Terapia uzależnień to rodzaj oddziaływania psychologicznego, którego celem jest wyleczenie klienta z konkretnego uzależnienia, na przykład alkoholizmu, narkomanii, zakupoholizmu. Terapia dostosowana jest zawsze do konkretnego problemu oraz potrzeb klienta.
Na czym polega terapia uzależnień?
Terapia uzależnień opiera się na różnych oddziaływaniach psychoterapeutycznych. Zdarza się, że poza spotkaniami z psychologiem lub z grupą innych osób uzależnionych, dodatkowo włączane jest leczenie farmakologiczne. Zwykle oddziaływania medyczne są wdrażane na samym początku terapii, gdy konieczny jest detoks (zwłaszcza dotyczy to uzależnień od różnych substancji psychoaktywnych). Najczęściej terapia uzależnień opiera się na następujących metodach:
- spotkania indywidualne z psychologiem,
- spotkania grupowe, wsparcie ze strony innych osób uzależnionych, a także tych, którym udało się wyjść z konkretnego nałogu,
- psychoedukacja, czyli uczenie się prawidłowych wzorców działania, a także rozumienie istoty swojego uzależnienia,
- trening umiejętności, który zależy od indywidualnych preferencji oraz potrzeb klienta,
- reprogramming, czyli uczenie nowych zachowań i postaw, które będą efektywne dla pacjenta.
Należy zaznaczyć, że w skład terapii uzależnień wchodzi zwykle także psychoterapia indywidualna lub grupowa, jednak nie jest to jedyne oddziaływanie psychologiczne. Właśnie dlatego poszukując psychoterapii w Warszawie lub w innym mieście, warto zwrócić uwagę na to, czy dana placówka prowadzi terapię uzależnień, ponieważ nie wszyscy psychologowie się tym zajmują.
Kiedy należy zapisać się na terapię uzależnień?
Pierwszym krokiem do rozpoczęcia leczenia uzależnienia jest świadomość problemu i chęć do zmian. Zdarzyć się może, że to otoczenie zwraca uwagę jednostki na jej uzależnienie, na przykład od alkoholu, pracy, narkotyków lub hazardu. W takiej sytuacji konieczne jest racjonalne przemyślenie sytuacji i zwrócenie się o pomoc do specjalisty. Zgodnie z teoriami psychologicznymi o uzależnieniu można mówić wtedy, gdy jednostka odczuwa silną potrzebę zażywania jakiejś substancji lub wykonywania konkretnej czynności, a także gdy przymus ten uniemożliwia efektywne funkcjonowanie człowieka, a także zaburza jego codzienne czynności i relacje z innymi ludźmi. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest terapia uzależnień w ośrodkach prywatnych, ponieważ nie ma konieczności zdobycia skierowania od lekarza ani też oczekiwania w długiej kolejce. Całkowity czas terapii zwykle wynosi nawet kilka miesięcy, jednak dzięki temu możliwe jest przywrócenie sobie oraz swojej rodzinie pełni funkcjonowania, a także zwiększenie swojej satysfakcji życiowej. Po zakończeniu terapii konieczne jest zwykle przygotowanie programu działań, dzięki czemu nie nastąpi powrót do nałogu.
To prawda, że podjęcie decyzji o zapisaniu się na terapię uzależnień nie jest najłatwiejsza. Często osobom uzależnionym wydaje się, że uzależnienie wcale ich nie dotyczy i nie są go świadomi. Jednakże pozostawanie w czynnym uzależnieniu ma opłakane skutki – nie tylko zdrowotne, ale również społeczne. Nie od dziś wiadomo, że nieleczone uzależnienie często prowadzi do rozpadu rodzin, a także wpływa na gwałtowne pogorszenie się zdrowia. Warto jednak jest o siebie zawalczyć i jeśli taki problem nas dotyka, to zapisać się na terapię.