Któż z nas nie lubi pysznego rosołu na bazie kurczaka? Jest to idealny wybór na niedzielny obiad. Aby ugotować zdrowy rosół, należy kierować się kilkoma wskazówkami. Istotne znaczenie ma dobór odpowiedniego mięsa do ugotowania zupy, a także właściwe jej doprawienie i oczywiście zadbanie o świeże i aromatyczne warzywa. Jak zrobić rosół na niedzielny obiad?
Wybierz odpowiedniego kurczaka – postaw na ćwiartki lub udka, a nie porcję rosołową
Dobry rosół to rosół wartościowy, dlatego do jego przygotowania potrzebujemy kurczaka z fermy ekologicznej, takiego który nie był karmiony mnóstwem antybiotyków i GMO. Brojlery są hodowane nie dłużej niż kilka tygodni, a kurczak zagrodowy przynajmniej 56 dni. Mięso kurczaka zagrodowego jest delikatniejsze. Takie mięso jest bardziej zbite i mniej otłuszczone. Ma mnóstwo cennych własności odżywczych. Rosół na bazie kurczaka zagrodowego jest cennym źródłem witaminy B12, B2, magnezu, potasu, selenu i cynku. Do rosołu warto użyć ćwiartek czy udek z kurczaka, a nie gotować go na samym gnacie i szyjce. W końcu mięso z rosołu jest pełne składników odżywczych. Wystarczy wyjąć je z zupy po odpowiednim czasie i poporcjować. Sam rosół musi się gotować minimum 2 godziny. Do przygotowania rosołu potrzebujecie 3 ćwiartki z kurczaka albo 6 udek z kurczaka. Możecie oczywiście wykorzystać różne części kurczaka zagrodowego. Jeżeli chcecie dowiedzieć się, dlaczego powinniście wybrać właśnie kurczaka zagrodowego, to koniecznie przeczytajcie artykuł na stronie: https://zagrodowy.pl/warto-wiedziec/dlaczego-kurczak-zagrodowy/. Wracając do naszego przepisu na rosół, czas poznać pozostałe składniki.
Co jeszcze do rosołu, czyli pozostałe składniki zupy na bazie kurczaka zagrodowego
Rosół nie może się udać bez dużej porcji świeżych warzy. Na 3-4 litry zupy, przygotujcie przynajmniej 5-6 średniej wielkości marchewki, około 4 pietruszki, jeden średniej wielkości seler, a także por oraz dwie małe lub średnie cebule. Po tym jak kurczak zagrodowy umyty, podzielony na kawałki zagotuje się w wodzie, wszystkie obrane warzywa wkładamy do garnka, oprócz cebuli. Możemy dodać do zupy jeszcze kilka gałązek lubczyku zamiast przyprawy typu Kucharek, choć i ją można dodać do smaku, a także pieprz do smaku, około 10 ziarenek. Rosół gotujemy pod przykryciem przez 30 minut. Następnie wyciągamy kurczaka i wywar gotujemy dalej. Dobry rosół powinien gotować się przez około 2 godziny. Po wyjęciu kurczaka można opalić cebulę i dodać ją do wywaru. Przyda się też odrobina soli i pieprzu. Można też dorzucić jeszcze 2 gałązki lubczyku, jeśli lubi się jego smak. W międzyczasie przed końcem gotowania rosołu przygotowujemy makaron, a więc zagotowujemy osoloną wodę i wsypujemy zawartość paczki. Gotujemy tyle, ile zaleca producent. Następnie odcedzamy makaron i umieszczamy na talerzach. Możemy wyjąć marchewkę z zupy i ją pokroić, a całość okrasić odrobiną siekanej pietruszki oraz rozdrobnionym kurczakiem zagrodowym. Pozostaje już tylko całość zalać rosołem i pyszne danie niedzielne gotowe!
Pamiętajcie, by nie gotować kurczaka zagrodowego w rosole zbyt długo, aby nie utracił swoich cennych wartości odżywczych. Kurczak z rosołu jest dietetyczny i nadaje się zarówno dla dzieci, jak i osób starszych, czy będących na diecie redukcyjnej. Rosół świetnie sprawdza się także w okresach przeziębień. Jeżeli chcecie poznać inne przepisy z kurczakiem zagrodowym w roli głównej, to koniecznie odwiedźcie stronę: https://zagrodowy.pl/przepisy/. Znajdziecie tam mnóstwo ciekawych inspiracji! Zachęcamy do gotowania!