Tradycyjny bigos na kapuście kiszonej z dodatkiem białej kapusty, oczywiście z mięsem, boczkiem, grzybami i śliwkami. Wymaga sporo samozaparcia by pilnować i mieszać, ale jak nie zaśniecie to otrzymacie sycące i pyszne danie w sam raz na święta lub Sylwestra. Mój zrobiłem wczoraj i już zniknął, a miał być do zamrożenia na Sylwka i kicha z tego wyszła – będę gotował drugi. Widać był smaczny skoro znika w takim tempie. Grunt to gotować go wolno i bez pośpiechu, a jeśli dacie radę, to nawet i z dzień wcześniej, tak by sie przegryzł i był przynajmniej później z dwa razy odgrzany. Doskonale smakuje z chlebem lub ziemniakami i stanowi idealna bazę pod zakrapiane imprezy. Jeśli chcecie możecie dla podbicia smaku dodać łyżkę koncentratu pomidorowego lub pół szklanki czerwonego wina. Ja to ostatnie dodaję, koncentrat raczej unikam. Szczypta gałki też nie zaszkodzi jak również owoce jałowca i trochę ziaren gorczycy. Traktujcie to jako opcje i kiedyś w ten sposób też spróbujcie.
Jak wykonać przepis na – Tradycyjny bigos
Potrzebne składniki
- 2 kg kapusty kiszonej
- 1 kg białej kapusty świeżej
- 2 duże cebule
- 700 g mięsa wieprzowego (może być różne pomieszane)
- 500 g boczku
- 500 g kiełbasy
- 60 g suszonych grzybów
- 100 g suszonych śliwek
- 6 liści laurowych
- kilka ziaren jałowca
- kilka ziaren ziela angielskiego, gorczycy i pieprzu
- 1/2 łyżeczki kminu rzymskiego
- 1 łyżeczka majeranku
- 2-3 goździki
- szczypta gałki muszkatołowej
- 0,5 szklanki czerwonego wina
Sposób wykonania
- Kapustę kiszoną odciskam (nie płuczę), siekam i wsadzam do dużego garnka.
- Białą kapustę siekam drobno i dodaję również do garnka.
- Dodaję przyprawy i zalewam wodą tak by woda była jakiś 1 cm pod brzegiem kapusty. Wszystko mieszam i wstawiam na małym ogniu na godzinę do gotowania.
- W tym czasie kroje mięso, cebulę i boczek w kostkę, a kiełbasę w półplasterki. Wcześniej namoczone grzyby odcedzam i kroje w paski (nie wylewam wody z moczenia grzybów). Tak samo kroje w paski śliwki.
- Podsmażam boczek i jak się lekko wytopi dodaję cebulę. Smażę do zeszklenia i zdjemuję z patelni zostawiając na niej tłuszcz.
- Wrzucam na patelnię mięso i również podsmażam mieszając. Odkładam na bok.
- Podsmażam też kiełbasę.
- Dodaję mięso, grzyby i wodę z ich moczenia do kapusty i gotuję kolejną godzinę mieszając co 10 min. i sprawdzając poziom płynu w razie potrzeby go uzupełniając tak by cały nie odparował, bo bigos się zacznie przypalać.
- Po godzinie dodaję boczek, śliwki, cebulę i kiełbasę i gotuję kolejne 3-4 godziny, mieszając oczywiście co jakiś czas i uzupełniając wodę.
- Pod koniec gotowania dodaję wino.
- Bigos gotowy – najlepiej podawać gorący z chlebem lub ziemniakami.
Jeśli zdecydujesz się wykonać przepis na: Tradycyjny bigos wg. mojej propozycji, będę wdzięczny, jeśli podzielisz się z innymi opinią na jego temat oraz zrobisz zdjęcie wykonej potrawy i prześlesz je na mój adres e-mail, możesz liczyć na to, że opublikuję je w galerii pod przepisem. Smacznego.
W moich przepisach często wykorzystuję doskonałego pomocnika w kuchni czyli Thermomix TM6. Oczywiście przepisy są opisane tak by przygotować je bez korzystania z tego sprzętu, jednak ja nie lubię się męczyć, a on ułatwia mi pracę w kuchni. Zastępuje wiele innych sprzętów i skraca czas przygotowania potraw.
Jeśli chcesz poznać to urządzenie zapraszam do kontaktu:
Nie wiem, czy to wstyd, ale nigdy w życiu nie robiłam bigosu. W końcu musi być ten pierwszy raz – idą w końcu święta, a bigos to taki „must have” w tym okresie :D. Wypróbuję ten przepis. Wydaje się być nieskomplikowany – czyli coś dla mnie. Dzięki za inspiracje!