Rozpoczynając proces odchudzania trzeba pamiętać o dostarczeniu naszemu organizmowi wszystkich niezbędnych do normalnego funkcjonowania składników. Są to np. witaminy, błonnik, makro i mikroelementy. Ponieważ jemy mniej, musimy zwracać uwagę na to co jemy. Z pomocą przychodzą koktajle owocowe lub warzywne, zapewniają brakujące składniki w wygodnej, płynnej formie.
Szybkość i wygoda
To mnie zawsze przekonywało do nich najbardziej. Wrzucamy kilka składników do sokowirówki, trochę wody i gotowe. Nie trzeba nic gotować, przygotowywać, męczyć się w kuchni stojąc nad garnkami. Parę minut i pijemy. Świetnie się też przechowują w lodówce, więc możemy zrobić np. dwie porcje za jednym zamachem. Świeżo zrobione wiadomo, że są najlepsze, ale i takim z przed kilku godzin nie pogardzę.
Składniki
Skład zazwyczaj nie jest skomplikowany, woda, kilka warzyw lub owoców i tyle. Musimy jednak podchodzić do tego z głową i trochę się dowiedzieć o wykorzystywanych produktach, by osiągnąć zamierzony cel. Naszym jest zrzucenie wagi, więc koktajle na odchudzanie, jakie wykonamy, powinny mieć skład odpowiednio dobrany. Co nam pomoże? Oto lista składników, które warto wykorzystać:
Jarmuż – głównie używany ze względu na bardzo niską kaloryczność, jak również brak cholesterolu. Nie należy z nim jednak przesadzać ze względu na goitrogeny i szczawiany. Najlepiej przed użyciem w koktajlu sparzyć go wrzątkiem.
Jabłka – niezależnie od odmiany są niskokaloryczne i są szczególnie zalecane w czasie odchudzania. Maja właściwości oczyszczające z toksyn i poprawiają przemianę materii.
Szpinak – jest bogatym źródłem białek, błonnika i zdrowych tłuszczów, które sprzyjają redukcji cholesterolu, wysokiego ciśnienia krwi.
Banan – to niestety owoc dość kaloryczny, jednak doskonale sprawdza się jako element słodzący nasz koktajl. Poza tym zawiera bogate źródło potasu i ma wysokie właściwości odżywcze, dostarczając dużo energii.
Seler naciowy – jest doskonałym źródłem błonnika (2 g/100 g). Ułatwia trawienie (zwłaszcza tłuszczów), pobudza przemianę materii i oczyszcza organizm z toksyn.
Kiwi – niskokaloryczny owoc o dużej zawartości błonnika i wpływający pozytywnie na przemianę materii.
Cytryna – doskonałe źródło witaminy C, jak również zawiera antyoksydanty, beta-karoten, witaminy z grupy B i E. Bogata jest w minerały, takie jak potas, magnez, sód i żelazo.
Natka pietruszki – jest bogatym źródłem witaminy C oraz ma działanie moczopędne, przez co ułatwia oczyszczanie organizmu.
Grejpfrut – chyba najlepszy z cytrusów, witamina C i beta-karoten. Obniża poziom cholesterolu i reguluje ciśnienie. Grejpfruty mają niewiele kcal i przyspieszają przemianę materii.
Buraki – zawierają niewiele kalorii i mają niski indeks glikemiczny IG, wynoszący 30. Wspomagają odchudzanie i ich sok ma wiele wartości odżywczych.
Mango – źródło witamin A, C, E i B oraz składników mineralnych tj. miedzi, magnezu i potasu. Obniża poziom cholesterolu, oraz ma działanie przeciwzapalne.
Truskawki – zawierają enzymy, które spalają tłuszcz i przygotowują organizm do trawienia. Dodatkowo zawierają dużo witamin, zwłaszcza witaminy C, A i B1.
Mięta – ma wpływ przede wszystkim na procesy trawienne. Liście mięty zwiększają wydzielanie soku żołądkowego, pobudzają wytwarzanie żółci, a także usprawniają pracę jelit. To doskonały dodatek smakowy do wody.
Awokado – znacząco poprawia wchłanianie z pokarmów związków odżywczych. Zawiera dużo tłuszczu, ale są to głównie tłuszcze jednonienasycone i wielonienasycone.
Kapusta – witaminy C oraz K, a dodatkowo właściwości przeciwzapalne dzięki glutaminie. Wspiera układ odpornościowy i jako silny przeciwutleniacz chroni organizm przed chorobami lub pomaga je zwalczać.
Owoce leśne – owoce z tej grupy to jedno z najlepszych źródeł przeciwutleniaczy. Pomagają spalać kalorie, a również są niskokaloryczne oraz posiadają niski indeks glikemiczny.
Woda kokosowa – nie mylić z mleczkiem kokosowym. Pozyskuje się ją z niedojrzałych i niezdatnych jeszcze do spożycia kokosów, dzięki czemu nie zawiera tłuszczu. To bogate źródło witamin, elektrolitów oraz cennych aminokwasów egzogennych.
Ogórek – W niemal 97% składa się on z wody. Jest niskokaloryczny i ma korzystny wpływ na przebieg trawienia i przyśpiesza spalania nagromadzonego tłuszczu.
Pomidor – jest źródłem wielu witamin, składników mineralnych. Zawiera dużo potasu i wraz z jonami sodowymi i chlorkowymi reguluje gospodarkę wodną organizmu.
Suszone śliwki – zawierają sporo przeciwutleniaczy. Szczególnie dużo mają witaminy A i E. Regulują trawienie i przyspieszają spalanie tłuszczy.
Jako płynnej bazy koktajli możemy używać wody mineralnej, chudego mleka, jogurtu, napojów roślinnych oraz soków z warzyw i owoców.
Dlaczego warto?
Koktajle wspomagają odchudzanie, głównie przez przyspieszenie spalania tłuszczy i poprawę pracy układu trawiennego. Są jednak doskonałym zastrzykiem witaminowym i zawierają całą masę potrzebnych naszemu organizmowi składników, których nie znajdziemy w innych produktach.
Jedzenie owoców i warzyw w procesie odchudzania jest niezwykle istotne. O wiele chętniej sięgamy po koktajl, w ulubionym przez nas smaku, niż po jabłko czy seler. Pamiętać należy jednak również o tym, by nie dosładzać ich cukrem. Jeśli chcecie by były słodsze, użyjcie naturalnego miodu. Koktajle doskonale też oczyszczają nasz organizm z toksyn. Możemy je pić jako drobny posiłek, lub jako dodatek, np. do lekkiego śniadania. Wprowadzenie tego prostego elementu do diety, pomoże Ci z pewnością na szybsze osiągnięcie celu, jakim jest schudnięcie.
Uwielbiam pić różne koktajle, ponieważ są nie tylko pyszne, ale i bardzo zdrowe. Jakiś czas temu kupiłam sobie wyciskarkę i na początku zastanawiałam się jakie owoce można wyciskać ze skórką, ale teraz wszystko jest już dla mnie jasne.
Coś dla mojego męża,muszę mu koniecznie pokazać ten wpis 🙂