPs, czyli węglowodanów łatwo fermentujących i słabo wchłanialnych. W tej grupie znajduje się między innymi: fruktoza, laktoza, fruktany, galaktany oraz poliole. Problemy trawienne mogą występować u osób borykających się z różnymi schorzeniami jelit, takimi jak IBS, SIBO, WZJG, ChLC. Jeśli często odczuwasz takie dolegliwości jak wzdęcia i bóle brzucha, być może dieta low FODMAP będzie rozwiązaniem Twojego problemu. Oczywiście warto również wybrać się do lekarza i skonsultować odczuwane dolegliwości.

Zasady diety FODMAP

Stosowanie diety low FODMAP ma przede wszystkim na celu zredukowanie odczuwanych dolegliwości i zidentyfikowanie konkretnych produktów, które powodują nieprzyjemne objawy. Etap pierwszy powinien trwać od 4 do 6 tygodni. W tym czasie należy wyeliminować wszystkie produkty o wysokiej zawartości FODMAP. Następnie stopniowo wprowadza się poszczególne produkty i obserwuje reakcję organizmu. To świetny sposób, aby dowiedzieć się, które produkty powodują ból, wzdęcia i inne objawy. Oczywiście kluczową kwestią jest sumienne przestrzeganie diety.

Dieta low FODMAP – kto powinien ją stosować?

Dieta low FODMAP to świetne rozwiązanie dla osób borykających się z zespołem jelita drażliwego i innymi problemami związanymi z układem trawiennym. Jeśli obawiasz się, że nie będziesz w stanie samodzielnie skomponować posiłków zgodnie z zasadami omawianej diety, możesz skorzystać z cateringu dietetycznego Andrzejewski.To świetna opcja dla osób, które po prostu nie czują się pewnie w kuchni, lub nie mają czasu na codzienne gotowanie, a chcą mieć pewność, że dostają właściwe posiłki, zgodne z wymagającą dietą.

Efekty diety low FODMAP

Zastanawiasz się, na jakie efekty możesz liczyć, stosując dietę low FODMAP? Z pewnością wyeliminowanie pewnych produktów, może wpłynąć na pozbycie się uciążliwych dolegliwości jelitowych, poprawę samopoczucia, a także widoczną poprawę sylwetki. Wiele osób borykających się z problemami trawiennymi skarży się na uczucie pełności nawet po małym posiłku i wzdęty brzuch. Dieta może Ci pomóc wyeliminować te problemy. Pamiętaj jednak, aby regularnie wykonywać badania i niepokojące objawy konsultować z lekarzem.

Dieta low FODMAP to świetny sposób na pozbycie się uciążliwych dolegliwości związanych z problemami trawiennymi. Stosując się do jej zasad, z pewnością szybko zauważysz różnicę w samopoczuciu!

Poleć ten wpis innym
Napisz komentarz
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze