Zdalne sterowanie oświetleniem – lampy dla leniwych czy sposób na oszczędności?

Materiał zewnętrzny

Domowe oświetlenie powinno być stylowe i praktyczne. Na jego funkcjonalność składa się jednak nie tylko typ i liczba opraw oświetleniowych, rozplanowanych we wszystkich pomieszczeniach. Równie ważne jest wygodne sterowanie wszystkimi punktami świetlnymi. Można zdecydować się na klasyczne włączniki albo pójść z duchem czasu i zainstalować rozwiązania do zdalnego sterowania oświetleniem. Czy ten drugi wariant naprawdę się sprawdza? Tego dowiecie się z dalszej części dzisiejszego artykułu.

Sterowanie manualne vs sterowanie zdalne

Jak zazwyczaj steruje się oświetleniem w domu? Większość osób wykorzystuje do tego praktyczne włączniki. Mogą to być standardowe modele z przyciskami lub przełącznikami albo nowoczesne produkty dotykowe z efektowną szklaną płytką, idealnie sprawdzające się w aranżacjach minimalistycznych i hi-tech.

Oprócz nich coraz więcej osób decyduje się na inne rozwiązanie, czyli zdalne kontrolowanie oświetlenia. Dzięki temu mogą włączyć, wyłączyć światło albo zmienić jego parametry, bez odrywania się od wykonywanych właśnie czynności i podchodzenia do włącznika.

Różne oblicza zdalnego sterowania lampami

Sterowanie zdalne przyjmuje mocno zróżnicowane formy. Można zdecydować się na:

  • pilota,
  • komendy głosowe,
  • aplikacje mobilne.

Pierwsze rozwiązanie stosuje się już od dawna. Pozwala na wygodne regulowanie ustawień domowych lamp, przy pomocy dedykowanego urządzenia, zbliżonego w działaniu do telewizyjnego pilota. Dzięki niemu da się łatwo dostosować warunki oświetleniowe w pomieszczeniu, w którym się właśnie przebywa.

Innym wariantem, zyskującym obecnie na popularności, jest połączenie domowego oświetlenia z popularnymi asystentami głosowymi, wspierającymi domowników przy wykonywaniu rozmaitych czynności. Z ich pomocą można włączyć lub wyłączyć poszczególne punkty świetlne albo dopasować warunki oświetleniowe do konkretnych potrzeb.

Na koniec pozostało jeszcze sterowanie oświetleniem przy pomocy aplikacji mobilnych. To szczególnie ciekawe rozwiązanie, dzięki któremu urządzenie do kontrolowania oświetlenia w domu ma się zawsze w kieszeni. Wystarczy bowiem zainstalować odpowiednią aplikację na swoim telefonie.

Aplikacje do sterowania oświetleniem – największe zalety rozwiązań zdalnych

Aplikacje zdalne cieszą się wielką sympatią użytkowników, którzy podłączają do nich różne inteligentne produkty oświetleniowe w domu, w tym choćby nowoczesne lampy z Lampy.it. Co ciekawe, współpracują z nimi nawet standardowe oprawy, jeśli tylko zamontuje się w nich smart żarówki LED. Rozwiązanie nie wymaga zatem przerabiania całej instalacji, ani kupowania nowych lamp, by zwiększyć funkcjonalność domowego systemu oświetleniowego.

Co można zyskać, jeśli postawi się na inteligentne sterowanie oświetleniem? Przede wszystkim, aplikacja poprawia komfort korzystania z wnętrz. Wszystkie punkty świetlne można kontrolować nawet nie przebywając fizycznie w domu. Wystarczy mieć tylko dostęp do Internetu.

W prostej i intuicyjnej aplikacji włącza się i wyłącza pojedyncze lampy lub całe zespoły oświetleniowe, a także reguluje się natężenie, temperaturę barwową lub nawet kolor światła, by dopasować warunki do bieżących potrzeb.

Precyzyjne regulowanie parametrów oświetlenia przekłada się nie tylko na większą funkcjonalność przestrzeni, ale także na znacznie niższe rachunki. W końcu zużywa się przecież mniej energii elektrycznej, by optymalnie oświetlić każde wnętrze.

Aplikacja pozwala także na automatyzację wielu procesów, związanych ze sterowaniem oświetleniem. Można bowiem zapisywać ulubione ustawienia jako sceny świetlne do wykorzystania w przyszłości. Da się także stworzyć harmonogramy oświetleniowe, by konkretne lampy włączały się lub wyłączały o ściśle ustalonej porze. Dzięki temu domowe wnętrza i ogród są zawsze optymalnie oświetlone.

Nowoczesne oświetlenie – sposób na wygodne życie

Nowoczesne technologie coraz śmielej wkraczają do domowych wnętrz. Warto je wykorzystywać, gdyż dzięki nim zwiększa się komfort i bezpieczeństwo korzystania z każdej przestrzeni, a także optymalizuje się wysokość domowych wydatków. Można więc rzec, że zdalne sterowanie oświetleniem to rozwiązanie, które opłaca się na wielu poziomach.

Poleć ten wpis innym
1 komentarz
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
SaraT

Uwielbiam tego typu nowoczesne rozwiązania. Przez to sama projektując swój dom zainteresowałam się technologią smart home. Wiele sprzętów i elektroniki u mnie w domu, dzięki temu zastosowaniu jest zsynchronizowanych z aplikacją za pomocą, której mogę nimi sterować. Lamp jeszcze nie mam sterowanych zdalnie, ale chętnie się tym zainteresuje. Myślę, że to dobre i nowoczesne rozwiązanie. 🙂