Top 5 rad, dzięki którym utrzymasz prawidłową wagę, a przy tym nie będziesz się głodzić

Materiał zewnętrzny

Niejednokrotnie utrzymanie prawidłowej wagi jest sporym wyzwaniem. W końcu nie każdy jest ektomorfikiem, który ma to szczęście, że ma bardzo szybką przemianę materii i nie tyje. Niektórzy mają trudniej, zwłaszcza że z wiekiem zwykle metabolizm zwalnia i wtedy pojawiają się problemy. Czasami na wzrost wagi wpływają też różnorodne zmiany w życiu… Poznajcie zatem top 5 rad, dzięki którym utrzymacie prawidłową wagę, a przy tym nie będziecie się głodzić.

1. Zredukuj stres w swoim życiu, bo kortyzol wpływa na wzrost masy ciała

Czy wiecie, że długotrwale utrzymujący się podwyższony poziom kortyzolu w organizmie może pośrednio wpływać na wzrost masy ciała? Aktywność tego hormonu powoduje zwiększenie apetytu, to dlatego mówi się o zajadaniu stresu. Podwyższony poziom kortyzolu powoduje odkładanie się tkanki tłuszczowej. Warto wiedzieć, że dzieje się tak dlatego, że ten hormon wpływa na podwyższenie poziomu cukru we krwi, a jednocześnie hamuje wydzielanie insuliny, która pełni funkcję regulatora. Czy można przerwać błędne koło? Oczywiście tak, ale należy zredukować przyczynę wyższego poziomu kortyzolu, a więc stres w swoim życiu. Oczywiście, że nie można go całkowicie wyeliminować, ale można nauczyć się lepiej radzić sobie z trudnościami czy stosować techniki relaksacyjne. Jednym pomaga joga, a innym jogging, ale niezbyt intensywny (wzmożony wysiłek fizyczny powoduje czasowe podniesienie poziomu kortyzolu). Na pewno aktywność fizyczna jest swoistym lekarstwem i sposobem na obniżenie poziomu kortyzolu produkowanego w korze nadnerczy. Co ciekawe na obniżenie poziomu kortyzolu wpływa…hodowanie roślin. Warto zatem nimi się otaczać zarówno w domu, jak i w pracy. Można też wyjść na spacer z psem, albo sięgnąć po zioła zawierające żeń-szeń czy też ashwagandhę. Należy też się wysypiać i zastosować dietę na stres.

2. Postaw na zbilansowane posiłki – polecamy dietę pudełkową

Jaka jest dieta, dzięki której utrzymasz prawidłową wagę? Na regulowanie poziomu kortyzolu mogą wpływać składniki twojej diety. Należą do nich: jogurty naturalne, banany, gorzka czekolada. Oczywiście powinny być odpowiednio wkomponowane w dietę, należy dbać też o odpowiednie porcje posiłków. Czy wiesz, że każdy posiłek powinien zawierać ¾ talerza warzyw. To najnowsze założenia dietetyczne, którymi warto się kierować. Jeśli jednak nie masz czasu na gotowanie postaw na catering z Warszawy. Sprawdź czy jest dostępny także w Twoim mieście, zamów na stronie i czekaj na dowóz!

3. Pamiętaj, że regularna aktywność fizyczna ma znaczenie

Postaw też na aktywność fizyczną, bo dzięki temu możesz spalać kalorie zjedzone w ciągu dnia. Musisz wiedzieć, że na wszystkie czynności życiowe organizm potrzebuje od 1,5 do 2 tys. kcal. Dotyczy to zarówno funkcjonowania narządów, w tym przede wszystkim mózgu, ale i biorących udział w procesach metabolicznych żołądka, wątroby czy trzustki, czy „drugiego mózgu”, czyli jelit, a ponadto aktywności mięśni, w tym najważniejszej pompy mięśniowej i centralnego narządu układu krwionośnego, czyli serca. Gdy zjesz więcej kalorii niż potrzebujesz, musisz je spalić. Z kolei doprowadzenie do deficytu kalorycznego powoduje możliwość utraty masy ciała. Oczywiście ów deficyt nie może być zbyt duży, a jednocześnie nie można doprowadzić do niedoborów. We właściwym spalanie nadmiaru kalorii pomaga aktywność fizyczna. Możesz po prostu postawić na spacery albo jazdę na rolkach czy rowerze. Ważne, by aktywność była regularna. Zatem jeśli masz zakwasy po intensywnej aktywności, po prostu kolejnego dnia wybierz się na spacer.

4. Pij wodę pomiędzy posiłkami

Aby utrzymać prawidłową masę ciała musisz także pić odpowiednią ilość wody. Ilość płynów, jakie przeciętny człowiek powinien wypijać w ciągu dnia to 2 litry. W tym wliczają się wszystkie wypite płyny, a najlepiej by była to głównie woda. Wato spożywać przynajmnie 4-5 szklanek wody dziennie. Do tego można sięgnąć po świeżo wyciskane, tłoczone soki. Zbyt małe nawodnienie niekorzystnie wpływa na tempo metabolizmu i sprzyja gromadzeniu się złogów jelitowych. Picie wody między posiłkami może również gwarantować mniejsze uczucie głodu. Zamiast zatem po batona, sięgnij po szklankę wody.

5. Wybieraj zdrowe przekąski, a drobne grzeszki odpokutuj aktywnością

Nie zawsze woda wystarczy i czasem ma się po prostu ochotę na przekąskę. Jednak warto stawiać na te zdrowe, jak chipsy z suszonych warzyw czy owoców, albo suszone owoce liofilizowane czy garść orzechów. Z tymi ostatnimi trzeba jednak uważać, bo są bardzo kaloryczne. Nie należy też wybierać orzeszków solonych, bo większość osób nie cierpi na niedobór, a raczej nadmiar soli w diecie. Odstępstwo od normy można odpokutować stawiając na nieco dłuższy trening. Warto też sięgnąć po dietetyczny catering Warszawa, Białystok, ale i Rybniki – w tych miastach znajdziesz dobrą dietę pudełkową, w skład której wchodzi również przekąska na podwieczorek.

Poleć ten wpis innym
Napisz komentarz
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze