Prozdrowotne właściwości pestek dyni, o których nie miałeś pojęcia

Materiał zewnętrzny

Łuskane pestki dyni to z każdym rokiem bardziej popularny produkt, po który sięgamy coraz częściej w codziennej kuchni. Mogą być dodatkiem do sałatki, pieczywa, czy praktycznie dowolnego rodzaju dania. Z pestek dyni można stworzyć też pyszną pastę do chleba. Zastosowań jest zapewne o wiele więcej. Tym bardziej warto wiedzieć, że pestki z tej rośliny wykazują cały szereg bardzo korzystnych dla nas właściwości prozdrowotnych. Co warto wiedzieć na ich temat?

Właściwości odżywcze pestek dyni

Granica pomiędzy odżywianiem a leczeniem  nie jest już dzisiaj tak wyraźna, jak kiedyś. Obecnie nauka dostarcza nam dowodów na to, że to głównie to, co jemy, jest czynnikiem decydującym o zdrowiu, a wiele chorób bierze się z niewłaściwego odżywania i braku równowagi dostarczanych do organizmu składników odżywczych. Czym zatem charakteryzują się pod względem odżywczym pestki dyni? Pestki te są pokarmem bardzo wysoko kalorycznym, którego duże spożycie nie jest polecane osobom na diecie odchudzającej. Z drugiej jednak strony zawierają spore ilości kwasów tłuszczowych omega-3, które między innymi wspomagają odchudzanie. Poza tym w pestkach tych znajduje się komplet minerałów i pokaźne ilości witamin – zwłaszcza A, C, E i K.

Właściwości lecznicze pestek dyni

Wpływ pestek dyni na organizm nie ogranicza się jednak do ich właściwości odżywczych. Od wieków znane są niektóre z ich właściwości leczniczych, a inne poznano dopiero niedawno. Pestki dyni zawierają bardzo dużo fitosteroli, które obniżają poziom cholesterolu we krwi i zapobiegają odkładaniu się go w postaci płytek miażdżycowych. Składniki zawarte w pestkach wykazują również działanie antyoksydacyjne, które ma związek ze spowolnieniem procesu starzenia się. O jedzeniu pestek dyni powinni pamiętać zwłaszcza mężczyźni. Zawarta w nich witamina E i cynk mają duży wpływ na jakość produkowanych plemników oraz szeroko pojęte zdrowie reprodukcyjne. Jedzenie pestek dyni może też zapobiegać stanom zapalnym i przerostowi prostaty.

Pozostałe właściwości pestek dyni

Warto nie zapominać również, że pestki dyni łuskane mają pozytywny wpływ na nastrój, a także na nasze zdolności poznawcze – wszystko to za sprawą obecności w nich magnezu i potasu. Mogą pomóc łagodzić stany lękowe, a także łagodzić przebieg depresji. Istnieją doniesienia, że pestki z tej rośliny pomagają również w przypadku bólów migrenowych. Pestki dyni na odporność mają wpływ głównie dzięki obecności dużej ilości witaminy C. Powszechnie znane są ich właściwości przeciwpasożytnicze – używane są do łatwego i naturalnego pozbycia się pasożytów z przewodu pokarmowego.

Poleć ten wpis innym
1 komentarz
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Czjkaa

Poważnie można schudnąć stosując pestki z dyni?:P