Zupa grzybowa to popularne danie kuchni polskiej, które większości z nas kojarzy się z Wigilijną kolacją. W niektórych domach to właśnie ją serwuje się wówczas zamiast barszczu z uszkami czy zupy rybnej. Jeżeli jesteśmy miłośnikami grzybów i dysponujemy ich zapasem w suszonej wersji, nic nie stoi na przeszkodzie, by przyrządzić ją wiosną czy latem. Poniżej przepis na tę smaczną potrawę.
Zupa grzybowa krok po kroku
Do przygotowania zupy grzybowej potrzebować będziemy:
- 1 szklanki suszonych grzybów (możemy ją przyrządzić z grzybów różnorodnych gatunkowo lub tylko jednego gatunku, na przykład kurek czy borowików)
- Włoszczyzny – 3 marchewek, kawałka selera, korzenia pietruszki
- 1 cebuli
- Ząbka czosnku
- 2 łyżek śmietany
- 2 liści laurowych
- 3 ziarenka ziela angielskiego
- Pieprzu
- Soli
Zupę grzybową najczęściej podaje się z makaronem, na przykład kokardkami, muszelkami, nitkami, gwiazdkami, literkami lub łazankami. W XIX wieku potrawę tą najczęściej serwowano z kluskami zaparzanymi, podsmażanymi pierożkami grzybowymi lub gęstą, drobną kaszką, z dodatkiem koperku. Nierzadko dodawano do niej także wywaru z buraków. Równie ciekawe pomysły na zupę grzybową znajdziesz w serwisie: https://www.przepisy.pl/przepisy/dania-i-przekaski/zupy/zupy-sezonowe/zupa-grzybowa
Alternatywą jest zupa grzybowa z lanymi kluskami domowej roboty. Przyrządzimy je na bazie:
- 3 łyżek mąki
- 1 jajka
- odrobiny mleka
Grzyby zalewamy gorącą wodą i odstawiamy na około 30 minut, a następnie gotujemy do miękkości. Przecedzamy przez sito z drobnymi oczkami, lecz nie wylewamy wody – zabieg ten ma celu pozbycie się nieczystości.
Marchewkę, pietruszkę oraz seler obieramy, myjemy i kroimy w mniejsze kawałki. Cebulę oraz czosnek obieramy, drobno siekamy i szklimy w dużym garnku. Dodajemy pokrojoną włoszczyznę i przesmażamy przez 1 minutę. Zalewamy około 2 szklankami gorącej wody, dodajemy ziele angielskie, liście laurowe, pieprz oraz sól. Gotujemy pod przykryciem na małym ogniu, aż warzywa staną się miękkie, a wywar przejdzie ich aromatem. Wyciągamy je, kroimy w kostkę i dodajemy do zupy. Wrzucamy pokrojone w paski, ugotowane grzyby i wodę z gotowania; gotujemy przez około 10 minut. Chcąc zabielić zupę grzybową, do kubka wlewamy 2 łyżki śmietany i odrobinę gorącej zupy. Wmieszamy, wlewamy z powrotem i szybko mieszamy. Unikniemy w ten sposób zwarzenia się śmietany.
W celu przyrządzenia lanych kluseczek, w kubku dokładnie mieszamy jajko z mąką i dodajemy 2 łyżki mleka. Uzyskamy w ten sposób gładkie ciasto o konsystencji odrobinę gęstszej niż to, jakie wykorzystujemy do przygotowywania naleśników. Wlewamy je cienkim strumieniem do gotującej się zupy i zostawiamy na około minutę.
Tak przygotowaną zupę grzybową możemy zaserwować z kleksem ze śmietany i drobno posiekaną pietruszką.
Jeżeli zależy nam, by danie było bardziej sycące, możemy je ugotować na mięsie i wrzucić ugotowane jego kawałki. Osoby, które wolą zupy o bardziej zwartej konsystencji, mogą ją zblendować. W takiej właśnie formie występuje ona w większości kuchni zachodnioeuropejskich.
Uwielbiam! Pysznie wyglada!
Zupę grzybową robię trochę inaczej, dlatego wypróbowałam ten przepis i muszę powiedzieć, że daje radę 😉
Ostatnio wpadł mi w ręce koncentrat grzybowy z krakusa, a że znam już inne ich produkty bez konserwantów to i ten kupiłam. Muszę przyznać, że grzybowa wyszła mi chyba najlepiej, przede wszystkim miałam głęboki grzybowy smak i ten zapach. mniam 🙂 Na wigilie na 100% będzie na stole.