Natłok negatywnych myśli może być niezwykle przytłaczający. Jest charakterystyczny zarówno dla niektórych zaburzeń psychicznych, jak i trudnych bądź przełomowych sytuacji życiowych. Na szczęście istnieją skuteczne strategie radzenia sobie z czarnowidztwem, katastrofizacją i innymi zniekształceniami myślenia. Z jakich sposobów warto korzystać na co dzień?
Ćwiczenie uważności
Jedną z metod, które pozwalają na poradzenie sobie z nadmiarem negatywnych myśli, jest ćwiczenie uważności. Świadome przeżywanie wszystkich codziennych czynności jest doskonałym sposobem na oderwanie się od negatywnych przewidywań. Skupienie na prozaicznych czynnościach, takich jak parzenie herbaty, czy mycie rąk pozwala osadzić się w chwili obecnej i odstąpić od przewidywania przyszłości.
Wypoczynek i relaks
Negatywne myśli mogą być potęgowane przez przewlekłe zmęczenie. Dlatego zarówno w okresach dobrego, jak i złego samopoczucia, niezwykle ważne jest dbanie o relaks i wypoczynek. Sprawianie sobie drobnych przyjemności i troszczenie się o własne potrzeby jest niezwykle ważne dla zachowania zdrowia psychicznego. Pomocne może okazać się także dbanie o sen. Choć może się wydawać, że nie ma to związku z negatywnymi myślami, jest wręcz przeciwnie! Osoby śpiące w wygodnym łóżku, na dopasowanym materacu, z ergonomiczną poduszką, rzadziej zmagają się z problemami z zasypianiem, a także sprawniej rozwiązują problemy pojawiające się w ciągu dnia.
Ćwiczenia wyobrażeniowe
Skuteczne w walce z nawracającymi natrętnymi myślami są ćwiczenia wyobrażeniowe. Wywodzą się m.in. z terapii poznawczo-behawioralnej oraz terapii akceptacji i zaangażowania (ACT). Jednym z ciekawych przykładów może być tzw. “bezpieczne miejsce”. Stworzenie w głowie swego rodzaju odskoczni i koła ratunkowego to bardzo dobra metoda dla osób ze skłonnością do czarnowidztwa.
Szukanie zniekształceń myślenia
Aby zrozumieć swoje samopoczucie i dotrzeć do źródła negatywnych przekonań, warto w swoim monologu wewnętrznym szukać zniekształceń myślenia. Jest ich cała masa i posługujemy się nimi na co dzień! Jednak istnieją zniekształcenia ułatwiające i utrudniające codzienne funkcjonowanie. Te, które sprawiają, że życie staje się trudne, warto eliminować ze swojego życia.
Kiedy warto pójść na terapię?
Nadmiar negatywnych myśli prowadzi często do drażliwości, problemów ze snem, a z czasem również do pogorszenia funkcjonowania w stosunkach społecznych. Gdy czarne przewidywanie przyszłości zaczyna dezorganizować codzienne życie, warto rozważyć pójście po specjalistyczną pomoc do gabinetu psychoterapeuty.
Istnieje wiele skutecznych metod radzenia sobie z negatywnymi myślami. Wśród nich można znaleźć rozwiązania na różne problemy. Jednak w przypadku trudności znacznie pogarszających codzienne funkcjonowanie, warto udać się po specjalistyczną pomoc.
Artykuł sponsorowany.