Nietolerancja laktozy wywołana jest brakiem laktazy, czyli enzymu trawiennego koniecznego do rozkładu laktozy. Jeżeli po wypiciu kawy z mlekiem lub zjedzeniu ulubionego jogurtu doskwierają Ci problemy żołądkowe być może problem z nietolerancją laktozy dotyczy również Ciebie – jakie są jej objawy i co zrobić, by zmniejszyć uciążliwe dolegliwości?
Z czego wynika nietolerancja laktozy?
Nietolerancja laktozy to reakcja organizmu na spożycie produktów zawierających laktozę – czyli cukier mleczny. Przyczyną schorzenia jest zbyt mała ilość enzymu trawiennego (hipolaktazja) lub całkowity jej brak (alaktazja), który odpowiada za rozkład laktozy na cukry proste: glukozę i galaktozę. Niedobory laktazy przyczyniają się do nieprawidłowego rozłożenia laktozy, co skutkuje magazynowaniem się jej i fermentacją dopiero w jelicie grubym – przyczynia się to do nieprzyjemnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
Przyczyny nietolerancji laktozy
Najczęstszą przyczyną występowania nietolerancji laktozy jest dziedziczny niedobór laktazy (hipolaktazja dorosłych), czyli enzymu trawiennego. Istotą schorzenia jest jej uaktywnianie się i powolne zanikanie enzymu już od 2-go roku życia, która osiąga maksymalnie 5% aktywności nietolerancji laktozy. Objawy towarzyszące schorzeniu nietolerancji cukru mlecznego bardzo rzadko dotykają dzieci – ujawniają się najczęściej w wieku dojrzewaniu lub u osób dorosłych.
Hipolaktazja dorosłych spowodowana jest polimorfizmem genu laktazy (gen LCT).
Nietolerancja cukru mlecznego może być również wynikiem alaktazji, czyli wrodzonego niedoboru enzymu trawiennego. Przyczyną dolegliwości ze strony układu pokarmowego są uwarunkowania genetyczne, czyli wrodzony defekt metaboliczny, który skutkuje brakiem procesów wytwarzania laktazy w organizmie. Wrodzona nietolerancja laktozy objawia się już u noworodków po pierwszym podaniu mleka matki lub mleko modyfikowanego, które zawiera laktozę.
Nietolerancja pokarmowa może być również wywołana chorobami, które doprowadzają do uszkodzenia nabłonka i kosmków jelitowych odpowiedzialnych za produkujących enzymu trawiennego: zespół krótkiego jelita, celiakia, choroba Duhringa, alergia pokarmowa, mukowiscydoza czy martwicze zapalenie jelita. Wpływ na kondycję nabłonka i kosmków jelitowych ma również nadmierne przyjmowanie niektórych leków, np. kwas acetylosalicylowy, niesterydowe leki przeciwzapalne, antybiotyki oraz chemioterapeutyki.
Nietolerancja laktozy – objawy
Objawy świadczące o nietolerancji glukozy mogą pojawić się nawet do kilku godzin po spożytym posiłku zawierającym cukry mleczne. Niewystarczająca ilość laktazy, czyli enzymu trawiennego powoduje, iż laktoza nie zostaje prawidłowo rozłożona i wchłonięta – skutkuje to następującymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego: ból brzucha, wzdęcia i nudności, uczucie pełności brzucha oraz biegunka.
Jak leczyć nietolerancję laktozy – suplementy dostępne w aptekach!
Nietolerancja laktozy nie oznacza dożywotniego zakazu spożywania produktów zawierających cukry mleczne – dzięki zastosowaniu suplementów diety z laktazą będziesz mógł pozwolić sobie na chwilę rozpusty i zjeść ulubione lody z bitą śmietaną czy wypić caffe late z dużą ilością mlecznej pianki! Enzym laktazy zawarty w tabletce przyjętej przed spożytym posiłkiem, pozwoli Ci cieszyć się smakiem mleka bez uciążliwych dolegliwości! Preparaty dla osób dorosłych występują w postaci tabletek, a są to miedzy innymi: Lactocontrol i Lactaza, które rozłożą laktozę na cukry proste. W przypadku dzieci dotkniętych nietolerancją laktozy, można skorzystać z dietetycznego środka spożywczego w postaci kropli Delicol.
Jak leczyć nietolerancję laktozy – dieta eliminacyjna!
Ilość tolerowanej laktozy przez organizm jest kwestią indywidualną, jednakże początkowo warto zrezygnować z produktów zawierających laktozę i zastosować tzw. dietę bezlaktozową.
W jej przypadku koniecznością jest zapoznanie się z etykietami i składami wszystkich produktów, aby uniknąć w nich cukrów mlecznych odpowiedzialnych za wywoływanie nieprzyjemnych dolegliwości układu pokarmowego. Nietolerancja pokarmowa nie powinna jednak skutkować całkowitym zrezygnowaniem z nabiału, ponieważ jest on źródłem wapnia, który odpowiada za trwałość naszych kości. Laktoza nie występuje w bogatych w wapń fermentowanych produktach mlecznych, między innymi: kefir czy maślanka – produkty zawierają śladowe ilości laktozy, a dużo bakterii, które odpowiadają ze fermentację (rozkładają laktozę do kwasu mlekowego).
Badania w kierunku nietolerancji laktozy
Należy pamiętać, że dolegliwości towarzyszące nietolerancji laktozy mogą być również wywołane innymi schorzeniami układu pokarmowego, więc w celu odpowiedniej diagnozy konieczna jest konsultacja z lekarzem, który zaleci specjalistyczne badania. W celu zdiagnozowania nietolerancji pokarmowej, specjalista może zalecić szereg badań, między innymi: badanie pH stolca, test doustnego obciążenia laktozą, próbę eliminacyjną, badanie molekularne lub wodorowy test oddechowy.
Źródło: https://www.i-apteka.pl/Nietolerancja-laktozy-jak-sobie-pomoc-blog-pol-1579012166.html