Wylecz chrapanie, zanim zniszczy Twój związek! Jak leczyć chrapanie?

Materiał zewnętrzny

Wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy, że chrapie. Chociaż sami możemy być nieświadomi tej przypadłości, dopóki nie zacznie to przeszkadzać naszemu partnerowi. Badania dowodzą nawet, że przewlekłe chrapanie może niszczyć relacje i zaburzać życie seksualne. Poznaj przyczynę i rozpocznij leczenie chrapania, zanim zniszczy Twój związek! Jak leczyć chrapanie?

Od chrapania do rozwodu…

Amerykańska Narodowa Fundacja Snu opublikowała wyniki ankiety, w której, aż 59% uczestników przyznało, że ich druga połówka chrapie. 41% ankietowanych zaznaczyło odpowiedź, z której jasno wynika, że chrapanie partnera pogorszyło także ich jakość snu. Co 4 para, która brała udział w ankiecie, przyznała, że śpi w osobnej sypialni z powodu chrapania drugiej osoby! Sytuacja w której „ofiarami” chrapania staje się partner osoby chrapiącej, zyskała swoją nazwę dzięki badaczom – „Second hand snoring”. To, w dosłownym tłumaczeniu, „chrapanie z drugiej ręki”, może być bardzo szkodliwe dla drugich połówek. Niejednokrotnie, uciążliwe nocne dźwięki są przyczyną tzw. sennych rozwodów. To nic innego jak odseparowanie od drugiej połówki na czas snu. To zjawisko może być początkowym etapem prowadzącym do pogorszenia relacji i w konsekwencji – rozpadu związku.

Negatywne skutki chrapania dla partnera

Badania nie oszczędzają chrapiących. Okazuje się, że wydawanie tych uciążliwych dźwięków może skutkować pogorszeniem słuchu, a nawet depresją u partnera. Mechanizm jest stosunkowo prosty – druga połówka często wybudza się ze snu z powodu naszego chrapania. Rano może być przez to niewyspana, a co za tym idzie – rozdrażniona. Pogorszenie relacji z partnerem i potęgowane każdego ranka zmęczenie mogą w końcu doprowadzić do rozwoju depresji. Wiele osób zapewne z bezradności sięgnie po tabletki nasenne. Nie jest to jednak rozwiązanie na dłuższą chwilę, a problemy z chrapaniem partnera nie rozwiążą się tak szybko bez odpowiedniego leczenia. Rozregulowanie organizmu spowodowane brakiem snu i regeneracji może mieć swój udział w patogenezie wielu chorób. Może to doprowadzić do rozwoju cukrzycy, chorób serca, otyłości, a nawet zaburzeń psychicznych.

Zadbaj o siebie i swój związek – Jak leczyć chrapanie?

Zanim rozpocznie się proces leczenia dolegliwości, jaką jest chrapanie, należy zacząć od znalezienia przyczyny. Kompleksowa diagnostyka powinna obejmować szczegółowy wywiad z pacjentem oraz endoskopową ocenę w kierunku stwierdzenia nieprawidłowości w budowie anatomicznej nosa, gardła lub krtani. Diagnostykę można poszerzyć również o badanie śródsenne, którego celem jest ocena stopnia zaawansowania bezdechów sennych. Jest to jedna z częstych przyczyn chrapania u pacjentów. Chociaż nie każdy chrapiący ma bezdech senny, to każdy pacjent z obturacyjnym bezdechem sennym (OBS) chrapie. Leczenie chrapania zaczyna się zazwyczaj od metod małoinwazyjnych. Do takich zabiegów należy iniekcyjna plastyka podniebienia miękkiego, zwana również snoreplastyką. Cała procedura odbywa się w gabinecie laryngologicznym i ma charakter ambulatoryjny, dlatego jest bardzo komfortowa dla pacjenta. W niektórych przypadkach może być konieczna operacja podniebienia, gardła lub języka – ich nieprawidłowa budowa może utrudniać oddychanie w trakcie snu i być przyczyną chrapliwych odgłosów.

Znajdź najlepszego specjalistę i nie zwlekaj z leczeniem chrapania. Jeśli chrapanie nie dotyczy bezpośrednio Ciebie, a Twoją połówkę – porozmawiaj o tym problemie. Chrapiący może nie zdawać sobie sprawy, że naraża swoje oraz Twoje zdrowie, a także waszą relację!

Poleć ten wpis innym
Napisz komentarz
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze