Motywacja – klucz do skutecznego odchudzania

Materiał zewnętrzny

Jak pewnie wiesz, motywacja odgrywa kluczową rolę w życiu. To dzięki niej osiągamy wyznaczone cele, realizujemy swoje plany i marzenia.
Motywacja ma również niebagatelne znacznie w odchudzaniu. Jeśli chcesz zrzucić kilka zbędnych kilogramów, wymodelować swoją sylwetkę i poczuć się dobrze w swoim ciele, nie zrobisz tego bez motywacji.
Skończ wreszcie z wiecznymi wymówkami i poznaj kilka skutecznych sposobów na to, aby wzbudzić w sobie motywację do ćwiczeń i skutecznego odchudzania.

Wyznacz cel

Kolejne wymówki i tłumaczenia? Brak czasu i ochoty, żeby wreszcie zacząć? Znasz to? Jeżeli tak, to znaczy, że masz problem z prawidłowym wyznaczaniem celów. Prawdopodobnie stawiasz sobie zbyt ambitne i wygórowane plany. Nie możesz ich osiągnąć i w miejsce euforii pojawia się frustracja i zniechęcenie.

Co zatem zrobić, aby skutecznie się zmotywować do działania? Dietetycy portalu kalkulatorkalorii.net radzą żeby do wyznaczania celu odchudzania podchodzić racjonalnie.

Po pierwsze, pamiętaj po tym, aby Twój cel był realny do osiągnięcia. Nie zakładaj, że chcesz zrzucić 15 kilogramów w miesiąc, bo pewnie Ci się nie uda. Podziel główny cel na mniejsze etapy, które łatwiej osiągniesz. Dzięki temu cały czas będziesz zmotywowana do działania.

Po drugie, zapisz swój cel i umieść w widocznym miejscu. Może być lodówka lub lustro w łazience. To o tyle ważne, że wówczas masz większą szansę na ich realizację.

Po trzecie, wyznacz sobie czas, w którym chcesz zrealizować swój cel. Tu także nie kieruj się nadmierną ambicją. Lepiej wyznaczyć odleglejszy termin niż ten bliższy. Jeżeli przyjmiesz zbyt duży reżim terminowy nakładasz na siebie dodatkową presję, która może utrudnić Ci realizację planów.

Wypisz korzyści

Zastanów się, jakie korzyści osiągniesz z realizacji swojego postanowienia? Zacznij od tego, co przemawia do Ciebie najbardziej. Korzyści również zapisz i spoglądaj na nie zawsze, kiedy złapie Cię kryzys. To doskonała metoda na przezwyciężenie chwilowego załamania czy zniechęcenia.

Istotne znacznie ma również wizualizacja i pozytywne myślenie. Wyobrażaj sobie, jak będziesz wyglądała po osiągnięciu swojego celu. Jak się będziesz czuła, jakie emocje będą Ci wówczas towarzyszyły? Powtarzaj sobie, że zrealizujesz swój plan i poradzisz sobie bez najmniejszych problemów. Znajdź motywacyjne zdjęcia, cytaty, obrazki. Powieś je w widocznym miejscu. To także skutecznie podbuduje Twoją motywację.

Sprawdzaj efekty

Świetnym motywatorem do dalszej pracy nad własnym ciałem jest śledzenie postępów. Regularnie sprawdzaj osiągnięte rezultaty. Najlepiej jeśli będziesz robiła to raz w tygodniu. Nie częściej, bo efekty w tak krótkim odstępie czasu nie będą widoczne. Dlatego raz na tydzień waż się i zapisuj swoje osiągnięcia. Dobrym rozwiązaniem będzie również robienie zdjęć. To zwiększy Twoja motywację i chęć do dalszego odchudzania.

Urozmaicaj trening

Monotonia i rutyna są wrogiem motywacji i całego procesu odchudzania. Po pierwsze, Twój organizm przyzwyczaja się do określonej aktywności fizycznej i po pewnym czasie dane ćwiczenia po prostu przestają być skuteczne. Po drugie, rutyna może Cię szybko znudzić i zniechęcić do dalszych ćwiczeń. Dlatego zmieniaj treningi, godziny zajęć, próbuj nowych ćwiczeń. Zmieniaj także muzykę, przy której ćwiczysz. Ważne, żeby była energetyczna i pobudzająca do działania.

Pamiętaj, że dobry trening podniesie Twój poziom endorfin i da Ci dawkę energii na cały dzień.

Nagradzaj się

Kto nie lubi nagród? Chyba nie ma takiej osoby. Nagrody w procesie odchudzania i utrzymania motywacji na wysokim poziomie są bardzo ważne. Napędzają do dalszego działania. Nagradzaj się za każdy sukces. Nawet ten najmniejszy. Zrobiłaś trudne ćwiczenie, wydłużyłaś czas treningu? Zrób sobie małą przyjemność.

Pamiętaj jednak, aby nagrody były dopasowane do Twoich osiągnięć. Nie funduj sobie ciastka lub pucharka lodów, kiedy zakończyłaś wyczerpujący trening lub schudłaś kilogram. To nie jest najlepszy motywator. Takie nagrody skutecznie zniweczą Twój dotychczasowy wysiłek. Może lepszym rozwiązaniem będą zakupy lub wypad z koleżanki do kina? Zastanów się, co sprawiłoby Ci największą frajdę i zrób to!

Poleć ten wpis innym
Napisz komentarz
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze