Oprogramowanie dla gastronomii odgrywa kluczową rolę w korzystnym zarządzaniu lokalem. Proces ten jest wyjątkowo złożony. W jego skład wchodzą liczne działania na różnych polach – od obsługi zamówień i klientów po kontrolę stanów magazynowych i czasu pracy pracowników. Odpowiednio dobrane narzędzia mogą skutecznie usprawnić cały proces oraz poprawić jego jakość. Na jakie narzędzia warto zwrócić uwagę? Podpowiadamy!
Spis treści:
- Zarządzanie restauracją – jakie narzędzia wybrać?
1.1. Systemy POS
1.2. Program do obsługi zamówień z dowozem
1.3. Oprogramowanie do zarządzania magazynem
2. Dlaczego warto zainwestować w oprogramowanie dla gastronomii? Podsumowanie
Zarządzanie restauracją – jakie narzędzia wybrać?
Zarządzanie restauracją obejmuje wiele obszarów, takich jak np. zarządzanie finansami, personelem, zamówieniami czy sprzedażą i marketingiem. Aby było efektywne i skuteczne warto skorzystać z przydatnych narzędzi.
Systemy POS (Point of Sale)
Systemy POS to jedno z głównych narzędzi, które są wykorzystywane w gastronomii. Pełnią różne funkcje: proste i te bardziej zaawansowane. Mogą mieć postać np. terminala, który służy do przetwarzania płatności w lokalu albo być wykorzystywane do bardziej zaawansowanych zadań. W tym drugim przypadku zarządzają m.in. zamówieniami i obsługą klienta, zapasami, księgowością, pozwalają na monitorowanie procesów zakupu i sprzedaży czy pracy pracowników.
System RePOS od Restaumatic to świetny przykład programów gastronomicznych, który znacząco ułatwia działanie restauracji z kilku, głównych powodów:
- gwarantuje pełną kontrolę nad wszystkimi kanałami sprzedaży,
- minimalizuje ryzyko błędów w obsłudze zamówień,
- umożliwia podgląd stanu dostaw zamówień oraz pomaga rozliczać kierowców z ich pracy,
- zapewnia oszczędność czasu podczas rozliczania sprzedaży.
Program do obsługi zamówieniami z dowozem
Zamawianie jedzenia przez internet jest niezwykle popularne i szturmem podbiło serca klientów. Dlatego ważne jest, by restauracja była przygotowana do sprawnej i szybkiej realizacji tego rodzaju zamówień. Pomóc tym mogą programy do dowozów, które pozwalają m.in. na:
- monitorowanie procesu zamawiania,
- automatyczna realizacja transakcji płatniczej za zamówienie,
- śledzenie kursu kierowcy.
Oprogramowanie do zarządzania magazynem
Oprogramowanie do zarządzania magazynem w restauracji to narzędzie pozwala nadzorować stan dostaw i zapasów (ich ilość, termin ważności) w zależności od zamówień.
Taki system nadzoru zawartości magazynu chroni restauratora przed ewentualnym brakiem lub nadmiarem pewnych produktów. Przekłada się to redukcję kosztów i strat w lokalu.
Dlaczego warto zainwestować w oprogramowanie dla gastronomii? Podsumowanie
Inwestycja w narzędzia usprawniające pracę lokalu przynosi wiele korzyści. Pozwala na automatyzację licznych procesów, co przekłada się na oszczędność czasu i pieniędzy, a także na zwiększenie zysków. Wybierając oprogramowanie dla restauracji, należy pamiętać, by było ono dostosowane do potrzeb i możliwości lokalu.
Zgadzam się, że odpowiednie oprogramowanie jest kluczowe dla efektywnego zarządzania restauracją, czy inną gastronomią. Szczególnie pomocne według mnie są dobre systemy POS i programy księgowe, które umożliwiają dokładne monitorowanie finansów, kontrolę nad wydatkami i dochodami oraz szybkie i dokładne rozliczenia podatkowe. Świetny wpis!