Wiśnie i czereśnie

Materiał zewnętrzny

Zerwanie pięknych, słodkich i samodzielnie wyhodowanych owoców to prawdziwa duma i powód do radości. Oprócz walorów smakowych możemy mieć całkowitą pewność co do jakości owoców- ich naturalnego pochodzenia, braku konserwantów oraz chemicznych oprysków. Jednymi z najbardziej popularnych drzewek owocowych są wiśnie i czereśnie. Jakie odmiany drzewek cieszą się największą popularnością? Jak właściwie rozpocząć hodowle? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska. Ciekawi? Zaczynamy!

Drzewa czereśniowe oraz wiśniowe oprócz apetycznych owoców stanowią także przepiękną ozdobę naszych sadów i przydomowych ogródków. Już wczesną wiosną potrafią zachwycać nas pokazanymi kwiatami w kolorze białym bądź różowym. Upalnym latem oferują nam słodkie, soczyste owoce, które wykorzystywane są do przetworów, soków czy deserów. 

Najbardziej popularne odmiany wiśni

Wiśnia jest owocem szczególnie cenionym. Jej lekko cierpki smak uważny jest za jeden z najbardziej wykwintnych wśród szerokiego grona smakoszy. Cena wiśni uzależniona jest od odmiany oraz gatunku sadzonek. Największym powodzeniem cieszą się uprawy z sadzonek I gatunku. Najbardziej popularne odmiany wiśni to:

 • Nana,
 • Łutówka,
 • Kelleris,
 • Nefris,
 • Szklanka,
 • Pandy,
 • Sabina,
 • Debreczyn.

Najbardziej popularne odmiany czereśni 

Czereśnie uważane są za jedne z najsmaczniejszych i najzdrowszych sezonowych owoców. Uwielbiają je zarówno dorośli, jak i dzieci. Czereśnia to owoce wiśni ptasiej długowiecznej, która zaliczana jest do rodziny różowatych. Drzewo czereśni może osiągać do dwudziestu pięciu metrów wysokości. Stożkowata korona oraz strzelisty pień to jej cechy charakterystyczne. Owoce o kształcie kulistych pestkowców przybierają różnorodne barwy w zależności od odmiany czereśni. Najbardziej popularne są owoce w kolorze jasno i ciemno czerwonym, jednak można napotkać także czereśnie w kolorze czarnym bądź żółtym. Cena czereśni uzależniona jest od odmiany, jaką chcemy nabyć. Do najbardziej popularnych zalicza się:

 • burlat,
 • kordia,
 • lapins,
 • regina,
 • summit,
 • sylvia,
 • sam,
 • rivan,
 • donissena (odmiana żółta),
 • vega.

Tak różnorodna rozpiętość odmian czereśni pozwoli nam na wybór wymarzonego drzewka, które z biegiem czasu obdarzy nas soczystymi, pięknymi owocami. 

Kilka wskazówek właściwej hodowli czereśni i wiśni 

Sadzonki wiśni i czereśni najkorzystniej jest sądzić do gruntu jesienią bądź wiosną. Najbardziej optymalnym i rekomendowanym czasem jest mniej więcej połowa października. Jeśli zaś chcemy posadzić drzewka owocowe wiosną, przede wszystkim musimy poczekać, aż grunt po zimie odmarznie, i będziemy mogli go przekopać oraz rozpulchnić. Optymalnym czasie jest przełom marca i kwietnia. Podczas sadzenia wiśni i czereśni niebagatelne znacznie odgrywa wybór miejsca przeznaczonego na ich bytowanie. By móc obserwować zdrowy wzrost posadzony sadzonek drzewek owocowych, koniecznie należy wiśnie i czereśnie umiejscowić w miejscu dobrze nasłonecznionym. Duża ilość promieniowania słonecznego wpłynie korzystnie na wybarwienie i smak owoców. Warto zaznaczyć, że czereśnie i wiśnie nią mają mocno wygórowanych wymagań glebowych. Co jest ich ogromną zaletą, są drzewkami owocowymi, które są odporne na niskie temperatury panujące w Polsce podczas zimy, dlatego można spotkać je w każdym obszarze naszego kraju. By jednak stworzyć dla wiśni i czereśni idealne warunki, z całą pewnością do gustu przypadnie im gleba żyzna, piaszczysto- gliniasta. Optymalne pH powinno utrzymywać się na poziomie 7. Z całą pewnością sadząc wiśnie i czereśnie należy unikać gruntu ciężkiego i podmokłego- takie warunki znacznie zwiększają ryzyko wystąpienia chorób grzybowych u drzewek owocowych. 

Sadzenie drzewek po uprzednim oczyszczeniu gruntu oraz rozpulchnienia gleby polega na wykopaniu dołu o nieco większej wielości niż bryła korzeniowa sadzonki. Miejsce szczepienia sadzonki powinno znaleźć się kilkanaście centymetrów nad gruntem. Wiśnie i czereśnie należy obsypać z każdej strony ziemią. Sadzonki powinno umieszczać się w odległości mniej więcej 4 metrów. Posadzone drzewka można wyposażyć w paliki, które będą służyć roślinie jako podpora, zanim sama nie wzmocni swojego systemu korzeniowego oraz pędów. Całość należy obficie podlać.

Podczas hodowli drzewek czereśniowych i wiśniowych nie powinniśmy zapominać o ich przycinaniu, dzięki czemu zapewnimy roślinie odpowiednie ukształtowanie korony, jak również polepszymy jej kwitnienie oraz owocowanie. Niebagatelne znacznie odgrywa także odpowiednie nawożenie roślin. 

Niezwykle ciekawe i dobre gatunkowo odmiany wiśni i odmiany czereśni możemy znaleźć na stronie internetowej https://www.podkarpackiesady.pl/16-czeresnie-i-wisnie. Podkarpackie sady to miejsce przepełnione pasją, które swoim użytkownikom oferuje szeroki zakres różnorodnych sadzonek wiśni, czereśni oraz wielu innych gatunków roślin owocowych i ozdobnych. Warto zapoznać się z dostępną ofertą i wybrać czereśnie i wiśnie, których uprawa będzie dla nas czystą przyjemnością przynoszącą profity.

Poleć ten wpis innym
Napisz komentarz
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze