Na rynku rodzajów wód mineralnych jest bardzo wiele. Jedną z ciekawszych opcji jest woda wysokosodowa. Kto powinien zainteresować się piciem wody wysokosodowej? Jakie ma właściwości i za co jest ceniona? Kto z kolei powinien jej unikać.
Woda wodzie nierówna – przekonał się o tym każdy, kto zgłębił temat. W czasach mody na zdrowe odżywianie i aktywność fizyczną również ten temat zyskał na popularności. Z poniższego tekstu dowiesz się więcej na temat właściwości wody wysokosodowej.
Kto powinien przyjmować wodę wysokosodową, a kto nie?
Czym jest woda wysokosodowa? To taki produkt, który zawiera sód na poziomie 250 mg/l i więcej. Jest to woda odpowiednia w zasadzie dla każdego, z pominięciem tych, którzy chorują na nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca bądź obrzęki. Tymi natomiast, którzy powinni bliżej zainteresować się właściwościami sodu, są osoby intensywnie trenujące, przebywające w upalnych krajach czy zmagające się nadmierną potliwością lub problemami żołądkowymi. W ich przypadku można mieć do czynienia ze stanami niedoboru sodu. Warto zapoznać się z zestawieniem, jakim jest ranking wód mineralnych.
Najważniejsze właściwości wody wysokosodowej
Sód zawarty w soli zwiększa objętość krwi, co ma związek z nadciśnieniem tętniczym. Dlatego też osoby zmagające się z tym problemem powinny unikać wód wysokosodowych. Generalnie jednak pozostałe osoby mogą śmiało sięgać po tego typu produkty, bowiem sód stanowi jeden z najistotniejszych pierwiastków organizmu. Dzięki niemu możliwe jest zachowanie równowagi wodno-elektrolitowej. Warto sięgać po wodę wysokosodową zwłaszcza w okresach letnich. Sód jest wydalany z organizmu wraz z potem, dlatego należy uzupełniać tę ważną substancję. Zbyt mała ilość sodu w organizmie może doprowadzić do odwodnienia, zwłaszcza jeśli spożywa się płyny o niskim poziomie mineralizacji. Sód jest ważny dla wszystkich osób, które chcą zadbać o sprawność i kondycję organizmu. Pierwiastek ten odpowiada za przenoszenie ładunku elektrycznego – jest elektrolitem. Dzięki niemu możliwy jest skurcz mięśni. Rolą sodu jest także kontrolowanie poziomu płynów w organizmie.
Z czego może wynikać niedobór sodu?
Pierwszym skutkiem niedoboru sodu w organizmie jest znaczące zmniejszenie pragnienia. Może dotykać ono zwłaszcza seniorów. To przekłada się na zbyt małą podaż wody w ciele. Inną kwestią może być naturalny proces starzeniowy nerek, w wyniku którego zdecydowanie więcej sodu jest wydalanej wraz z moczem. Oznacza to większe straty tego pierwiastka dla organizmu. Czynnikiem zwiększającym wydalanie sodu może być też farmakoterapia towarzyszącą chorobom wieku starszego, takim jak zaburzenia pracy serca, cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze.
Jakie symptomy świadczą o niedoborze sodu?
Symptomami niedoboru sodu są między innymi: bóle głowy, nudności, wymioty, trudność z utrzymaniem koncentracji, chroniczne zmęczenie czy rozdrażnienie. Poważne niedobory sodu mają równie poważne konsekwencje, prowadząc do trudności z oddychaniem, śpiączki, a nawet zgonu.