Lato to czas jagód, czyli wszelkiego rodzaju dań z nadzieniem jagodowym. Kiedy jest ciepło, warto zjeść coś lekkiego, dietetycznego i, jeśli to możliwe, zimnego. Pierogi z jagodami, to danie spełniające wszystkie te wymagania. Można je podawać zarówno na ciepło, jak i na zimno, nadziewane dowolnymi jagodami. Ponieważ pierogi są gotowane na parze lub we wrzącej wodzie przez krótki czas, tylko 5-7 minut, danie jest niskokaloryczne.
Skąd wzięły się pierogi?
Pierogi pochodzą z Turcji – protoplastą pierogów była turecka duszwara. Z czasem przepis został uproszczony i przerobiony przez mieszkańców wschodniej i środkowej Europy. Teraz pierogi można znaleźć na stołach Białorusinów, Rosjan, Polaków, a także w kuchni meksykańskiej, chińskiej. Zwykle przygotowuje się je, mieszając ciasto z twarogiem, z którego formuje się kulki i gotuje w wodzie.
Pierogi z jagodami – smak dzieciństwa
Mąka pszenna jest bogata w witaminy B1, B2, B3, B6, B9, E, H i PP, a także potas, wapń, magnez, sód, cynk, jod i inne minerały. Jajo kurze jest źródłem białka i wielonienasyconych tłuszczów. W dużych ilościach zawiera witaminy A, D oraz witaminę cholinę. Ponadto zawiera dużo wapnia, fosforu i żelaza. Jagody są znane na całym świecie ze względu na ich korzystny wpływ na ukrwienie siatkówki. Jagoda jest bogata w witaminę C i karoten. Regularne spożywanie jagód poprawia widzenie zmierzchowe, zmniejsza zmęczenie i zespół suchego oka. Dlatego pierogi z jagodami to nie tylko smaczne, ale też zdrowie danie.
Najlepszy przepis na pierogi z jagodami
Aby przygotować pierogi z jagodami potrzebna nam będzie;
- Mąka pszenna – 500 gr,
- Jajko kurze – 1 szt,
- Woda – 150 ml,
- Sol – ¼ łyżeczki,
- Jagody – 250 gr,
- Cukier – 70 gr,
- Krem – 100 g.
Do miski wsyp mąkę pszenną i wymieszaj z solą. Aby pierogi były puszyste, najpierw przesiej mąkę przez drobne sito. Dodaj jajko kurze do mąki. Wymieszaj z odrobiną mąki. Następnie stopniowo wlewaj ciepłą wodę i łyżką wymieszaj wszystkie składniki.
Powstałą masę rozprowadzamy na powierzchni, uprzednio posypanej mąką. I zaczynamy wyrabiać ciasto. Nie musisz długo wyrabiać ciasta, aby nie okazało się zbyt twarde. Gotowe ciasto rozwałkowujemy. Połóż kawałek ciasta na oprószonym mąką blacie i lekko ugniataj rękami ciasto. Następnie rozwałkuj wałkiem na grubość 2-4 milimetrów.
Wykrój koła kubkiem. Zwykły kubek o pojemności 250 ml doskonale radzi sobie w roli formy. Nadaj kawałkowi podłużny kształt. Koła powinny mieć grubość 2-2,5 i średnicę 3,5-4 centymetrów. Zagnieć kółko ręką i posyp odrobiną mąki na wierzchu, aby ciasto nie przyklejało się do wałka. Rozwałkuj, nadając ciastu okrągły kształt, na pożądaną grubość. Posyp ¼ łyżeczki jagód na wierzch i posyp cukrem.
Następnie zalepiamy środek. Przypominamy, że nadzienie należy ułożyć po tej stronie ciasta, która będzie się lepiej kleić. Dzięki temu pierogi nie rozpadną się podczas gotowania. Następnie mocujemy krawędzie. Pierogi układamy na desce dobrze posypanej mąką. Jeśli do przygotowania potrawy użyto mrożonych jagód, to pierogi należy ułożyć na desce tak, aby się nie stykały. Gotowe pierogi zanurzać we wrzącej, lekko osolonej wodzie i mieszać przez 30-40 sekund, aby nie przywarły do dna ani do siebie. Po zagotowaniu wody gotuj je przez 5 minut. Jeśli pierogi są małe, skróć czas gotowania do 3 minut. Gdy tylko gotowe pierogi wypłyną na powierzchnię, wyjmujemy je łyżką cedzakową. Gotowe danie podaje się ze słodką śmietaną.
Z czym podawać pierogi z jagodami?
Nie trzeba ograniczać się do powyższego przepisu. Można ugotować pierogi na parze z ciasta drożdżowego lub użyć schłodzonego jajka i lodowatej wody. W tym drugim przypadku ugniatanie ciasta do jednorodnej masy będzie trudniejsze, ale okaże się bardziej delikatne. Pierogi możesz też podawać polane miodem lub po prostu posypane cukrem. Generalnie pierogi na parze, dopasowuje się do gustów i upodobań domowników. Ale najważniejsze jest to, że można je przygotować o każdej porze roku, wystarczy zamrozić ulubione jagody.