Pierogi to jedno z najpopularniejszych mącznych dań, które doskonale smakują zarówno w wersji wytrawnej, jak i na słodko. Tradycyjnie pierogi robi się na bazie mąki pszennej, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by znaleźć dla niej sporo bezglutenowych zamienników. Osoby z nietolerancją glutenu również mogą więc cieszyć się smakiem doskonałych, domowych pierogów.
Dania bezglutenowe, a także produkty, które pozwalają na ich przygotowanie cieszą się w ostatnim czasie coraz większym zainteresowaniem. Problem nietolerancji glutenu jest bowiem coraz poważniejszy i dotyczy coraz większej grupy osób. A jest to specyficzne białko, które znajdziemy w ziarnie niemal wszystkich zbóż: pszenicy, żyta, jęczmienia oraz niecertyfikowanego owsa. Wydawałoby się, że skoro mąka pszenna i żytnia jest zakazana, to nietolerancja glutenu wyklucza z diety chleb, makaron, a także wszelkie mączne dania, w tym pyszne pierogi. Okazuje się jednak, że potrzeba matką wynalazku – można przygotować bezglutenowe wersje codziennych potraw. Często są one nawet smaczniejsze niż ich tradycyjne odpowiedniki.
Jak zrobić bezglutenowe pierogi?
Pierogi bezglutenowe wykonujemy na bazie mąki, która w swoim składzie nie ma glutenu. Najlepsze są mieszanki kilku różnych mąk, które pozwalają stworzyć doskonałą kompozycję nie tylko smakową, ale również strukturalną. Trzeba bowiem pamiętać, że gluten, którego w przepisach bezglutenowych nie ma, odpowiada między innymi za elastyczność i łatwość formowania ciasta. Pierogi bezglutenowe mogą być więc nieco trudniejsze w przygotowaniu. Do ich wykonania najlepiej jest użyć mąki kukurydzianej, ryżowej, jaglanej, gryczanej. Można je dodawać w różnych proporcjach, dobrze sprawdzi się również odrobina mąki ziemniaczanej, dzięki czemu pierogi będą miały bardziej elastyczną konsystencję. Oprócz mąki do ciasta na pierogi potrzebne są jedynie woda, jajka i odrobina oliwy w oliwek. Wszystkie składniki należy dodawać zawsze w dokładnej, odważonej ilości, a nie na oko. Po przygotowaniu ciasta, dalsze etapy robienia pierogów bezglutenowych są takie same, jak w przypadku tradycyjnych wersji.
Mąka dla bezglutenowców
Osoby, u których zdiagnozowano nietolerancję glutenu, często w pierwszym szoku zastanawiają się, co będą od tej pory jeść? Możliwości mają jednak całkiem sporo, a rynek produktów bezglutenowych nieustannie rośnie. Możemy je znaleźć już nie tylko w sklepach ze zdrową żywnością, ale również w większości supermarketów. Jeśli lubisz potrawy z mąki: pierogi, naleśniki, kopytka, pizzę, dobrym rozwiązaniem będą gotowe mieszanki bezglutenowe, przeznaczone do przygotowania konkretnego ciasta. Znacznie ułatwią codzienne gotowanie, a jednocześnie zagwarantują, że danie na sto procent będzie bez glutenu.