Termos obiadowy i na herbatę – czym się sugerować przy ich wyborze?

Materiał zewnętrzny

Praktyka przygotowywania domowych posiłków do pracy, szkoły, czy na podróż z roku na rok staje się coraz to powszechniejsza. Właśnie dlatego termos obiadowy i termiczna butelka na herbatę lub kawę to dziś niezwykle popularny duet, po który chętnie sięgają zarówno dorośli, jak i dzieci. Jeśli jeszcze nie znaleźliśmy idealnych pudełek na żywność i nie do końca wiemy, jakimi właściwościami powinny się one wyróżniać, już za chwilę podpowiemy, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze!

Zwyczaj przyrządzania atrakcyjnych, wartościowych i zapakowanych w specjalne pojemniki posiłków oraz spożywania ich poza domem jest znamienny w szczególności dla mieszkańców kraju Kwitnącej Wiśni. Rozwiązania bliskie kulturze Japonii postanowiła przemycić na nasz kontynent francuska marka Monbento. W jej ofercie czeka na nas mnóstwo funkcjonalnych, estetycznych i poręcznych w użytkowaniu lunch boxów dla dorosłych i dla dzieci.

Termos na jedzenie – czym charakteryzuje się termos obiadowy?

Profesjonalne termosy obiadowe pozwalają nam jeść smacznie, zdrowo i pożywnie w każdym miejscu i o dowolnej porze. Zanim rozpoczniemy poszukiwania idealnego modelu, odpowiedzmy sobie na kilka pytań.

  • Czy poszukujemy termosu obiadowego dla siebie, czy naszego dziecka?
  • Czy będziemy użytkować termos w pracy, szkole, a może w trakcie podróży, na wycieczce?
  • Jaka pojemność będzie dla nas odpowiednia? Jak duży posiłek chcemy jeść poza domem? Czy termos ma służyć jednej osobie, a może dwóm lub trzem?

Konstrukcja

W odróżnieniu od zwykłego termosu, termos na jedzenie jest z reguły niższy i szerszy. Posiada również większy wlew, który ułatwia wygodne i sprawne napełnianie pojemnika, nabieranie jedzenia łyżką lub widelcem, a ponadto późniejsze czyszczenie. Jeśli więc poszukujemy praktycznego w użyciu artykułu, zwróćmy szczególną uwagę przede wszystkim na jego otwór. Gdy będzie on zbyt wąski, spożywanie posiłków może stać się utrudnione i niekomfortowe. Dobrze zaprojektowany pojemnik sprawdza się zarówno jako termos obiadowy, jak i termos na zupę.

Wykonanie

Wysokiej jakości termosy są wykonane z trwałej, higienicznej oraz bezpiecznej w kontakcie z żywnością stali nierdzewnej. Posiadają podwójne ścianki, wypełnione próżnią, które odpowiadają za zdolność naczynia do utrzymywania pożądanej temperatury dania przez dłuższy czas. Takie pojemniki, np. Monbento termos nie są także podatne na przesiąkanie zapachów i zmianę smaku przygotowanych posiłków. Stalowe naczynia mogą być ponadto myte w zmywarce.

Zdolność do utrzymywania temperatury

O tym, przez jak długi czas nasz posiłek utrzyma swoją temperaturę, zadecyduje wiele czynników. Jest to przede wszystkim sama budowa i sposób wykonania artykułu. Nie bez znaczenia pozostaje również kwestia częstotliwości otwierania pojemnika, jak i jego ogólny stan (jeśli nie jest on nowy). Z reguły termos obiadowy utrzymuje temperaturę minimum przez 6 godzin. Jeśli spożyjemy posiłek właśnie w tym czasie, możemy być pewni, że będzie on gorący, dokładnie taki, jak przy zdejmowaniu z palnika. Termosy utrzymują jednak ciepło przez znacznie dłuższy czas – nawet 10 lub 12 godzin.

Pojemność

Pojemność termosu obiadowego jest sprawą indywidualną. W ofercie Monbento znajdziemy np. termosy obiadowe półlitrowe i mniejsze, których pojemność nie przekracza 280 ml. Pomocne w określeniu odpowiedniej wielkości pojemnika będzie odpowiedzenie sobie na wyżej wskazane pytania. Przedział ten może kształtować się w zakresie 300 ml do nawet 1000 ml lub więcej. Miejmy jednak na względzie, że większy pojemnik to również większy ciężar.

Termos na napoje

Uzupełnieniem termosu na jedzenie jest termos na napoje. Kryteria jego wyboru są bardzo zbliżone jak przy pojemnikach na żywność. Takie butelki również wykonuje się ze stali nierdzewnej z podwójnymi ściankami. Mogą być dzięki temu wykorzystywane zarówno na napoje ciepłe, jak i zimne. Termosy na herbatę lub kawę są jednak wyższe, węższe i smuklejsze.

Przy ich wyborze zwróćmy uwagę na kształt – powinien on umożliwić wygodne trzymanie butelki w dłoni. Bardzo ważny pozostaje także rodzaj i sposób zamknięcia. Dostępne na rynku termosy mogą posiadać klasyczną zakrętkę lub tak, jak Monbento butelka wygodny przycisk otwierania – ułatwiający picie młodszym dzieciom i pozwalający na obsługę butelki jedną ręką. Zamknięcie musi pozostawać oczywiście szczelne, dzięki czemu będziemy mogli bezpiecznie przenosić termos w plecaku lub torbie.

Jeśli przygotowujemy ciepły napój dla dziecka do szkoły lub na wycieczkę, optymalna pojemność to 300-500 ml. Rekomendowana pojemność dla osób dorosłych wynosi natomiast 500-800 ml, w zależności od potrzeb.

Poleć ten wpis innym
1 komentarz
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Mariusz Jazdkiewicz

Sugerować się oczywiście jakością. Im lepszy wybierzemy, tym dłużej wytrzyma. I będzie lepsza jakość herbaty.