Orzechy pistacjowe są znane na świecie już od dziewięciu tysięcy lat. Są nie tylko smaczne, ale również mają wiele składników odżywczych. Dowiedz się, jakie działanie prozdrowotne mają pistacje i do czego możesz je dodawać.
Pochodzenie pistacji
Pistacje pochodzą ze starożytnego Rzymu. Natrafiono na te orzechy w czasie wykopalisk w Turcji. Zanim trafiły na europejskie stoły, były spożywane w starożytnym Rzymie wyłącznie przez wybrańców. Z tego względu nazywano je nawet królewskim przysmakiem.
Dlaczego pistacje są zielone?
Intensywnie zielony kolor pistacje zawdzięczają luteinie. Drzewa i krzewy pistacjowe dzielą się aż na kilkanaście gatunków. Owocują przez dwa lata. Niektóre gatunki krzewów pistacjowych są na tyle dekoracyjne, że traktuje się je wyłącznie jako rośliny ozdobne.
Pistacje – właściwości odżywcze
W pistacjach znajduje się bardzo wiele witamin i minerałów, które mogą pozytywnie wpływać na funkcjonowanie organizmu. To cenne źródło witaminy E, tiaminy (witaminy B1), potasu, fosforu, magnezu, żelaza, miedzi, manganu oraz kwasu foliowego i wapnia. Witamina E jest pomocna w chronieniu komórek przed stresem oksydacyjnych i pozytywnie wpływa na wygląd skóry. Podobne właściwości ma mangan. Dodatkowo pomaga on w utrzymaniu prawidłowego metabolizmu energetycznego i zdrowych kości. Mangan znajdujący się w orzechach pistacjowych pomaga również w zachowaniu w dobrej kondycji tkanek łącznych.
Za prawidłowy metabolizm jest odpowiedzialna również zawarta w pistacjach witamina B1, czyli tiamina. Wpływa ona korzystnie również na funkcjonowanie serca i układu nerwowego. Ten ostatni układ w ciele wspomaga też zawarty w pistacjach potas, który wpływa również na utrzymanie prawidłowego ciśnienia tętniczego krwi.
W pistacjach znajduje się również magnez. Przyczynia się on do utrzymania prawidłowej gospodarki elektrolitowej oraz do odpowiedniego funkcjonowania układu nerwowego. Może również zmniejszać uczucie zmęczenia i znużenia. Magnez wpływa też na prawidłowy metabolizm energetyczny.
We wspieraniu odpowiedniego metabolizmu energetycznego równie pomocny jest fosfor. Sprzyja on również zachowaniu zdrowych kości i zębów oraz pozytywnie wpływa na układ nerwowy.
Natomiast żelazo znajdujące się w pistacjach przyczynia się między innymi do prawidłowego transportowania i wytwarzania czerwonych krwinek. Może również wspierać utrzymanie prawidłowego metabolizmu energetycznego oraz funkcji poznawczych. Obecna w pistacjach miedź może przyczyniać się do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego oraz do odpowiedniego metabolizmu energetycznego. Jest ona pomocna również w utrzymaniu odpowiedniej pigmentacji włosów – może opóźniać procesy ich siwienia.
Pistacje są bogate również w wapń, który pełni bardzo wiele istotnych funkcji w organizmie. Między innymi może on wspierać prawidłowe krzepnięcie krwi, przyczyniać się do utrzymania właściwego metabolizmu energetycznego oraz do prawidłowego funkcjonowania mięśni. Zadaniem wapnia jest również wspomaganie funkcjonowania enzymów trawiennych. Pistacje usprawniają pracę jelit, zmniejszają zaparcia i pomagają w odchudzaniu. Wapń może być pomocny w utrzymaniu zdrowych kości i zębów.
Bardzo ważnym składnikiem pistacji jest kwas foliowy. Jest on szczególnie istotny dla kobiet w ciąży oraz planujących mieć potomstwo. Kwas foliowy przyczynia się do wzrostu tkanek matczynych w okresie ciąży. Dodatkowo, kwas foliowy może mieć pozytywny pływ na produkcję krwi oraz na syntezę aminokwasów. Ten składnik mineralny może być pomocny również w odpowiednim działaniu układu odpornościowego. Może się też przyczyniać do zmniejszania poczucia zmęczenia i znużenia.
W pistacjach występuje również luteina, która może mieć bardzo pozytywny wpływ na funkcjonowanie narządu wzroku.
Do czego można dodawać orzechy pistacjowe?
Ze względu na tak liczne właściwości prozdrowotne, orzechy pistacjowe po prostu muszą się znaleźć w Twojej codziennej diecie. Pistacje z powodzeniem możesz dodawać do bardzo wielu różnych potraw – doskonale będą one smakowały zarówno w daniach słodkich, jak i w deserach. Spróbuj połączyć je na przykład z owsianką, jogurtem, koktajlem czy z sosem do mięsa. Smak potrawy może Cię wtedy bardzo pozytywnie zaskoczyć. Na pewno pistacje są o wiele zdrowsze niż gotowe, słone przekąski dostępne w sklepach spożywczych. Pistacje możesz chrupać samodzielnie w przerwach pomiędzy posiłkami.
Jak uprażyć pistacje?
Prażone pistacje możesz w prosty sposób przygotować w domu. W czasie pieczenia, z orzechów pistacjowych wydostają się oleje, które sprawiają, że prażone pistacje są o wiele smaczniejsze i pachnące. Pod wpływem ciepła stają się również bardziej chrupiące. Do zrobienia prażonych pistacji w domu poza orzechami będzie Ci potrzebna oliwa z oliwek, sól oraz ulubione przyprawy. Najlepiej prażyć pistacje w temperaturze 190 stopni Celsjusza przez 10 do 15 minut.
Czy wiesz, że…?
Pistacje w różnych stronach świata mają odmienne nazwy. W Iranie to „uśmiechnięty orzech”, w Chinach „szczęśliwy orzech”. Często używana w różnych krajach nazwa to zielony migdał.