Chleb pszenno-żytni z ziarnami słonecznika, dyni i kminku

Kosą po patelni
Pyszny chrupiący chleb pszenno-żytni z ziarnami słonecznika, dyni i kminkiem. Bez zakwasu, na świeżych drożdżach jednak równie dobry. Szybko się go robi, pięknie wyrasta i można go długo przechowywać jak równiez zamrażać. Cały dom pachnący chlebem… jeśli nawet nie chce Wam się robić tego ze względu na sam chleb do jedzenia, to zróbcie go tylko dla zapachu. Ręczę, że warto z obu powodów się postarać.
Własnoręcznie wypieczony chleb jest na 100% tańszy i smaczniejszy od takiego z piekarni, Można upiec 2-3 bochenki na raz i nie trzeba się wtedy męczyć z pieczeniem go każdego dnia. Z rodzajem ziaren spokojnie możecie sobie poszaleć i dodać Swoje ulubione dodatki. Mnie zwyczajnie ten zestaw pasuje, ale o gustach się nie dyskutuje – lubicie coś innego to śmiało.
Przygotowanie: 1 godz.
Gotowanie: 50 min.
Łącznie: 1 godz. 50 min.
Ilość porcji 8 i więcej osób
5 from 1 vote
Jak wykonać przepis na – Chleb pszenno-żytni z ziarnami

Potrzebne składniki

  • 350 g maki pszennej
  • 200 g mąki żytniej
  • 1 łyżeczka soli
  • 1 łyżka oliwy
  • 30 g drożdży
  • 1 łyżeczka cukru
  • 1 i 1/2 szklanki ciepłej wody
  • 1/2 szklanki wymieszanych w dowolnych proporcjach ziaren (słonecznik, dynia, kminek)

Sposób wykonania

  • Do dużego kubka wkładam drożdże, cukier i łyżeczkę mąki. wlewam 1/2 szklanki letniej wody, dokładnie mieszam i pozostawiam do wyrośnięcia.
  • Pozostałe składniki wkładam do miski, dodaję wyrośnięte drożdże i wyrabiam ciasto. Jak jest za gęste to dodaję trochę wody. Okrywam szczelnie folią i wstawiam na noc do lodówki. Jeśli masz Thermomix to wrzuć wszystkie składniki do naczynia miksującego, ustaw wyrabianie ciasta na 3 minuty i przełóż ciasto do miski.
  • Następnego dnia wsypuję na stolnicę trochę mąki i wyrabiam wyjęte z lodówki ciasto, aż będzie odstawało od ręki. Przykrywam ściereczką i pozostawiam na ok. 30 minut.
  • Ustawiam temperaturę na 220 stopni i wstawiam do niego naczynie żarooodporne by się rozgrzało. Po 15 minutach wyjmuję naczynie z piekarnika, leciutko podsypuję mąką, przekładam do niego ciasto, smaruję wierzch wodą zmieszaną z mlekiem, przykrywam i wstawiam do piekarnika.
  • Zmniejszam temperaturę do 200 stopni i piekę 30 minut. Następnie zdejmuję pokrywkę i piekę jeszcze 20 minut. Gorący chleb wyjmuję z naczynia i stawiam na kratce do ostygnięcia.
Chleb pszenno-żytni, będący połączeniem mąki pszennej i żytniej, posiada wiele zalet. Oto kilka z nich:
  1. Zrównoważone wartości odżywcze: Chleb pszenno-żytni jest bogaty w składniki odżywcze, takie jak błonnik, witaminy (w tym witaminy z grupy B) i minerały. Mąka żytnia zawiera więcej błonnika i mikroelementów w porównaniu do samej mąki pszennej, co przyczynia się do lepszego funkcjonowania układu trawiennego.
  2. Dłuższe uczucie sytości: Ze względu na wysoką zawartość błonnika, chleb pszenno-żytni może pomóc w utrzymaniu uczucia sytości na dłużej. Błonnik wpływa na proces trawienia i przyspiesza przepływ pokarmu przez przewód pokarmowy, co może być korzystne dla osób, które starają się kontrolować wagę lub dążyć do zdrowego odżywiania.
  3. Obniżenie ryzyka chorób serca: Spożywanie chleba pszenno-żytniego może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka chorób serca. Mąka żytnia zawiera naturalne związki ochronne, takie jak lignany i fitosterole, które mogą pomóc obniżyć poziom złego cholesterolu (LDL) we krwi. Z kolei błonnik obecny w chlebie może wspierać zdrowie serca poprzez regulację poziomu cholesterolu i cukru we krwi.
  4. Właściwości antyoksydacyjne: Chleb pszenno-żytni może również być źródłem antyoksydantów, które pomagają w ochronie organizmu przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Antyoksydanty mają potencjał przeciwdziałania procesom starzenia się komórek i mogą wspierać ogólną odporność organizmu.
Ja ostatnio często sięgam po pieczywo żytnie lub razowe. Lepiej sie po nim czuję i zwyczajnie lepiej mi też smakuje, szczególnie takie upieczone samemu w domu. Polecam ten chleb i podzielcie się opiniami na jego temat w komentarzach.

Jeśli zdecydujesz się wykonać przepis na: Chleb pszenno-żytni z ziarnami wg. mojej propozycji, będę wdzięczny, jeśli podzielisz się z innymi opinią na jego temat oraz zrobisz zdjęcie wykonej potrawy i prześlesz je na mój adres e-mail, możesz liczyć na to, że opublikuję je w galerii pod przepisem. Smacznego.

Thermomix

W moich przepisach często wykorzystuję doskonałego pomocnika w kuchni czyli Thermomix TM6. Oczywiście przepisy są opisane tak by przygotować je bez korzystania z tego sprzętu, jednak ja nie lubię się męczyć, a on ułatwia mi pracę w kuchni. Zastępuje wiele innych sprzętów i skraca czas przygotowania potraw.

Jeśli chcesz poznać to urządzenie zapraszam do kontaktu:

Poleć ten wpis innym
3 komentzrzy
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Kornelia

Pyyyszny, bardzo polecam chlebek. Mięciutki z chrupiącą skórką. Nie dodawałam kminku bo nie lubie, posypałam ulubionymi ziarnami dyni i innego już piec nie będę (a przerobiłam ostatnio trochę chebow 😁)

Karol Kosiński

Mąkę można zrobić ze wszystkich ziaren wystarczy je zmielić np. w młynku do kawy. Możesz zrezygnować z mąki żytniej będziesz miała pszenny chlebek też super.

Margherita Szwec

Co zrobić, jeśli nie ma się dostępu do mąki żytniej? Kusi mnie ten chlebek ale co dodać – więcej mąki pszennej?