Psychoterapia online. Rozwiązanie na czas koronawirusa i nie tylko

Materiał zewnętrzny

Psychoterapia przez internet, choć nie jest nowym rozwiązaniem, w obecnej sytuacji okazuje się sporym wsparciem dla pacjentów. Tym bardziej, że osób zmagających się z problemami natury psychologicznej na pewno będzie przybywać.

Pandemia koronawirusa to niełatwy czas. Do najbardziej dokuczliwych problemów należą te natury psychicznej. Narażeni na nie jesteśmy dosłownie wszyscy, ale w szczególności osoby, które już wcześniej zmagały się z tego typu schorzeniami i zaburzeniami. Na domiar złego, ze względu na niekorzystną sytuację epidemiczną, dostęp do specjalistycznej pomocy jest mocno ograniczony. Większość poradni, w których można było znaleźć pomoc psychiatrów i psychologów została czasowo zamknięta, a nawet jeśli nie – wyjście wiąże się ze sporym ryzykiem. Na szczęście nie oznacza to, że w tym trudnym okresie jesteśmy pozbawieni pomocy.

Psychoterapia online. Pomoc podczas epidemii

Rozwiązaniem, które pozwoli skorzystać z porady psychoterapeuty bez konieczności złożenia wizyty w poradni – i tym samym zwiększenia ryzyka zakażenia – jest psychoterapia online. By zyskać dostęp do opieki specjalisty, pacjent musi najpierw skontaktować się z terapeutą – telefonicznie lub drogą mailową. Następnie obie strony ustalają model współpracy oraz formę rozliczenia. Same sesje terapeutyczne mogą odbywać się z wykorzystaniem telefonu lub komunikatorów internetowych, takich jak Skype czy Messenger.

Psychoterapia przez internet. Dla kogo?

Z korzyści, jakie daje nam możliwość przeprowadzenia sesji psychoterapii za pośrednictwem telefonu lub internetu (jak na przykład w przypadku PsychoCare) może skorzystać każdy jej potrzebujący. W tej grupie jest sporo pacjentów, którzy z porad psychologów korzystali jeszcze przed wybuchem pandemii i by nie stracić jej efektów, muszą kontynuować terapię. Warto jednak zaznaczyć, że w związku z sytuacją ciągłego zagrożenia – zarówno zdrowotnego, jak i ekonomicznego – oraz związanymi z nim lękami, grono osób potrzebujących pomocy będzie stale rosnąc.

Psychoterapia na odległość. Gdzie szukać pomocy?

Psychoterapia online nie jest pomysłem z czasów globalnej pandemii – tego typu pomoc terapeuci świadczyli już wcześniej. Znajdziemy ją w ofercie tych samych poradni, które zajmują się stacjonarną psychoterapią w Warszawie i pozostałych miastach.

Poleć ten wpis innym
Napisz komentarz
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze