Na czym polega dieta ketogeniczna?

Materiał zewnętrzny

Dieta ketogeniczna jest jedną z bardziej popularnych diet, na którą decyduje się coraz większe grono młodych, jak i bardziej doświadczonych osób. Głównym założeniem takiej diety jest oczywiście to, aby jeść tłuszcz, dzięki czemu będzie można go spalić. Najczęściej stosuje się ją w walce ze zbędnymi kilogramami, chociaż może być wykorzystywana w celach leczniczych, np. przy nadciśnieniu. Jest także pomocna u osób z cukrzycą. Posiada zwolenników, jak i przeciwników, dlatego opłaca się dowiedzieć o niej nieco więcej.

Dieta ketogeniczna – jakie zasady są z nią związane?

Podstawową zasadą diety ketogenicznej jest zwiększenie podaży na tłuszcz, a ograniczenie spożywania węglowodanów. Powinna być jednak realizowana pod ścisłą kontrolą dietetyka lub specjalisty. Umówienie się na konsultację u dietetyka wcale nie jest trudne, można zrobić to przy pomocy sieci internetowej. Telewizyta to najskuteczniejsze rozwiązanie dla osób, którym zależy na czasie, a jednocześnie nie zamierzają opuszczać swojego domu.

Założenie diety ketogenicznej opiera się na spożywaniu odpowiedniej dawki tłuszczów, białek i węglowodanów. Standardowa dieta u przeciętnej osoby nie powinna przekraczać 50 procent węglowodanów, 15 procent białek i 35 procent tłuszczów. Wlicza się w to oczywiście wszystkie spożyte posiłki. Ułożenie planu dietetycznego może być dla zainteresowanych sporym ułatwieniem, ponieważ w diecie ketogenicznej wartości te ulegają diametralnej zmianie. Tłuszcze powinny stanowić od 80 do 90 procent posiłków, a pozostała część musi się składać z węglowodanów i białek. Należy liczyć się z tym, że ograniczona dawka węglowodanów może wpływać na mniejszą ilość energii. Organizm szuka więc jakichś alternatyw, a w tym przypadku będą to tłuszcze. Dochodzi tym samym do rozpadu tłuszczów, a stężenie ciał ketonowych staje się wyższe, niż stężenie glukozy. Niska ilość węglowodanów w organizmie wpływa na zahamowanie głodu. Planu żywieniowego nie warto układać samemu, gdyż potrzebna jest w tym zakresie specjalistyczna wiedza.

Dieta ketogeniczna – jakimi zaletami się charakteryzuje?

Dużą zaletą prezentowanej diety ketogenicznej jest na pewno to, iż przez pierwszych kilka miesięcy osoby, które ją stosują czują się lekko i swobodnie. Mają też dużo energii do działania i cieszą się lepszym samopoczuciem. Przy okazji zrzuca się masę ciała. Robi się to dość dynamicznie, dlatego ważna jest kontrola specjalisty. Glukoza zaczyna być wykorzystywana przez układ nerwowy, a więc ilość glikogenu momentalnie spada. Oznacza to, iż zmniejsza się ilość wody w organizmie. Właśnie to wpływa na obniżoną masę ciała. Taka dieta polecana jest m.in. sportowcom amatorom.

Stosowanie diety ketogenicznej jest bardzo ciekawym przedsięwzięciem u pacjentów, którzy zmagają się z padaczką. Mogą to być np. dzieci, które wykazują się opornością na leki. Dieta z tej kategorii ma doskonałe właściwości lecznicze oraz jest bardzo uniwersalna, ponieważ wspomaga pacjentów z zespołami Retta, Draveta i Doose’a. Jest też niezwykle pomocna przy stwardnieniu guzowatym. 

Zamów dietę pudełkową na stronie Cateromarket.pl 

Poleć ten wpis innym
Napisz komentarz
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze