Wyposażenie kuchni powinno być funkcjonalne i komfortowe w użytkowaniu. Bardzo ważne są tu także kwestie bezpieczeństwa. Jeśli stoisz przed wyborem płyty grzejnej do kuchni i zastanawiasz się, czy szklana płyta gazowa spełni Twoje oczekiwania, zachęcamy do lektury poniższego artykułu.
Szklana płyta gazowa to innowacyjne rozwiązanie w dziedzinie przygotowywania potraw. Urządzenie łączy w sobie tradycję gotowania na gazie z nowoczesnym designem i wysokim komfortem użytkowania. Dzięki temu idealnie sprawdza się w każdej kuchni.
Co wyróżnia szklaną płytę gazową?
Szklana płyta gazowa z wyglądu przypomina płytę ceramiczną lub indukcję. Obsługuje się ją na podobnych zasadach. Pracą urządzenia steruje zaawansowana automatyka, dzięki której zyskujemy swobodę zarządzania pracą każdego pola grzejnego. Można zatem stwierdzić, iż z perspektywy użytkownika płyta gazowa pod szkłem praktycznie w niczym nie różni się od płyty ceramicznej. Zamknięcie palników pod szkłem i wyrównanie powierzchni kuchenki wpływa na łatwość utrzymania jej w czystości. Prace związane z czyszczeniem i konserwacją szklanej płyty gazowej w niczym nie różnią się więc od czyszczenia płyty ceramicznej. Mimo to, oba te urządzenia znacząco się od siebie różnią.
Różnice obserwujemy w zasilaniu i działaniu płyty. Szklana płyta gazowa jest zasilana gazem (z sieci lub butli). To proces spalania gazu ogrzewa pola grzejnej, z których ciepło jest następnie przekazywane do naczyń. Dzięki ogrzewaniu pól gazem na szklanej płycie gazowej możemy gotować korzystając z garnków wykonanych z dowolnych materiałów. To znacząco obniża koszty związane z wymianą kuchenki w domu i eliminuje konieczność rezygnacji z ulubionych naczyń.
Wydajność – podstawowa zaleta szklanej płyty gazowej
Szklana płyta gazowa pod względem estetyki i obsługi zbliżona jest do działania płyt ceramicznych. Czy to oznacza, że pod względem pracy i wydajności bliżej jej do tradycyjnej kuchenki gazowej? I tak, i nie. Podobieństwem jest źródło zasilania – oba urządzenia mogą działać na gaz z sieci lub butli. Różnice w wydajności i efektywności energetycznej są natomiast znaczące.
Spalanie gazu pod szkłem jest procesem o wiele bardziej wydajnym energetycznie niż spalanie gazu otwartym płomieniem. Płomień przekazuje energię od naczynia, równocześnie ogrzewając powietrze wokół i ruszt pod naczyniem. W przypadku szklanej płyty gazowej unikamy tych strat, dzięki czemu kuchenka jest bardziej energooszczędna, a gotowanie zajmuje mniej czasu.