Konserwacja ekspresu do kawy – 4 przydatne porady

Materiał zewnętrzny

Każdy posiadacz ekspresu wie, w jaki sposób czyścić swoje urządzenie. Bardziej zautomatyzowane modele same sygnalizują zresztą, czego i kiedy im potrzeba. Aby zapewnić urządzeniu długowieczność i bezawaryjne działanie, warto jednak zrobić czasem nieco więcej, niż wymaga tego standard. W tym artykule znajdziesz praktyczne porady nt. ekspresów kolbowych do kawy. Jak skutecznie je czyścić i konserwować?

Regularne opróżnianie pojemników

Chociaż urządzenie najczęściej sygnalizuje nam, kiedy należy opróżnić pojemnik z fusami i odpadami, warto robić to nieco częściej. Zalegające fusy i inne odpady, powstałe w wyniku robienia kawy mogą bowiem stać się źródłem groźnych bakterii i grzybów. Jeżeli zostawimy niesprzątnięty ekspres na kilka dni, jego czyszczenie będzie nie tylko trudniejsze, ale i mniej przyjemne. Nie wspominamy już nawet o zapachu, który może się wydzielać z brudnego ekspresu. Jak często opróżniać zatem ekspres? Przy bardzo częstym korzystaniu warto zrobić to raz dziennie. Używając ekspresu raz w tygodniu albo jeszcze rzadziej, lepiej zrobić to natomiast po każdym użyciu. Takie porady nt. ekspresów kolbowych do kawy sprawdzają się zresztą nie tylko w odniesieniu do tego modelu. Tak samo warto czyścić automatyczne ekspresy ciśnieniowe.

Dodatkowe czyszczenie pojemnika z wodą

Filtry do ekspresów do kawy są bardzo skuteczne. Nie zaszkodzi jednak dodatkowe czyszczenie pojemnika z wodą. Jeżeli płyn stoi w nim przez dłuższy czas, a woda nie zostanie wymieniona, może to bowiem negatywnie wpłynąć na smak kawy. Pojemnik wystarczy przetrzeć gąbką, lekko nasączoną płynem do naczyń oraz solidnie wypłukać. Z pewnością będzie wyglądał jak nowy, a woda będzie smakowała jak woda. Niektórzy decydują się też na stosowanie dodatkowych środków. Mają one uzasadnienie wtedy, gdy na przykład posiadamy bardzo twardą wodę. To częsty problem między innymi w dużych miastach. Przy czyszczeniu można zatem użyć specjalnej, odkamieniającej kapsułki albo po prostu kwasku cytrynowego. Szybko i bez problemu usuną one brzydki osad z kamienia.

Czyszczenie dyszy drucikiem

No i elementem, o którym często się zapomina jest też czyszczenie dyszy, przez którą leci kawa, a także dyszy spieniacza. Do czyszczenia tych elementów najlepiej użyć metalowego drucika ze szczoteczką. Te gadżety dotrą bowiem w najtrudniej dostępne miejsca i dokładnie pozbędą się wszelkich zabrudzeń. Takie, solidne czyszczenie warto stosować przynajmniej raz w miesiącu. Prezentowane porady nt. ekspresów kolbowych do kawy są bardzo proste, ale i niezwykle skuteczne. Sprawią, że Twój ekspres będzie Ci służył przez wiele lat.

Poleć ten wpis innym
Napisz komentarz
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze