Te kwiaty cebulowe warto posadzić w ogrodzie wiosną

Materiał zewnętrzny

Rośliny cebulowe charakteryzuje różny termin kwitnięcia. Chcąc zadbać o kolorowy ogród latem, część z kwiatów posadzić należy wiosną. Dobrze zrobić to między połową kwietnia a majem, unikając zbyt niskich temperatur. Cebulki których kwiatów warto posadzić w tym okresie?

Mieczyki – różnobarwne kwiaty do ogrodu

Kwiatem sadzonym wiosną jest mieczyk. Sięgająca nawet do 1 metra wysokości roślina wytwarza kłosowaty, gęsty kwiatostan. Wygląda bardzo efektownie, dlatego warto zasadzić ją w ogrodzie. Mieczyki przyjmują różne kolory, w tym między innymi czerwony, fioletowy, biały, czy żółty. 

Ich sadzenie przypada na przełom kwietnia i maja, a pierwsze kwiaty mogą pojawić się już w lipcu. Rośliny dobrze zasadzić w miejscu nasłonecznionym i zacisznym. W przypadku wysokich pędów, konieczne będzie stworzenie podpórki. Mieczyki można pozostawić w ogrodzie do przekwitnięcia lub ściąć do wazonu.

Romantyczne lilie sadzimy wiosną

Intensywnie pachnące lilie są popularnym kwiatem ogrodowym. Poszczególne odmiany sadzi się wiosną po ustąpieniu przymrozków. Cebulki lilii są wrażliwe na nadmiar wody, dlatego dobrze znaleźć dla nich miejsce na podwyższeniu, skąd swobodnie odprowadzany będzie nadmiar wilgoci. 

Kwiaty lubią glebę pulchną i bogatą w próchnicę, która sprzyja obfitemu kwitnięciu. Roślina osiąga zarówno mniejsze (30cm), jak i większe rozmiary (przekraczające 50cm wysokości). Występuje w kolorach żółtym, białym, pomarańczowym, czy różowym i świetnie kontrastuje z ogrodowymi krzewami. 

Lilie warto posadzić na rabacie nasłonecznionej lub w półcieniu, osłoniętej przed wiatrem.

Frezje także warto posadzić po zimie

Frezje uznawane są za piękne, lecz wymagające kwiaty. Odmiany szklarniowe wykorzystywane są przez florystów, jednak ich uprawa możliwa jest także w ogrodzie. 

Frezje wytwarzają dzwonkowaty kwiatostan, który po sadzeniu wiosennym pojawia się już pod koniec czerwca. Roślina lubi światło oraz umiarkowaną temperaturę. Kłopotem mogą być przymrozki oraz upały – cebulki należy zasadzić po ustąpieniu mrozów. 

Wraz z wytworzeniem pędów kwiatowych frezja zmniejsza swoją wrażliwość na wysokie temperatury. Roślina występuje w kolorach niebieskim, czerwonym, żółtym, białym, czy fioletowym. Ma intensywny zapach, dlatego dobrze sadzić ją blisko domu lub altany.

Czosnki ozdobne z kulistym kwiatostanem

Również czosnek ozdobny należy do gatunków kwiatów cebulowych, które warto posadzić wiosną. Cechą charakterystyczną rośliny jest wysoka łodyga oraz kulisty, najczęściej fioletowy kwiatostan. 

Pierwsze pąki mogą pojawić się już pod koniec maja, ostatnie nawet w sierpniu. Czosnek ozdobny jest łatwy w uprawie. Rośnie na glebie piaszczystej, a szczególnie efektowne kwiatostany wytwarza w efekcie dużego nasłonecznienia i umiarkowanej temperatury.

Świetnie wygląda sadzony na gęstych rabatach, gdyż wyrasta ponad inne rośliny. Kwiaty długo zachowują świeżość po ścięciu, dlatego można je wykorzystywać do ozdoby domu. 

Anemony zawilce – jak prawidłowo je zasadzić?

Zawilec jest bardzo wdzięcznym kwiatem ogrodowym, którego cebulki posadzić można zarówno w słońcu, jak i w półcieniu. Obok delikatnych kwiatostanów roślina wytwarza ozdobne, ząbkowane liście o umiarkowanym zagęszczeniu. 

W ogrodach spotykane są białe, różowe, fioletowe, czy niebieskie odmiany kwiatów. Zawilce posadzone wiosną zakwitną w drugiej połowie lata lub wczesną jesienią. Dobrze zapewnić im żyzną glebę i regularne podlewanie, gdyż kwiaty są wrażliwe na przesuszenie. 

Łodygi roślin dorastają do wysokości od 20 cm do 100 cm. Dobrze wyglądają posadzone w pobliżu drzew i krzewów, a także blisko ogrodowych oczek wodnych.

Krokosmia cynobrówka – sadzenie i pielęgnacja

Uprawiana w ogrodzie krokosmia ma wysokie walory dekoracyjne. Roślina wytwarza długie i wąskie liście, a jej wyglądający egzotycznie kwiatostan układa się w niewielkie, dzwonkowate pędy. Krokosmia, nazywana zamiennie cynobrówką, występuje w intensywnych kolorach – czerwonym, żółtym, czy pomarańczowym.

Roślina zakwita wczesnym latem, a ostatnie pąki mogą pojawiać się nawet w okolicach września i października. Cynobrówka źle znosi niskie temperatury, dlatego należy ją zasadzić po wiosennych przymrozkach.

Lubi miejsca słoneczne i osłonięte od wiatru z glebą żyzną i o stałej wilgotności. Dobrze, jeśli roślina posadzona jest przy oczku wodnym. Ponieważ pochodzi z ciepłego klimatu ładnie rozwija się w wilgotnym powietrzu.

Więcej odmian kwiatów cebulowych sadzonych wiosną można znaleźć w sklepie BENEX na w kategorii https://cebule-kwiatowe.pl/wiosna/. Prezentowane są tam nowości oraz najchętniej kupowany kwiaty cebulowe.

Zasadzone wiosną kwiaty cebulowe zakwitną latem. W większości przypadków pielęgnacja roślin jest niewymagająca, a bogata kolorystyka kwiatostanów odpłaca pracę włożoną w uprawę. Wybrane gatunki i odmiany kwiatów sadzić można na rabatach, w zagajnikach i donicach. Wybór należy do każdego z nas.

Poleć ten wpis innym
Napisz komentarz
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze